Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Tiež si pri niektorých scenériách počas svojich potuliek hovoríte, že by popri statických snímkach stáli za zvečnenie aj v podobe pohyblivých obrázkov?

Ak disponujete kvalitnou a univerzálnou fotografickou výbavou a problém je iba v tom, že neveríte svojej zručnosti, nechajte sa inšpirovať a viesť dvojicou mladých dám, ktoré sa našli práve v tom, ako sa pri fotení a natáčaní videí dokonale dopĺňajú.

Dvadsiatničky Markéta Polášková a Magdaléna Fukanová si hovoria Czech Vibes a patria k najtrendovejším úkazom vizuálnej scény nielen v tomto regióne. Spolupracujú s vychytenými značkami vrátane Nikonu a zároveň zbierajú stále viac fanúšikov svojou voľnou tvorbou. Konkrétne najnovší zverejnený projekt vznikol prostredníctvom prístroja D5600.

Nadšenie zo Z7

„Na video striedam Nikon D5600 a Nikon D500. A som nadšená z nového Nikonu Z7. Pomerne malé a ľahké telo s profesionálnym 4K 10bitovým výstupom, to je presne pre mňa. Väčšinou totiž nakrúcam z ruky, respektíve s pomocou gimbalu – a pri takom spôsobe záznamu nemôžete dosť dobre nakrúcať s veľkým a ťažkým telom a rovnako veľkými a ťažkými objektívmi,“ vysvetľuje Magdaléna.

„Čo sa týka objektívov, veľmi často používam pevnú päťdesiatku, niekedy tiež tridsaťpäťku. Ako široké sklo je skvelý zoom AF-P DX Nikkor 10-20 mm f/4,5-5,6G VR. Je to malé, ľahké, lacné a pritom výborné sklo. Ak je potrebný užší uhol záberu, nasadzujem fullframový AF-S Nikkor 70-200 mm f/4G ED VR. Oproti svojmu kolegovi so svetelnosťou F2,8 je krásne kompaktný a poskytuje rovnako špičkové výsledky. Na stabilizáciu používam gimbal Zhiyun crane 2,“ dodáva Magdaléna Fukanová.

Pustite si k tomu Čili Rádio

Na foto-tripoch si táto dvojica vhodne sekunduje. Markéta je fotografka, ktorá obvykle prichádza s ideami, lokáciami a scenármi pre videá. Magdaléna filmuje, strihá a celkovo finalizuje spoločné diela. K tandemu neodmysliteľne patrí aj hudobný label a online kanál s muzikou podľa ich gusta – Czech Vibes Sound alias 24/7 Čili Rádio. Mimochodom, má vyše 200 000 odberateľov.

„CVS je platformou, na ktorej to pre nás všetko do seba zapadá,“ unisono konštatujú Markéta s Magdalénou a na vysvetlenie dodávajú: „Nie je to hudba, ktorú by sme samé skladali, ale spolupracujeme s producentmi a je to originálna autorská muzika – žiadne melódie z databázy. Zároveň teda pomáhame tým ´našim´ hudobníkom a umožňujeme im presadiť sa, takže to funguje skvele.“

Logicky z toho vyplynulo aj recipročné nakrúcanie videoklipov: „V kontexte s youtubovým kanálom a našou vášňou pre hudbu to dáva obrovský zmysel.“

Czech Vibes sa zrodili na výlete v Alpách

Celý projekt vznikol v roku 2014. „Raz, keď sme boli na výlet v Alpách, prišiel nápad, že by sme si mohli založiť vlastný instagramový profil,“ hovorí Magdaléna. „Videá sme však v tom čase ešte nerobili,“ dopĺňa Markéta.

„Presne tak. Ja som však asi o pol roka neskôr pre seba objavila video a odvtedy to máme podelené – Markéta fotí, ja nakrúcam,“ nadväzuje Magdaléna. „Keď sme obe fotografovali a striedavo sme zverejňovali snímky, tak ten celkový dojem bol akýsi nesynchronizovaný,“ spätne popisuje Markéta ranejšie obdobie spolupráce.

Používaná technika

Foto:
Nikon D810
AF-S Nikkor 16-35 mm f/4G ED
Video:
Nikon D500
Nikon D5600
AF-S DX Nikkor 35 mm F1,8G
AF-S Nikkor 50 mm F1,8G
AF-P DX Nikkor 10–20 mm f/4,5-5,6G VR
AF-S Nikkor 70-200 mm f/4G ED VR

Aké vychytávky pre tvorbu videí Markéta a Magdaléna majú?

  1. Manuálne ostrenie

Je síce trošku náročnejšie ako pri automatickom režime a vyžaduje si určitý tréning, ale postupne budete mať svoj aparát plne pod kontrolou. Čím vyššie clonové číslo, tým viac budete mať ostrých záberov. Skvelou kombináciou je širokouhlý objektív a vyššie clonové číslo – zaručuje to takmer 100-percentú ostrosť záberov.

  1. Natáčajte vo Flat-profile

Zaistí vám veľký dynamický rozsah, vďaka ktorému budete môcť ľahšie upravovať farby.

  1. Kontrola expozície

Ak sa nechcete spoliehať iba na vizuálnu kontrolu displeja, používajte príslušnú funkciu, ktorá vám v reálnom čase presne povie, či prípadne máte obraz podexponovaný.

  1. Stabilizácia obrazu

Odporúčame kupovať si objektívy s VR-stabilizáciou. Napríklad my vôbec nepoužívame videostatívy. Všetko robíme z ruky. Pracujeme v štýle run & gun.

Značky: