Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

SEAT spolupracuje so zdravotníckym systémom výrobou automatických pľúcnych ventilátorov s modifikovanými elektromotormi stieračov.

 • 150 zamestnancov z rozličných oblastí spoločnosti za týždeň vyvinulo 13 prototypov, z ktorých bol vybraný definitívny model
 • Ventilátor momentálne absolvuje testovaciu fázu v rámci schvaľovacieho procesu

Výrobná linka pre SEAT Leon v závode Martorell sa takmer nedá poznať. Dnes sa už na nej nevyrábajú komponenty pre automobily, namiesto nich z linky schádzajú automatické pľúcne ventilátory pre zdravotníctvo, bojujúce s epidémiou vírusu COVID-19. Prechod z výroby automobilov na výrobu ventilátorov v rekordnom čase je výsledkom intenzívnej práce mnohých zamestnancov značky SEAT a veľmi silnej motivácie – solidarity. „Motivácia každého, kto sa zúčastňuje na tomto projekte je, že s našim know-how dokážeme masovo vyrábať aj vybavenie zachraňujúce životy,“ vysvetľuje Nicolás Mora z výrobnej divízie závodu SEAT Martorell.

Momentálna aktivita. Od začiatku situácie spôsobenej vírusom COVID-19 boli v spoločnosti SEAT spustené viaceré iniciatívy na boj s rozšírením vírusu. Jednou z nich je výroba materiálov a zariadení, po ktorých je v nemocniciach veľký dopyt, ako sú pľúcne ventilátory. Tím inžinierov sa usilovne pustil do konštrukcie rozličných prototypov, celkovo ich bolo 13, kým sa rozbehla výroba definitívneho modelu.

Základom je elektromotor stieračov. Tento projekt využíva prevody vyrobené technológiou 3D tlače, hriadele z prevodovky a modifikovaný elektromotor stieračov. Cieľom bolo vytvoriť ventilátor najvyššej kvality a výsledkom je prístroj pomenovaný OxyGEN. Bol navrhnutý v spolupráci s so spoločnosťou Protofy.XYZ z Barcelony, špecializovanou na výrobu mechanických a elektronických prototypov a vyrába sa v závode SEAT Martorell.

Transformácia výrobnej linky. Celkovo 150 zamestnancov z rozličných oblastí zmenilo svoje pôvodné pracoviská a kompletizuje diely, používané na výrobu ventilátorov na linku, kde sa doteraz vyrábali komponenty pre SEAT Leon. „Prispôsobiť výrobnú linku, na ktorej sa pôvodne vyrábali pomocné rámy prednej nápravy na výrobu ventilátorov bol zdĺhavý a náročný proces, do ktorého boli zapojené mnohé oblasti výroby ale podarilo sa nám to dosiahnuť v rekordnom čase za jeden týždeň,“ povedal Sergio Arreciado z oddelenia tvorby procesov SEAT. Každý pľúcny ventilátor sa skladá z vyše 80 elektronických a mechanických komponentov a v sekcii kontroly kvality sa sterilizuje pomocou ultrafialového žiarenia.

Testovanie kvality. Ventilátor momentálne prechádza testovacou fázou v rámci schvaľovacieho procesu. Medzičasom už beží výrobná linka vďaka mnohým zamestnancom, neúnavne pracujúcich na tomto projekte. „Všetka táto práca, ktorú sme urobili, sa vyplatila už len kvôli vedomiu, že sme sa pokúsili zachrániť životy,“ povedal Francesc Sabaté z oddelenia výskumu a vývoja SEAT.

Spoločné úsilie. Tento projekt bolo možné uskutočniť vďaka solidarite zamestnancov a spolupráci s mnohými spoločnosťami a organizáciami, ktorým  SEAT ďakuje za ich angažovanosť, najmä Španielskej agentúre pre lieky a zdravotnícke pomôcky.

Spolupracujúce spoločnosti a organizácie

 • Protofy.XYZ
 • CMCiB
 • University of Barcelona
 • Recam Laser
 • Doga Motors
 • Luz Negra
 • Ficosa
 • Bosch
 • IDNEO
 • Secartys
 • LCOE

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.