Nebojte sa eSIM (VIDEO TOUCHIT)

8

Je jasné, že podporu pre eSIM budú musieť mobilní operátori akceptovať. Na Slovensku sme v tomto ohľade už dosť ďaleko, eSIM na Slovensku ako prvý zaviedol Orange a nedávno sa pripojil aj O2.

Bude tak možné aj u nás predávať telefóny, ktoré sú tzv. e-SIM onky, tedy inú formu ako eSIM vôbec nepodporujú. Nemáte teda kam dať plastovú SIM katu. Príkladom takéhoto telefónu je napr. Motorolu razr. Ten práve prichádza do predaja v O2.

My sme si chceli vyskúšať, ako teda naozaj v praxi vyzerá proces „inštalácie“ eSIM karty do mobilného telefónu. Preto sme navštívili pobočku O2 v bratislavskom Auparku a nechali sme si celý proces ukázať.

Tzv. vstavanú SIM kartu (teda eSIM) dostanete ako QR kód na papieri, ktorý treba naskenovať pri inštalácii telefónu. eSIM má rovnaké vlastnosti, ako plastová SIM karta. eSIM využíva elektronický čip v smartfóne, na ktorý si nahráte SIM profil. To sa práve realizuje pomocou QR kódu. Na jednom telefóne vybavenom technológiou eSIM tak môže používať viac telefónnych čísel. Rovnako sa dá eSIM dobre používať aj v roamingu, vtedy môžete výhodne využiť aj lokálneho operátora s eSIMkou. Cena aktivácie eSIM u O2 Slovakia je vo výške 10 eur.

Všetko podstatné uvidíme v našom videu, kedy sme ju aktivovali práve na telefóne Motorola razr.

Značky:

O autorovi

Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií a tiež videoreportáží. Snažím sa byť na každej lepšej tlačovke či už na Slovensku alebo v zahraničí. Mám rád fotografovanie a tiež cestovanie.

8 komentárov

  • ber to ako celkový poplatok, aj za vydanie esim.
   ale, súhlasím… prečo musí byť tak vysoká cena ? rešpektujem, že to nemá byť zadarmo… ale 10 € je celkom dosť. ak by bolo 5, bolo by to ok. proste, aby bolo vždy lacnejšie vybaviť si esim, ako sim. pretože to je ten princíp. to, kam by sme mali ísť. vyrábame miliardy plastových kariet uplne zbytočne už 20 rokov….. to sa musí skončiť……

   každopádne, ešte by som esim nechcel ani zadarmo. zatiaľ v tom vidím len a len nevýhody, ktoré sa musia doriešiť. ak sa mi vybije telefon, tak som zostal stratený…. a to je tak obrovské riziko, ktoré si nesmiem nechať dovoliť podstupiť.
   Určite si každý spomenie aspon na jednu jedinú situáciu, kedy sa mu vybil mobil a akútne potreboval zo svojej simky kontakty, popr. zavolať zo svojho čísla. Naoaj stačí jedna situácia a teraz si predstavte, že to spraviť nemôžete. a čo ak je tá situácia kritická ? naozaj, stačí mi zažiť jedinú takú situáciu….
   proste. musí byť vymslený proces „vymeny simkarty do druhého mobilu“ okamžite, bez nutnosti niekam volať, niečo aktivovať, niečo naviac platiť, navštíviť pobočku…..

   pokiaľ toto nebude vymyslené, nebudem to žiaľ chcieť….

   • a nechcem znieť malicherne……
    ale teraz mám o2 fér. po tretej minute do O2 neplatím.
    minuta ma stojí 0,13 €, hodina ma stojí 0,39 €
    10 hodín ma stojí 3,90
    takže, si môžem vybrať….

    buď budem mať novú, zbytočnú simku, alebo za ten istý poplatok pretelefonujem neuveriteľncýh viac ako 20 hodín…..

 1. 3nterprise on

  Pan Macko, toto: „Na Slovensku sme v tomto ohľade už dosť ďaleko“ ste mysleli ako provokaciu? Komplikovane vybavenie, vysoky poplatok, nepodporovanie technologie eSIM najrozsirenejsich smart watch, tak toto svedci o tom, ze na Slovensku sme iba v zaciatkoch.

 2. ANONYM
  Bezplatné volania na čísla O2 Slovensko sú po 1. minúte v O2 fér, vieš ?
  Také plnohodnotné komentáre a výpočty máš a ani nevieš za čo a koľko platíš.
  SORRY

Pridaj komentár