Xperia X a Xperia XA sú zástupcami strednej – vyššej triedy.

Spoločnosť Sony predstavila na MWC v Barcelone nové prírastky do segmentu smartfónov. Nejde však o novú vlajkovú loď ani o ďalšiu generáciu existujúcich produktov. Sony uviedlo dva úplne nové telefóny.

Cenovo dostupnejší má označenie Xperia XA. Je to 5-palcový smartfón s rozlíšením 720p a 13MP zadným fotoaparátom. Výrobca použil 64-bitový procesor MediaTek MT6755. Zariadenie poteší dizajnom, bočný rámik okolo displeja si prakticky nevšimnete. Sony takisto sľubuje 2-dňovú výdrž na jedno nabitie. Výrobca chce týmto telefónom osloviť skupinu používateľov, ktorí žiadajú od smartfónu v prvom rade kvalitný fotoaparát a na ostatných parametroch im záleží menej. Cenu zatiaľ nepoznáme, telefón pôjde do predaja v júni.

Sony Xperia XA

Xperia X má lepšiu výbavu vo všetkých smeroch. Ponúka 5-palcový Full HD displej, procesor Snapdragon 650 a 23MP Exmor fotoaparát. Ten sa chváli technológiou prediktívneho hybridného zaostrovania. Sme zvedaví, ako bude technológia fungovať v praxi. Výrobca sľubuje, že fotoaparát dokáže vopred určiť, ako sa bude objekt pohybovať. Vďaka tomu by nemali byť fotografie rozmazané ani v prípade rýchleho pohybu objektu.

Telefón je vybavený aj snímačom odtlačkov prstov. Predná kamera má 13MP a opäť platí, že toto zariadenie má osloviť používateľov najmä kvalitou fotoaparátu. Bohužiaľ, cenu nepoznáme, takže ťažko hodnotiť potenciál smartfónu na trhu.

Sony Xperia X

V predaji bude aj špeciálne vyhotovenie s názvom Xperia X Performance. Táto verzia sa odlišuje najmä procesorom – je vybavená Snapdragonom 820. Má však aj kovové šasi (X a XA majú plastové telo) a o trochu väčšiu batériu. Obe verzie sa začnú predávať v júni. X Performance môžeme považovať za neoficiálnu vlajkovú loď, pretože má lepšiu výbavu ako Xperia Z5.

Sony Xperia X Performance

Sony takisto predstavilo niekoľko konceptov a zariadení v segmente inteligentného príslušenstva. Xperia Ear je handsfree slúchadlo, ktoré okrem telefonovania umožňuje hlasové ovládanie smartfónu. S telefónom sa spáruje cez Bluetooth alebo NFC. Xperia Eye je 360-stupňová kamera, Xperia Projector vytvorí dotykové rozhranie na stene a Xperia Agent je koncept virtuálneho asistenta inteligentnej domácnosti.

Ďalšie informácie o novinkách si môžete prečítať v oficiálnej tlačovej správe.

Inteligentné príslušenstvo Sony Xperia

Pozrite si videá k jednotlivým produktom:

Na článku spolupracoval Ondrej Macko.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit