Nemáte dobrý kredit? Nebudete môcť cestovať vlakom, minimálne v Číne

0

Lajkovanie a zbieranie sociálneho kreditu je tu.

Možno ste videli epizódu zo seriálu Black Mirror, kde boli ľudia posadnutí zbieraním hodnotenia za každú vec, čo urobili. Epizóda bola varovaním, aby sme takto naozaj neskončili. V Číne sa očividne niekto inšpiroval.

Chystajú tu totiž zaviesť systém hodnotenia prostredníctvom kredit. Tí, ktorí ho budú mať nízky, nebudú môcť cestovať vlakom alebo lietadlom po dobu jedného roka. Vyhlásila to Národná komisia pre rozvoj a reformu a účinnosť nového systému má vstúpiť do platnosti 1. mája.

Čínsky prezident Si Ťin-pching chce vytvoriť kreditové hodnotenie na základe finančného stavu a spoločenských parametrov. Niečo podobné ako majú kreditné skóre v USA. Tam ide však o to, aby banky vedeli, s kým sa rozprávajú. Najmä pri žiadostiach o pôžičky. Pravidlá budú prísne a prví takto potrestaní budú ľudia porušujúci zákon, kriminálnici, tí čo fajčia vo vlakoch alebo akýmkoľvek spôsobom robia problémy vo verejnej doprave.

Tento systém sa vraj používa už dlhšie, hoci nebol priamo oficiálne oznámený. Na čiernu listinu sa dostal právnik, ktorý obhajoval svojho klienta zo znásilnenia, tiež aj novinár, ktorý upozornil na korupciu jedného štátneho úradníka.

Napokon tento systém nemusí byť zlý a v prípade vážnych incidentov ho používajú aj letecké spoločnosti. Nepoužívajú kreditový systém, ale pre tých, čo sa nevedia v pratať do kože, môže byť konečným riešením zakázanie na letoch danej leteckej spoločnosti.

Otázkou teda zostáva, kam sa nakoniec dopracujeme. Aj napriek veľkému dávky optimizmu toto celé nevyzerá dobre.

Zdroj: TheNextWeb

Prečítajte si aj:

Smrdutý biznis technológií na sledovanie rodiny a partnerov

Značky:

O autorovi

Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy a videá notebookov, telefónov, slúchadiel, reproduktorov, tlačiarní alebo softvérových služieb či gadgetov. Pod taktovkou trance a deep house pribudne každý deň na "digitálnom papieri" pár nových riadkov. A keďže sa zatiaľ nikto na moje texty nesťažoval, hudobný štýl je môj piaty element.

Pridaj komentár