Príchod mrazivých dní prináša pre mnohých motoristov problémy navyše.
Nechce zabrať štartér, alebo sa nedá dostať do auta, lebo je zámka primrznutá, prípadne je ručná brzda zaseknutá. Poradíme vám, ako na najčastejšie neduhy auta počas zimy.
Pokúšate sa štartovať, no auto nie a nie naskočiť? V mrazivých dňoch môže byť príčin, prečo má štartér problémy, niekoľko. Väčšina vodičov síce automaticky hľadá vinu v nefunkčnej batérii, no nie vždy je na vine ona.
Auto nechce štartovať
V prvom rade sa treba pozerať na to, či auto síce nenaštartuje, ale aspoň točí, alebo či netočí vôbec. Rovnako záleží aj od typu paliva v aute.
Ak dieselové auto v zime nenaštartuje, ale točí, môže ísť o dve hlavné príčiny. Jednak o upchatý palivový filter, ktorý nedokáže filtrovať hustejšiu stuhnutú naftu, a jednak o chybné žhaviče,“ vysvetľuje Jozef Mišurda, odborník na servis vozidiel v spoločnosti Würth Slovensko. Würth je globálny líder v predaji montážneho a upevňovacieho materiálu a významný dodávateľ pre priemysel vrátane automobilového. Ako podotýka Mišurda, v oboch prípadoch je riešením len vymeniť nefunkčné diely.
Ak máte benzínové auto a motor síce točí, ale neštartuje, prípadne zhasína, aj tu môže byť príčin hneď niekoľko. „Ak má takéto auto aj zlý voľnobeh, môže mať chybný senzor teploty motora. Hoci budíky na palubovke ukazujú správne, auto môže mať dva aj tri senzory teploty, teda pre riadiacu jednotku, pre ventilátory a pre budíky. Chybný senzor vymeňte,“ konštatuje. Ak je tiež upchatý palivový filter či opotrebované zapaľovacie sviečky, aj dané diely treba vymeniť. „Opraviť sa nedajú, keďže ide o spotrebný materiál,“ dodáva.
Ak však auto, či už benzín, alebo diesel, ani netočí motorom, takmer stopercentne je chybná batéria. Prvú pomoc môžu poskytnúť štartovacie káble, kde pomocou druhého auta naštartujete to svoje.
„No odporúčam batériu nielen vymeniť, ale zistiť aj príčinu poruchy. Či ide o opotrebovanie, prípadne chybný alternátor, ktorý ju nedobíjal správne, či inú chybu,“ podotýka Jozef Mišurda.
Keď primrzne ručná brzda
Pred zimou si nechajte poriadne skontrolovať aj lanovody ručnej brzdy a v prípade potreby ich premažte alebo vyčistite. Predídete tak tomu, aby vám v prípade mrazov zostala ručná brzda zaseknutá v zabrzdenej polohe. Ak už primrzla, vyhnite sa násilnému mechanickému riešeniu, to môže brzdový systém len poškodiť. „Ak už ručná brzda primrzla, riešením je demontovať brzdové lanká a bowden premazať, napríklad vzlínavým mazivom s obsahom teflónu HHS 5000,“ spresňuje odborník.
Primrznutá zámka
V mrazoch či pri mrznúcom daždi je častým problémom aj primrznutá zámka, do ktorej tak nejde zasunúť kľúč. Riešením určite nie je liatie horúcej vody, ktorá môže mať v prípade mrazivého počasia opačný efekt. „Prvou pomocou je použiť odmrazovač zámkov. Následne zámok poriadne vysušte, napríklad fénom, a nastriekajte mazivom na zámky, alebo silikónovým mazivom,“ radí Jozef Mišurda zo spoločnosti Würth Slovensko.