Úniky neboli len fámy a plytké dohady. Potvrdili sa a je tu Nokia 9 s piatimi zadnými fotoaparátmi. Zároveň tak obhájila prvenstvo a je to prvý smartfón s piatimi fotoaparátmi.

Plným menom Nokia 9 PureView sa zameriava na kvalitu fotenia, čo nie je prekvapujúce. Avšak je známe, že Nokia na to ide iným spôsobom. Jednou z hlavnou funkcií, ktoré chce poskytovať, je dôraz na detail a špeciálne fotky s hĺbkou obrazu. Áno, to sú tie rozostrené fotky. Avšak neznamená to len blurr efekt, ale aj zachytenie objektu na fotografii tak, aby bolo jasne vidieť, že je v popredí a nie je akoby plochým objektom na pozadí.

Svojich 5 fotoaparátov zamerala jasne a nejde o násobenie počtu jedného čipu ale odlišné čipy na presne definované úlohy. Vďaka tomu tu je špeciálna podpora pre farebnú vernosť fotografie alebo napríklad podpora čiernobieleho fotenia. To všetko má telefón dosiahnuť práve kooperáciou všetkých fotoaparátov dokopy a poskytnúť maximálny zážitok z výslednej fotografie.

Všetko sú to 12 Mpx snímače, 2× RGB3× monochromatický. Predný fotoaparát má rozlíšenie 20 Mpx.

Uvidíme, keď budeme novinku testovať, či zväčšovaniu počtu fotoaparátov je tá správna cesta za kvalitou výslednej fotografie. Každý z objektívov spraví vlastnú fotku počas jedného záberu, vo výsledku sa informácie zo všetkých snímačov spoja. Aj vďaka tomu má Nokia 9 poskytnúť 10× väčšiu svetelnosť ako porovnateľné smartfóny.

S touto fotografickou výbavou je k dispozícii editor Google Photos s funkciou Depth Editor. Okrem expozície a farebnosti fotografie si budete môcť upraviť práve podanie hĺbky scény. Zo zaznamenanej fotografie môžete vybrať na displeji vy sami, ktorá oblasť sa má rozostriť. Fotka by mala do takéhoto spracovania niesť všetky informácie pre tento účel.

Nokia prichádza s vylepšeným nastavením aplikácie na fotenie. Reaguje tým páve na zvýšený počet objektívov a možnosti, ktoré vďaka nim dosiahnete.

Nokia 9 PureView bude patri do programu Android One, čiže je tu záruka na dva ďalšie Androidy a tri roky aktualizácií od dátumu vydania smartfónu.

Telefón má čítačku odtlačkov zabudovanú v displeji. Ten je typu POLED HDR10 s pomerom strán 18:9, uhlopriečkou 5,99“ a rozlíšením 1440 × 2880 px. Procesor je Snapdragon 845 a hlavné technické parametre uzatvárajú 6 GB RAM128 GB úložisko.

Výrobca si dal na spracovaní záležať aj tu a pridal vodeodolnosť s certifikáciou IP67. Batériu s kapacitou 3320 mAh môžete nabíjať s podporou rýchleho nabíjania a takisto bezdrôtovo s nabíjačkou 10 W.

Cena telefónu bola stanovená na 649 EUR s dostupnosťou od budúceho mesiaca.

Na článku spolupracoval Ondrej Macko

Prečítajte si aj:

Skladateľný Huawei Mate X sa objavil v prvom videu. Prezrádza podstatné informácie

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.