Mať výkonné smartfóny, to dnes nie je žiadny problém. Čo však zmeniť ich dizajn úplne od základu?

Na tento problém sa pozreli dizajnéri z celého sveta a pre rôzne značky vypracovali návrhy toho, ako by mohol vyzerať telefón budúcnosti. Niektorí len popustili uzdu svojej fantázie, možno sa o vybrané návrhy začnú jednotlivé značky zaujímať samé.

Aké funkcie by sme chceli v telefónoch?

  1. Prvé miesto patrí jednoznačne želaniu ohybných displejov. Čo tak mať telefón, ktorý mal nielen skladateľný displej, ale mohli by ste ho mať aj priehľadný? Výskumníci už na tomto pracujú. Zatiaľ sa musíme uspokojiť s pevným zakrivením po okrajoch.
  2. Rozšírená realita – Augmented Reality je ďalší prvok. Mohli by sme mať viac aplikácií, ktoré by natívne podporovali takéto zobrazenie. Predstavte si, že nakloníte telefón do polohy blízkej koľko na rovinu chodníka Google Mapy sa prepnú do zobrazenia rozšírenej reality. Zrazu budete vidieť nielen mapu ale aj to čo vidí fotoaparát vášho telefónu.
  3. Zabudovaný projektor. Prvé lastovičky sme tu už mali, no išlo o drahé telefóny a zatiaľ sa ukázalo ako najschodnejšie riešenie vyrobiť vreckový „piko“ projektor, ktorý pripojíte napríklad cez Wi-Fi k mobilu. Samsung Galaxy Beam už projektor vo svojom tele priniesol v roku 2012.
  4. Hlasové ovládanie – nuž takéto niečo tu už dlho existuje. Zatiaľ však len pre vybrané jazyky a musíte sa niekedy celkom dobre triafať vo výslovnosti. Toto zatiaľ nie je naša predstava ovládania. Vo väčšine prípadov ide len o akúsi hračku. Multimediálny reproduktor Google Home s Asistentom od Google by mal fungovať dobre. Aspoň na prezentáciách tomu tak bolo. My ostatní vieme, že radšej než hlasom, naťukáme si to rýchlejšie prstami na displeji. Veď o hlasovom ovládaní a „pripravenosti“ sa hovorilo už pri nástupe procesora Intel Pentium III. Neskôr sa ukázalo že ani Pentium IV nie je celkom „Voice Ready“.
  5. 3D zobrazenie a holografické premietanie. Bolo by skvelé, keby vaša obľúbená hra vystúpila z displeja telefónu. V čase, keď sa predpokladalo, že budeme všetci hltať 3D obraz boli na trhu aj 3D telefóny. Teda mali dva fotoaparáty, aby umožnil fotenie v 3D režime. Pekná hračka, vo výsledku sa tento spôsob zobrazenia neujal. Ostatní s „bežným“ telefónom vaše 3D výtvory nevideli. Spomenú môžeme napríklad smartfóny LG Optimus 3D alebo Motorola MT810 so špeciálnym 3D displejom.

Samsung Galaxy Beam

Zdroj obrázkov: HongKiat a LaptopMag

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.