Nokia 9 PureView posúva fotografické schopnosti telefónov na novú, vyššiu úroveň.

Spoločnosť HMD Global, výrobca telefónov Nokia, predstavila na veľtrhu MWC v španielskej Barcelone smartfón Nokia 9 PureView, svetovo prvý telefón s piatimi hlavnými fotoaparátmi s optikou ZEISS. Nokia 9 PureView posúva fotografické schopnosti telefónov na novú úroveň a prináša pokročilé funkcie do rúk nadšencov fotografovania. Každý zachytený snímok je v HDR a podieľa sa na ňom všetkých päť snímačov naraz. Tie spájajú získané dáta do jednej 12 Mpx fotografie s vysokým dynamickým rozsahom a hĺbkou ostrosti.

Prvý telefón na svete s piatimi hlavnými fotoaparátmi

Nokia 9 PureView je prvým telefónom, ktorý sa môže chváliť systémom piatich hlavných fotoaparátov s optikou ZEISS. Dva zachytávajú snímku vo farbe, tri sú monochromatické pre lepšie zaznamenanie ostrosti a detailov. Spoločne dokážu zachytiť až 10× viac svetla, ako jeden farebný fotoaparát rovnakého typu.

Každá snímka zachytená päticou fotoaparátov obsahuje minimálne 60 Mpx dát. O spracovanie sa stará sofistikovaný výpočtový systém procesora Qualcomm Snapdragon, ktorý priraďuje úlohy medzi ISP, DSP, GPU a CPU. Vďaka špeciálnemu ko-procesu, ktorý individuálne upravuje expozíciu a vyváženie bielej naprieč rôznymi scénami, sa tak ponúka nahliadnutie do budúcnosti profesionálnej mobilnej fotografie všetkým nadšencom.

Neuveriteľné detaily a dynamický rozsah

Vďaka 5 snímačom môže Nokia 9 PureView využiť pri každej expozícii 12,4 úrovní HDR a ponúknuť tak extrémny dynamický rozsah. Všetky dáta sa potom s využitím pokročilého mapovania hĺbky scény spoja do perfektnej fotografie. Každá 12 Mpx JPG fotografia sa vďaka tomu vyznačuje vynikajúcimi detailmi v oblastiach jasného slnečného svetla, tak aj v tmavých, tienistých častiach.

Nekonečné možnosti pred aj po zachytení fotky

Prepracované mapovanie hĺbky scény umožňuje vytvoriť kvalitný bokeh a zmeniť bod ostrosti v Google Photos aj dodatočne u výslednej fotografie. Možné je preostrenie, rozmazanie, saturácia naprieč všetkými scénami aj po zachytení fotografie.

Nokia 9 PureView bola navrhnutá pre uspokojenie potrieb fotografických nadšencov, preto ponúka možnosť robiť fotografie v nekomprimovanom formáte RAW/DNG a následne ich vďaka partnerstvu s Adobe Lightroom upravovať priamo v telefóne. Hovorí sa, že 50% kúzla fotografie dnes spočíva v postprodukcii. Nokia 9 PureView tak umožní používateľovi na tomto poli skutočne zažiariť.

Požívateľské prostredie fotoaparátu Pro Camera sa dočkalo aktualizácie a teraz ponúka ešte väčšiu kontrolu nad každou snímkou. Snímky je možné zachytávať s až 10-sekundovou expozíciou a expozičné hodnoty možno zvýšiť až o 3 kroky, čo používateľovi dopraje kontrolu nad snímkou ako nikdy predtým.

Ukážkové fotografie z Nokie 9 PureView

Zážitok z vlajkovej lode v dokonalom spracovaní

Nokia 9 PureView je vybavená pokročilými technológiami nielen v oblasti fotoaparátu. V jadre telefónu búši procesor Qualcomm Snapdragon 845 Mobile. Úžasný 5,99-palcový 2k pOLED displej s technológiou Pure Display s podporou HDR10 zaistí vždy ostrý a farebne bohatý obsah. Čítačka odtlačkov prstov sa nachádza pod displejom a ďalším zabezpečujúcim prvkom je pokročilá biometrická funkcia odomykania tvárou. Nechýba ani bezdrôtové Qi nabíjanie.

Všetkých päť fotoaparátov na zadnej strane je zakomponovaných do 8mm tenkého tela bez akýchkoľvek výčnelkov, čo podčiarkuje nádherný dizajn so zmyslom pre detail. Nokia 9 PureView zvládne nástrahy každodenného používania vďaka rámčeku z hliníka a ochrannému sklu Corning Gorilla Glass 5 na prednej i zadnej strane.

Čistý, bezpečný a vždy aktuálny Android 

Nokia 9 PureView prichádza s čistým Android 9 Pie a zaraďuje sa tak do rodiny Android One. To zaistí pravidelné bezpečnostné aktualizácie po dobu troch rokov a hlavné aktualizácie systému počas dvoch rokov. Android 9 Pie ponúka taktiež podporu AI, ktorá zariadenie robí rýchlejším, inteligentnejším a pomáha šetriť batériu.

Dostupnosť

Nokia 9 PureView bude na slovenskom trhu dostupná v druhej polovici marca v tmavomodrej verzii. Cena bude čoskoro upresnená.

Zdroj: Nokia

Prečítajte si aj:

Nokia 9 PureView s piatimi fotoaparátmi. Toto sú jej možnosti

Značky:

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.