Nokia N1 je prvý Android tablet od Nokie. Zariadenie sa predáva v Číne, ale malo by prísť aj do Európy.

Hoci Microsoft kúpil Nokiu, táto spoločnosť funguje pod svojim menom aj naďalej. Je to tým, že Microsoft získal iba divíziu smartfónov, resp. patenty a know-how s tým súvisiace. To však nebráni zvyšným zamestnancom, aby pod značkou Nokia vyvíjali technológie a vymýšľali nové produkty. Smartfónov sa od Nokie nejakú dobu ešte nedočkáme (Microsoft získal časovo obmedzenú exkluzivitu), ale tablet s Androidom je realitou. A hoci sa stánok tejto spoločnosti na MWC orientoval skôr na rôzne mobilné a bezdrôtové technológie, našli sme tam aj toto zariadenie.

Nokia N1 sa od začiatku tohto roka predáva v Číne. Spoločnosť vytvorila zaujímavé zariadenie, ktoré dokázalo zaujať používateľov. Výsledkom bolo to, že úvodné várky tabletov sa vypredali v priebehu niekoľkých sekúnd. My sme sa v Barcelone samozrejme spýtali na to, či sa N1 dostane aj do Európy. Odpoveď bola neutrálna, avšak pomerne optimistická – spoločnosť chce uviesť N1-ku aj v ostatných krajinách, avšak konkrétny dátum alebo cenu v eurách sme sa nedozvedeli. Máme si počkať.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Pozrite si živé fotografie Nokie N1

iPad mini v tele Androidu

Nokiu N1 najlepšie vystihuje prirovnanie k iPadu mini. Zariadenie má 7,9-palcový displej s rozlíšením 2048 × 1536. Pomer strán je teda 4:3, čo je vec, ktorá nie je vo svete Androidu príliš častá – ak si odmyslíme zástup čínskych klonov. Z veľkých značiek sme sa s takýmto formátom stretli naposledy v prípade Nexusu 9, ale Nokia N1 je nám sympatickejšia. Tablet má hrúbku iba 6,9 mm a hmotnosť 318 gramov. Vďaka tomu sa zariadenie drží v rukách veľmi pohodlne a svojim dizajnom nám trochu pripomína prerastený iPhone 6. Dôvodom je rámik, ktorý lemuje hrany. Ten nie je hliníkový, ale plastový, čo zariadeniu trochu uberá na „prémiovosti„. Aj napriek tomu je tablet veľmi elegantný a jeho kúpu by sme silno zvažovali. Displej zariadenia je chránený ochranným sklom Gorilla glass 3.

Tablet poháňa procesor Intel Atom Z3580 s taktom 2,3 GHz. Operačná pamäť je 2 GB, úložisko má kapacitu 32 GB. Slot na microSD karty na tele nenájdete, avšak zaujímavosťou je USB port typu C. Ten svojim spôsobom pripomína Lightning konektor z Apple zariadení – v tom zmysle, že nemusíte riešiť, ktorou stranou kábel pripojíte k zariadeniu. Nokia N1 je zároveň prvé zariadenie s USB portom typu C, s ktorým sme sa reálne stretli.

Dodajme ešte, že zariadenie má 5MP prednú a 8MP zadnú kameru. Operačný systém je Android vo verzii 5.0.2, pričom Nokia použila jeho čistú verziu. Veľké zásahy do systému nerobila a jedinou pridanou hodnotou je predinštalovaná aplikácia Z Launcher, ktorú môžete otestovať aj na inom zariadení (momentálne je kompatibilná iba s telefónmi). Nokia N1 stojí v prepočte cca 225 EUR, avšak predpokladáme, že oficiálna cena tabletu na našom trhu bude trochu vyššia.

Nokia N1 je prvé zariadenie s USB portom typu C, ktoré sme reálne mali v rukách

Nokia N1 je prvé zariadenie s USB portom typu C, ktoré sme reálne mali v rukách

Za pozvanie ďakujeme spoločnostiam Samsung a Orange.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit