Predstavte si, že ste sa ocitli v mestečku na Divokom Západe. Obyvatelia westernovej dedinky potrebujú vašu pomoc, lebo ich sužuje množstvo problémov. Pomôžete im alebo sa len budete zabávať v salóne, pretekať na koňoch a ryžovať zlato? 

Na podobné otázky budete hľadať odpovede počas virtuálneho festivalu UniCon, ktorý sa bude konať už 19. a 20. februára 2022. Návštevníci sa vďaka pár klikom ocitnú na Divokom Západe plnom kovbojov i pôvodných obyvateľov Ameriky a aj oni sa stanú jednými z nich.

Stačí si len vybrať svoju postavu a plne sa do nej vložiť. „Postavičky, ktoré budú iba pod vašou kontrolou, budú spoločne riešiť záhady a problémy, ktoré vo westernovom mestečku vzniknú,” vysvetľuje organizátor a tvorca sveta Michal Kabát s tým, že virtuálne mestečko bude bez zbraní.

Spôsobov, ako riešiť záhady je totiž mnoho a na UniCone sa zaobídete bez streľby, ktorá bola, mimochodom, na reálnom Divokom Západe ojedinelá. Spopularizovala ju až kinematografia. Budete plniť rôzne menšie či väčšie úlohy, za ktoré získate odmenu vo forme in-game meny. Cenné coiny (mince) môžete premeniť v záverečnej dražbe s Andrejom Bičanom za rôzne atraktívne ceny. 

Herný festival UniConZdroj: UniCon
Herný festival UniCon

Zážitky a zábava

Aj keď získať peknú odmenu je fajn, z festivalu si návštevníci odnesú najmä jedinečné zážitky. „Najkrajšie bolo, keď sme si všetci spoločne posadali k ohňu a za sprievodu gitary sme spievali piesne,” opisuje zážitky z minulého ročníka návštevníčka Sandra. Práve prepojenie virtuálneho sveta, herných princípov, larpu (z anglického Live Action Role Playing Game) zaručuje nepredvídateľný zážitok.

Každá postava, aj tá vaša, má svoje ciele a črty, podľa ktorých koná a rozvíja dej v reálnom čase. Je iba na vás, akú postavu do westernového UniConu pridáte a čo s ňou dosiahnete. Práve improvizácia a vzájomná interakcia, kedy je publikom váš spoluhráč, zaručuje nepredvídateľný zážitok. Nikto nevie, ako tento rok UniCon dopadne. Alebo vie? Prídite sa presvedčiť. Minimálne spoznáte nových ľudí, zabavíte sa posocializujute sa bez rizika nákazy omikronom. 

Herný festival UniConZdroj: UniCon
Herný festival UniCon

Nová realita

Slovo metaverzum je skloňované v poslednej dobe pomerne často a UniCon v podstate funguje podobne, dokonca v slovenskom jazyku už druhý rok. Prvých päť rokov fungoval síce ako tradičný offline herný festival, no príchod pandémie prinútil organizátorov prehodnotiť, ako festival prispôsobiť novým podmienkam.

V roku 2021 sa tak presunul do virtuálneho priestoru. „A akí by sme to boli hráči, keby sa z neho nestala hra? Únava z nekonečných facebookových streamov a zoomových hovorov nás inšpirovala k tomu, aby sme z festivalu urobili niečo oveľa interaktívnejšie a pohlcujúcejšie. A tak sme sa vrhli na tvorbu MMORPG sveta plného dobrodružstiev,” hovorí Kabát. Vlani sa akcia vydarila a splnila svoj účel: návštevníci sa zabavili, zahrali, a socializovali. Vznikol úplne nový svet a realita mimo tej našej. 

Okrem samotného virtuálneho sveta bude dianie na festivale možné sledovať prostredníctvom viacerých streamerov na platforme Twitch. Kapacita je obmedzená, preto je potrebné kúpiť si lístok čím skôr. Festival je vhodný aj pre deti, ale tak ako napokon pri všetkých hrách odporúčame, aby si zážitok užili spoločne s rodičmi.

Pre plnohodnotný zážitok odporúčame výkonnejší počítač, stabilné pripojenie a slúchadlá s mikrofónom. UniCon organizujú tvorcovia okolo štúdia TEDI Games, OZ Godot a vývoj virtuálneho sveta má pod palcom Bartoš Studio, výherca vlaňajšej ceny Hra roka v kategórii Iný prístup a tiež v hlasovaní publika. 

Dátum: 19. – 20. februára 2022

Facebook event: https://www.facebook.com/events/1063086101178287/