Je jasné, že podporu pre eSIM budú musieť mobilní operátori akceptovať. Na Slovensku sme v tomto ohľade už dosť ďaleko, eSIM na Slovensku ako prvý zaviedol Orange a nedávno sa pripojil aj O2.

Bude tak možné aj u nás predávať telefóny, ktoré sú tzv. e-SIM onky, tedy inú formu ako eSIM vôbec nepodporujú. Nemáte teda kam dať plastovú SIM katu. Príkladom takéhoto telefónu je napr. Motorolu razr. Ten práve prichádza do predaja v O2.

My sme si chceli vyskúšať, ako teda naozaj v praxi vyzerá proces „inštalácie“ eSIM karty do mobilného telefónu. Preto sme navštívili pobočku O2 v bratislavskom Auparku a nechali sme si celý proces ukázať.

Tzv. vstavanú SIM kartu (teda eSIM) dostanete ako QR kód na papieri, ktorý treba naskenovať pri inštalácii telefónu. eSIM má rovnaké vlastnosti, ako plastová SIM karta. eSIM využíva elektronický čip v smartfóne, na ktorý si nahráte SIM profil. To sa práve realizuje pomocou QR kódu. Na jednom telefóne vybavenom technológiou eSIM tak môže používať viac telefónnych čísel. Rovnako sa dá eSIM dobre používať aj v roamingu, vtedy môžete výhodne využiť aj lokálneho operátora s eSIMkou. Cena aktivácie eSIM u O2 Slovakia je vo výške 10 eur.

Všetko podstatné uvidíme v našom videu, kedy sme ju aktivovali práve na telefóne Motorola razr.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.