Patríte medzi ľudí, ktorí si kúpili smarthodinky od známych technologických firiem a zaujala vás ich funkcia monitorovania spánku? Možno vás prekvapí, že je nielenže vo väčšine prípadov úplne bezcenná, ale navyše vám môže spôsobiť aj zdravotné problémy. Nedeľník TOUCHIT vážne i nevážne. Nezviazané IT témy na tisíc spôsobov.

Spánok nie je vždy dokonalý. Občas sa stane, že ste prepracovaný, nahnevaný, plný obáv a výsledkom je, že nespíte dobre, prevaľujete sa a na druhý deň ste ako obživnutá mŕtvola.

Ale našťastie, je tu pomocník. Blýskavé reklamy, superlatívy v prezentáciách a coolový vzhľad vás presvedčil o tom, že to čo potrebujete, sú smarthodinky a záplavu spánkových aplikácií, ktoré vám poskytnú krásne tabuľky a grafy o tom, akú ste mali noc.

Prechod spánkovými cyklami zobrazený aplikáciou hodiniek Fitbit

Pretože len tak viete, ako ste sa vyspali. Jasné, ráno sa síce cítite unavenejšie, ako než ste šli spať, telo vás bolí ako keby ste vypadli z idúceho vlaku a v zrkadle vyzeráte ako záhrobník, ale nie je nad to, keď vám informáciu o zlom spánku oznámi ešte aj mobilná aplikácia. Presne to potrebujete. No nie?

Alebo čo ak je to opačne? Možno nemáte žiadne spánkové problémy, spíte normálne, alebo si to o sebe aspoň myslíte a funkcia monitoringu spánku na smarthodinkách vás skrátka len zaujala. Veď overiť si či dobre a zdravo spíte nie je predsa na škodu, nie?

No, tak to vás asi prekvapím…

V KRAJINE KDE SA PIESOK LIAL A KDE SA SYPAL VODOPÁD

Na oko vyzerá všetko v poriadku. Nové smarthodinky si nasadíte na ruku, nastavíte aplikáciu a hurá do perín. Ráno sa už hrnú dáta o tom, ako dlho ste spali, koľkými cyklami tvrdého a mäkkého spánku ste prešli, aký bol pri tom váš srdečný tep a či bol váš spánok odpočinkový na 90 %, 80 % alebo nebodaj len na 65 %.

Všetko pravdaže vidíte nanesené na grafe, pekne farebne rozlíšené, všetko je jasné, zanalyzované a prepočítané. Ak mi hodinky ukazujú, že som spal dobre len na 74 %, tak to predsa musí byť pravda.

Musím teda hneď začať spať lepšie, lebo zle dopadnem. Ešte že som si kúpil toto úžasné monitorovacie zariadenie, ktoré ma na všetky moje spánkové nedostatky, zlé cykly, prerušenia a percentá oddychu upozorní. Ak sa budem snažiť a budem svedomitý, zajtra už určite dosiahnem aspoň na 95 %!

Ranná zombie potvrdená smarthodinkami /Ilustrácia: Elizabeth Adele/

OK, skončime tú hru a rozprávku. Ešte než vôbec prejdeme k tomu, či sú tieto dáta vlastne namerané a vyhodnotené správne, zdôraznime jednu pomerne významnú vec.

Absolútne drvivá väčšina ľudí nikdy nepotrebovala, nepotrebuje a ani nebude potrebovať svoje spánkové cykly monitorovať. To je jednoducho realita, ktorá sa dá povedať o nekonečnom zástupe rôznych zdravotných problémov a poruchy spánku nie sú výnimkou.

Nie, že by sme všetci občas nespali zle. Naše telo je ale v základe plne schopné tieto stavy rozpoznať a korigovať. Pokiaľ teda problémy s vašim spánkom nie sú tak výrazné, aby vám citeľne ovplyvňovali bdelý stav a život a nehľadáte v tejto súvislosti lekársku pomoc, pravdepodobne si poradíte sami so svojimi vlastnými pocitmi a reakciami.

Ak v zdravom stave pomocou smarthodiniek dlhodobo zaznamenávate a následne pravidelne kontrolujete svoje spánkové cykly, je to totožné, ako mať vedľa záchodovej misy denník, do ktorého si každý deň zapisujete frekvenciu a konzistenciu svojej stolice.

Áno, existujú relevantné prípady a zdravotné situácie, kedy je krátkodobo vhodné alebo nutné monitorovať a zapisovať, kedy sa presne vykakáte, koľko toho vykakáte a akú má váš výkal konzistenciu. Rovnaká vec platí aj o monitorovaní spánkových cyklov, čo má takisto v niektorých zdravotných situáciách význam.

/Ilustrácia: John Holcroft/

Ak to ale robíte ako zdravý človek vo svojom bežnom živote, ide o úplne bezvýznamné, maximálne nudné a celkom neužitočné dáta, ktoré vám v bežných situáciách a počas bežného života nemajú absolútne čo povedať.

Značne nečakaným dôsledkom ale je, že zatiaľ čo v prípade pravidelného monitorovania svojich výkalov budete len čudák so zvláštnou úchylkou, obsesívnym monitorovaním svojho spánkového cyklu si môžete čuduj sa svete privodiť aj reálne zdravotné problémy.

A to naozaj nie je sranda.

KEĎ VÁM VAŠE NOVÉ SMARTHODINKY VYVOLAJÚ ORTOSOMNIU

Narastajúci počet ľudí vyhľadáva lekársku pomoc v súvislosti so svojpomocne diagnostikovanými poruchami spánku, ktoré detegovali pomocou svojich smarthodiniek a spánkových aplikácií.

Títo ľudia často v minulosti nepociťovali žiadne významné spánkové problémy, avšak pohľad na výpis dát zo zaznamenaného spánku v nich vyvolal veľké pochyby. Presvedčili sa totiž o tom, že ich spánok je nedostatočný, či už z hľadiska výdatnosti a hlbokých spánkových cyklov, alebo z iných dôvodov.

To má za následok to, že sa dátam a svojmu spánku venujú viac, čo u mnohých ľudí prerastá do obsesie, pri ktorej sa svojim spánkom začnú chorobne zaoberať. Pokúšajú sa ho upravovať, predlžovať či plánovať, pričom negatívne reporty smarthodiniek v nich vyvolávajú úzkostné stavy.

Dr. Sabra Abbotová na prednáške Spánok a chronické choroby /Foto: National Patient Education Conference/

Doktorka Sabra Abbottová, ktorá pôsobí ako profesorka neurológie na Northwesternskej univerzite (USA), sa zaoberá diagnostikou a liečbou porúch spánku u ľudí už takmer dve dekády. Okolo roku 2017 si pri tom v súvislosti s rozširovaním smarthodiniek a fitness trackerov začala všímať zvláštneho javu, že do jej ordinácie prichádza čoraz viac ľudia s tým, že majú insomniu (nespavosť), aj keď v základe ich prejavy nezodpovedajú obvyklým príznakom tejto choroby.

O tomto trende napokon so svojimi kolegami napísala report, publikovaný v odbornom Žurnále pre klinickú spánkovú medicínu, pričom pre nový fenomén vytvorila názov „ortosomnia“ (v angličtine orthosomnia).

Tento duševný stav sa dá popísať ako „nezdravá obsesia v súvislosti s dosiahnutím perfektného spánku“, pričom ide o ekvivalent v základe obdobných stavov, ako je napr. ortorexia, čo je prehnaná nezdravá obsesia zdravým stravovaním.

Doktorka Abbottová u týchto pacientov rozpoznala stresové stavy, ktoré vyvolávali zlý spánok po nasledujúce dni z dôvodu, že predošlé noci ich hodinky informovali o tom, že ich spánok nebol dobrý. Dôvodom ich spánkových problémov nebolo ich telo, práca či iné veci, ale len starosti o tom, čo videli a uvidia v spánkovej aplikácii. Namiesto toho, aby im hodinky a aplikácie pomáhali, v skutočnosti ich kvalitu spánku ničili.

/Ilustrácia: kbeis/

Viete ale čo je v tejto situácii najzvláštnejšie? Mnoho týchto pacientov následne podstúpilo podrobné testy a monitorovanie svojho spánku priamo na klinike pomocou profesionálneho vybavenia, ako je predovšetkým polysomnograf.

Vyhodnocovanie spánku im následne robili už špecialisti, pomocou veľmi presných dát, pričom obvykle sa ukázalo, že v skutočnosti spia dobre a kvalitne. Po oznámení týchto dobrých správ sa ale pacienti často výsledkom a diagnózam bránili.

V uvedenej štúdii doktorky Abbottovej je napríklad prípad 27-ročnej ženy, ktorá prišla na kliniku s tým, že má veľmi nekvalitný spánok, ktorý jej Fitbit náramok, spoločne so spánkovou aplikáciou, hodnotil len na 60 %. Reportovala, že spí veľmi zľahka a nemá skoro žiadny tvrdý spánok, kvôli čomu sa cíti veľmi zle.

Pri následných testoch sa ale ukázalo, že to nie je pravda. Jej výsledky na Epworthovej spánkovej stupnici (ESS) boli v norme, jej vykonané telesné a neurologické vyšetrenie neindikovalo žiadne zdravotné problémy, negatívne dopadli aj všetky relevantné testy problémov dýchania. Pacientka napokon podstúpila podrobné monitorovanie spánku na klinike, kde sa potvrdilo, že spí dostatočne a jej spánkové cykly nevykazujú vôbec žiadne odchýlky a nedostatky.

Oznámenie tohto stavu ju však neuspokojilo a naďalej bola nepokojná. Na diagnózu v znení, že v skutočnosti vôbec nespí len zľahka, ale aj hlboko a dostatočne odpovedala: „Tak ako to že mi môj Fitbit ukazuje, že som spala zle?“.

NEBEZPEČNÁ ROZPRÁVKA O PRESNOSTI

Posledná veta v predošlom odseku pekne odhaľuje jadro celej problematiky, ktoré vychádza z toho, že ľudia úplne bežne a celkom automaticky predpokladajú, že dáta, ktoré im tieto zariadenia a aplikácie ukážu, sú správne a dokonca až autoritatívne.

Nechcene pritom spadajú do nepríjemnej myšlienkovej priekopy, ktorá vyplýva z toho, ako sa tieto zariadenia a aplikácie prejavujú:

  1. Presnosť týchto zariadení je dosť dobrá na to, aby ste sa uistili, že namerané výsledky ako tak zodpovedajú vašim pocitom. Inak povedané, sú dosť presné na to, aby ste rozpoznali, že nejde o úplnú „kravinu“ náhodne losovanú z klobúku.
  2. Ich presnosť je ale nedostatočná na to, aby mohli byť používané ako relevantné diagnostické zariadenie a pomocník v prípade problémov a dôležitých diagnóz. Toto ale pocitovo nie je možné spoznať a výsledkom je, že závery ktoré z týchto dát vy osobne vyvodzujete, sú veľmi často prakticky bezcenné.

V profesionálnom lekárskom prostredí sa na hodnotenie kvality a rozsahu spánku používa polysomnogram (PSG), čo je dnes najpresnejšia testovacia metóda v tejto súvislosti, ktorá kombinuje množstvo veľmi presných metód na meranie telesných funkcií.

Ak sa takéhoto vyšetrenia na spánkovej klinike zúčastníte, pomocou pokročilých a kalibrovaných zariadení sa vám počas spánku odmerajú mozgové funkcie, srdečný pulz a svalová aktivita. Používa sa na to elektroencefalogram (EEG), elektrokardiogram (EKG) a elektromiogram (EMG), čo je doplnené o monitorovanie dýchania kyslíku a oxidu uhličitého (pulzná oximetria a kapnografia) a takisto o detekciu pohybu očí pod zavretými viečkami pomocou erlektrookulogramu (EOG).

Výstup dát z jednotlivých senzorov, ktoré tvoria polysomnogram na odborné a spoľahlivé zhodnotenie kvality a porúch spánku /Ilustrácia: National Heart Lung and Blood Institute/

Tieto rozsiahle a presné senzory poskytnú spoločne veľmi presné dáta a vytvoria tak podrobný polysomnogram, na základe ktorého doktor vyvodzuje stupeň, rozsah a kvalitu spánku pacienta. Už z rozsahu použitých prístrojov je zrejmé, že náklady na takúto výbavu nie sú malé a takéto vyšetrenie je možné podstúpiť len na špecializovaných klinikách.

Čo to znamená v súvislosti so smarthodinkami? Nuž, na jednej strane máme návštevu nemocnice na jednu až dve noci, špecializovaný personál, kontrolované prostredie a komplexné vybavenie. Na druhej strane je srandovný náramok s jednou svetielkujúcou diódou na vašom zápästí.

Už na prvý pohľad je zrejmé, že smarthodniky nemôžu v súvislosti s diagnostikou poskytnúť tak presné a rozsiahle dáta, ako špecializovaná výbava. To samo o sebe nemusí byť ale nevyhnutne katastrofa. Tep zmerať zvládnu, pretože vaše telo sa takmer nehýbe, čo sa doplní o údaje z gyroskopu, reportujúce o tom, ak sa vám ruka pár krát trhne.

Takéto metódy zisťovania dĺžky spánku sa označujú aj pojmom aktigrafia (actigraphy), pričom majú svoje použitie aj význam, za predpokladu, že sa berú do úvahy ich obmedzenia. V lekárskom prostredí sú dlhodobo známe a takisto používané.

V minulosti šlo o špecializované zariadenie, navrhnuté čisto na tento účel, ktoré sa v rôznych klinických testoch porovnávalo s výsledkami polysomnogramu. Hlavným poznatkom bolo, že tieto metódy sú použiteľné a užitočné a ich presnosť je dostatočná v súvislosti s tým, ako dlho spánok trval. Obvykle dosahujú presnosť viac ako 86 %. Problémom vždy bola detekcia prebudení a bdelých stavov, pretože sa nemeria mozgová aktivita, takže hodinky si často pletú nepohyblivosť so spánkom, čím sa ich presnosť v tejto súvislosti zmenší na 66 % (číslo vedeckej publikácie DOI: 10.1080/17434440.2019.1693890).

Je pritom veľmi dôležité rozlišovať medzi špecializovanými aktigrafickým vybavením a bežnými komerčnými zariadeniami, v podobe fitness trackerov a smarthodiniek, ktorý túto funkciu majú v sebe ako doplnok a rozšírenie svojej užitočnosti.

Odborné aktigrafické náramky je obvykle od smarthodiniek a fitness trackerov ľahké rozpoznať. Sú totiž hrubé, nevzhľadné a nepôsobia tak cool. /Model: ActiGraph wGT3X-BT/

Špecializované aktigrafické vybavenie je podrobne testované, priamo za týmto účelom vytvorené a navrhnuté, pričom v jeho súvislosti sa vykonávalo mnoho testov a hodnotení. Tieto výsledky pritom automaticky nemožno aplikovať na všetky bežné trackery a smarthodinky, aj keď používajú na meranie rovnaké metódy.

V odborných štúdiách sa dlhodobo ukazuje (číslo publikácie DOI: 10.5665/sleep.4918), že trackery, ako je napríklad Fitbit dosahujú síce dobrú citlivosť (86 %) ale veľmi slabú špecifickosť (52 %). Výsledkom je, že dosahujú výrazné nadhodnotenia a takisto podhodnotenie niektorých spánkových výsledkov, na úrovni 8 až 21 %.

Mnohé zariadenia majú výsledky v porovnaní s inými produktmi na trhu výrazné odlišné a ich presnosť merania skáče pokojne aj o desiatky percent. V niektorých prípadoch sa ich špecifickosť zmenšuje dokonca aj na absurdných 20 % (číslo publikácie DOI: 10.1007/s11325-011-0585-y).

A tu si prosím uvedomte, že toto je len senzorový základ. Testované a profesionálne aktigrafické vybavenie, ma z dôvodu svojich limitov nižšiu presnosť a špecifickosť nameraných dát, ako detailne vytvorený polysomnogram. Smarthodinky a fitnestrackery, majú tejto senzorové dáta, ešte menej presnejšie, ako odborné aktigrafické vybavenie.

A z týchto nevyhnutne menej presných dát je pomocou algoritmov následne vyvodzovaný nejaký záver a nejaké dôsledky o vašom spánku, ktoré majú takisto nejakú mieru chybovosti a nepresnosti.

Kvalita vášho spánku bola 70 %. Teda, aspoň si to myslí táto aplikácia…

Namerané dáta (často nepresne), totiž nevyhodnocuje doktor so špecializáciou na liečbu spánku. Vyvodzuje ich mobilná aplikácia nainštalovaná na vašom smartfóne, ktorú ste dostali so zariadením, alebo ste si ju stiahli od nejakej tretej strany v aplikačnom obchode Androidu alebo iOS.

A tu s veľkou pompézou a cirkusovým hrmotom vstupuje do hry vývojársky prístup Sillicon Valley, ktorý ja osobne nazývam „Hurá torpédo“.

ŠPECIÁLNA METÓDA „HURÁ TORPÉDO“

Silicon Valley a jeho firmy často uplatňujú postup „pohybuj sa rýchlo a škody si nevšímaj“ (move fast and break things). Základom je, že prípadné problémy a nedostatky sa tak povediac riešia vždy až za pochodu. Nevadí, že niečo nefunguje alebo funguje hrozne. Neskôr sa to možno opraví, ututle alebo nejako zaonačí. Zvykli sme si.

Tento prístup je v súvislosti so zdravotníckymi funkciami pravdaže enormne problematický a tu ho používať nejde. Coolový technologický svet to ale často vôbec netrápi. Rýchlo treba všetko mať, urobiť, poskytnúť, všetko je parádne.

Veď ja nič, ja developer. Ja za nič nemôžem, za nič nezodpovedám. Tuto v zmluvných podmienkach napíšem, že to nie je zdravotnícke zariadenie, takže to ma oslobodzuje od akýchkoľvek záväzkov a povinností v súvislosti s jeho presnosťou.

No a čo, že ponúkam nejakú funkciu, ktorej účel je očividne zdravotný. No a čo, že ľudia dávajú namerané dáta do súvislosti so svojim zdravotným stavom. To je ich chyba, nie moja.

A že dáta a závery nie sú presné? No a čo? Kliknite mi tuto na „Áno súhlasím“ a tým je to vybavené. Tak, hotovo. To som to ale geniálne vymyslel.

Každé číslo dobré. Na presnosti nezáleží /Ilustrácia: swayaway1/

Tomuto alarmujúcemu stavu nepresnosti senzorov, používaných vo fitness trackeroch a smarthodinkách v súvislosti s monitorovaním telesných funkcií a zdravotného stavu, som sa už vo svojich článkoch viackrát venoval.

V tomto staršom Nedeľníku (Technošrot a jeho sen o veľkej medicíne) som napríklad poukazoval na neutešený stav toho, že merania srdečného pulzu pomocou diódy na zápästí sú pri aktívnom pohybe preukázateľne nepresné a to často naozaj výrazne. Väčšina používateľov týchto zariadení sa pri tom podľa týchto nameraných dát naozaj riadi a používajú ich napríklad pri hodnotení svojho kalorického výdaju a plánovaní svojho jedálničku/diéty.

Každý pravdaže vie, že profesionálne vybavenie je vždy presnejšie, ako to bežné. Lenže obvykle to vnímame tak, že obyčajný teplomer ukáže teplotu 37,3 °C a profesionálny super presný 37,2897 °C. Na zabudovanom tachometri auta síce vidím, že idem 120 km/h, ale viem, že realita je možno 124 km/h.

Takúto miernu nepresnosť a hrubý výsledok prirodzene očakávame aj pri meraní tepu a iných telesných funkcií. Lenže v prípade smarthodiniek a fitness trackerov to tak nie je. Tam čísla nie sú len spoľahlivo „nepresné“ o nejaký kúsok. Sú nepresné od buka do buka a raz budú nadbiehať o 20 % smerom dohora, o chvíľu neskôr zas o 10 % smerom dole, pričom inokedy o 50 % ktorýmkoľvek smerom.

A no a čo, že na galibu stačí, aby boli nepresné o 10 či 15 %, čo je často hranica medzi kalorickým deficitom a prebytkom. Koho to prosím vás pekne trápi? Tvorcu zariadenia a aplikácie rozhodne nie.

Hádam by ste nechceli pri behaní či tenise používať hrudný pás, ktorý vám tep meria dobre a presne elektródou, ako nejaký pračlovek. Musíte používať tieto parádne hodinky na zápästí, ktoré pulz pri ostrom pohybe síce merajú úplne na hovno, ale za to coolovo, a to je dôležitejšie!

Hlavná vec, že je používateľ šťastný. Výrobok si kúpil, vyzerá s ním dobre, ukáže sa mu nejaké to približné čísielko a je spokojný. Ja nič. Ja developer. Ja už pracujem na inej, novšej aplikácii či zariadení, ktorá bude ešte lepšia a coolovejšia. Hurá torpédo. Rýchlo vpred. Na nič nie je čas.

Aplikácia SleepWatch detegovala nízku kvalitu vášho spánku. Pomóóóc, ratujte duše…

No a skúste si teraz vybaviť, čo to znamená v súvislosti s vyhodnotením vášho spánku. Tu nejde len o nepresné senzory a odmerané hodnoty. Ide aj o to, ako sa s týmito nemarenými dátami sebavedome a nezodpovedne narába v rámci ich interpretácie v aplikácii.

Rôzne trackery spánku boli za posledné roky hodnotené mnohými odbornými štúdiami, pričom prakticky vo všetkých prípadoch končili záverom, že tieto metódy sú síce dostatočne presné na to, aby merali dĺžku celého spánku ako takú, avšak v súvislosti so spánkovými cyklami a ich interpretáciou by mali byť namerané hodnoty doplnené aj o iné metódy kolekcie dát, aby bolo možné určiť správnu diagnózu.

Odborná literatúra pritom opakovane varuje, že tieto senzorové zariadenia, v podobe smarthodiniek a fitness trackerov, sú v súčasnosti často spárované s amatérskymi diagnostickými aplikáciami, používajúce nevhodnú implementáciu algoritmov a amatérsku interpretáciu dát.

To je v niektorých prípadoch väčší problém ako v iných. Na jednej strane máme relatívne veľké technologické firmy, ktoré aspoň zamestnajú v tejto súvislosti nejakých odborníkov a tí im pomáhajú vývoj ako tak nasmerovať. Lenže títo lekári a odborníci sa na vás pri testoch nepozerajú, ako je tomu pri reálnom vyšetrení. Takisto ani nič neurobia s tým, že senzory namerajú dáta o vašom spánku nepresne.

Výsledkom je, že v porovnaní s odbornými vyšetreniami je interpretácia nameraných dát správna v zhruba 70 % prípadov (číslo publikácie DOI: 10.1080/07420528.2017.1413578). A to je ten najlepší prípad, s firmami, ktoré spánkových expertov zamestnajú.

Druhá strana mince sú samostatné spánkové aplikácie, ktoré sú dostupné v integrovaných obchodoch Androidu a iOS. Tie môže naprogramovať ktokoľvek a jediné hodnotenie, ktoré sa im v priebehu ich činnosti dostane, sú žiarivé žlté hviezdičky od používateľov.

Používateľské hodnotenie je ale v tejto súvislosti úplne bezcenné. Ľudia síce zhodnotia, či je aplikácia pekná alebo stabilná, ale len ťažko zhodnotia presnosť algoritmu, keď nemajú nijakú možnosť porovnania s polysomnogramom a odbornou analýzou.

/Ilustrácie: Sam Ji, Glenn Harvey/

Nekonečný zástup spánkových aplikácií, ktoré používajú milióny ľudí po celom svete, tak bezstarostne používa amatérske algoritmy a amatérsku interpretáciu (často zle) nameraných dát.

Tieto aplikácie a ich posudky neprešli žiadnou kontrolou kvality a správnosti, pričom často nesprávne určujú spánkové disrupcie a spánkovú efektivitu u mnohých používateľov. To v mnohých ľuďoch vyvoláva neoprávnené obavy o nekvalite ich spánku a v niektorých prípadoch to prerastie až do ortosomnie.

Možno si teraz hovoríte, že vás sa ortosomnia predsa nijako netýka. Veď vy žiadnu obsesiu nemáte a prezeranie vašich nameraných údajov o spánku vás nijako nestresuje.

Možno aj vy ale používate tieto aplikácie za účelom, aby ste svoj spánok nejako kontrolovali a mali „prehľad“. Cítite pritom zadosťučinenie, ak svoj spánok vďaka tomuto monitoringu a inteligentným spánkovým aplikáciám opravíte či zlepšíte.

Lenže zlepšujete ho naozaj? Alebo len zlepšujete nejaké výsledky v tabuľkách, o ktorých spoľahlivosti a relevantnosti nemáte ani poňatia?

Nepríde vám zvláštne a možno aj nebezpečné, alternovať niečo tak dôležité ako svoj spánok, na základe automatickej diagnózy v aplikácii, ktorá sa v tých ojedinelých a úplne najlepších prípadoch zhoduje s názorom odborníka na 70 %, no a v tých horších sa zhoduje iba so strýkom Náhodom, ktorý váš stav veští z bublín vyfúknutých z bublifuku?

Mnohí ľudia týmto zariadeniam prisudzujú vážnosť a presnosť na základe to, že ide o novú „pokročilú technológiu“. Pripomína to ale často tú modernú technologickú diagnózu pomocou Googlu, kde niekto kýchne a zabolí ho v pravom ramene a následne mu Google doktor diagnostikuje rakovinu kombinovanú s malomocenstvom.

Pretože načo odborník. Načo dobré, opatrné a spoľahlivé meranie dát, overené mnohými klinickými testami. Tuto si stiahnem aplikáciu nazvanú MonitorSpánku3000, kde dáta z jednej diódy pritlačenej na koži a gyroskopu vyhodnotil softvér nejakého programátora, ktorý ešte včera programoval Candy Crush a o analýze spánku sa dozvedel z YouTube videa. To je kapacita, podľa ktorej sa budem riadiť!

A tuto Jozef dal aplikácii 5 hviezdičiek, pretože mu funguje na jeho starom Androide. A tuto Anička dala 5 hviezdičiek, pretože dizajn aplikácie a grafy sú fakt prehľadné a pekné. Takže tá aplikácia fakt musí byť dobrá. Aj ja si ju nainštalujem. Aj ja už budem spať dobre.

Hodnotenie na aplikačných obchodoch /Ilustrácia: Sarah Maxwell/

Ale možno predsa je aspoň jedna vec dôležitá. Možno budete argumentovať s tým, že hodinky vás môžu aspoň upozorniť na nejaký možný potenciálny problém a donútia ísť k doktorovi, ktorý urobí už presné vyšetrenia.

Lenže poruchy spánku nie sú niečo, čo vám telo zatajuje. Nejde o skrytú chorobu, na ktorú musíte byť „upozornený“ hodinkami či iným testom. Vaše telo daný test robí svojpomocne a bije na poplach aj samo.

Ak pociťujete enormné spánkové problémy a nekvalita vášho spánku vám výrazne zasahuje do života, je tak trochu zvláštne, ak ešte čakáte na to, aby vám to potvrdili nejaké smarthodinky.

Pripomína to situáciu: „Áno, síce pri každom štartovaní auta počujem také plechové údery a klepe sa mi celá karoséria, ale do servisu som ešte nešiel, pretože nevidím, že by mi na palubnej doske svietila kontrolka poruchy“.

NIEKEDY JE TO TREBA POVEDAŤ OTVORENE DO OČÍ

Tento článok sa k problematike vyjadril značne ostro, bez servítok a občas aj vulgárne. Ale to je naozaj už treba, pretože ľudia sa príliš často stretávajú v tejto súvislosti s chodením po špičkách. Snáď vás neškodná nadávka nepobúri viac, ako ozajstná hlúpa a škodlivá realita.

Nechápte ma pritom zle. Smarthodinky sú zaujímavým a užitočným výrobným formátom počítača, ktorý má svoje opodstatnenie a výhody. Účelom tohto článku nie je odradiť vás od nákupu.

Ja osobne som napríklad svojej manželke kúpil už niekoľko typov smarthodiniek, pričom tie prvé mala na zápästí už pred viac ako piatimi rokmi, v čase kedy sa začali na trhu vlastne len prebúdzať.

Trápilo ma, že som sa jej často nedokázal dovolať v dôležitých momentoch, pretože mala telefón len na vibračnom zvonení niekde v kabelke a neregistrovala ho. S hodinkami sa to nestane, pretože hovor s nimi nehlučne zavibruje na vašom zápästí a na displeji sa ukáže, kto volá.

Takisto si zvykla na pohodlné a tiché ranné budenie týmto štýlom, či na pohodlné rýchle čítanie prichádzajúcej textovej správy za volantom auta, alebo pri nejakej činnosti, keď má ruky zaneprázdnené. Smarthodinky teda naozaj majú účel a význam.

/Ilustrácia: medicalfuturist/

To čo je v tejto súvislosti nešťastné je, že tieto reálne výhody nie sú pre dostatočne veľké množstvo ľudí postačujúcim argumentom pre nákup, takže výrobcovia vždy cítili, cítia a budú cítiť, že potrebujú ponúkať niečo viac.

A robia to tak, že sa vydali cestou monitorovania zdravia a telesných funkcií. A to je často v súvislosti s ich zabehnutým prístupom „hurá torpédo“ poriadny problém.

Spánok, tep a iné telesné funkcie tieto zariadenia veľmi často merajú nespoľahlivo, nepresne a nezriedkavo aj úplne nezmyselne, čo v mnohých prípadoch môže u ľudí vyvolať nielen obavy, zmätky a duševnú nepohodu, ale preukázateľne spôsobiť aj reálne zdravotné problémy.

A práve preto je nutné realitu ľudom povedať jasne, rovno do očí a bez príkras. Na záver to teda ešte posledný krát urobím.

Otázka: Prečo moje smarthodinky často ukazujú úplne iné dáta, ako môj hrudný pás, alebo špecializované lekárske prístroje na záznam spánku, pulzu či iných telesných funkcií?

Odpoveď: Je to preto, že sú to nepoužiteľné sračky, ktoré sú vhodné tak na zobrazovanie času, prichádzajúcej SMS, alebo ako pohodlný budík. Nikdy neboli, nie sú a ani v dohľadnej dobe nebudú pokročilým zdravotníckym vybavením, na základe ktorého zodpovedne a presne zhodnocujete svoj zdravotný stav.

A zazvonil zvonec a rozprávky je koniec.

Nedeľník TOUCHIT hľadajte na našom webe ako inak než v nedeľu. Ak ste predchádzajúce zmeškali, nájdete ich všetky pod rovnomenným kľúčovým slovom.

František Urban

František Urban
Zameriavam sa najmä na prehľadové a analytické články z oblasti najrôznejších technológií a ich vývoja. Nájdete ma takisto pri diagnostike HW a SW problémov.