Nothing uviedol novú generáciu svojich lacnejších smartfónov. Séria (3a) prichádza prvýkrát v dvoch verziách.
Britskú značku Nothing založil pred viac ako 4 rokmi Carl Pei, ktorý stál v minulosti aj pri zrode obľúbenej čínskej spoločnosti OnePlus. Nothing uviedol na trh viacero slúchadiel a smartfóny Nothing Phone (1), Phone (2) a Phone (2a). Celkovo predal viac ako 7 miliónov kusov svojich produktov.
Úplnou novinkou, ktorá bola predstavená na veľtrhu MWC 2025 v Barcelone, sú smartfóny série Nothing Phone (3a). Táto séria prichádza prvýkrát na trh v dvoch verziách. Základný model Nothing Phone (3a) dopĺňa drahší model Nothing Phone (3a) Pro, ktorý sa odlišuje podporou eSIM kariet a lepšou fotografickou výbavou.
Oba telefóny som otestoval a v tejto recenzii zosumarizujem moje skúsenosti s nimi.

Totožný základ
Na rozdiel od niektorých iných telefónov, na smartfóny Nothing Phone (3a) a (3a) Pro je možné napísať jednu recenziu. Oba telefóny majú totožný displej, procesor, spracovanie konštrukcie a aj ďalšie parametre. Hlavným rozdielom sú rozdiely vo fotoaparátoch, v spracovaní zadnej strany a v cene.
Základom oboch telefónov je výborný 6,77-palcový AMOLED displej s rozlíšením 2392 × 1080 pixelov, 120 Hz obnovovacou frekvenciou a maximálnym vonkajším jasom 1300 nitov. V prípade HDR obsahu sa dokáže časť displeja rozsvietiť až na 3000 nitov. Displej ponúka verné zobrazenie farieb a skvelú kvalitu. To sa však postupne stáva štandardom medzi smartfónmi v takmer všetkých cenových kategóriách.
Displej chráni ochranné sklo Panda Glass a sklo pokrýva aj zadnú stranu. Bočný rámik je z recyklovaného hliníka. V prípade štandardného modelu je hladký a niekomu môže evokovať plastový rámik. Verzia Pro má brúsený rámik. Na jeho ľavej časti sa nachádzajú tlačidlá na reguláciu hlasitosti. Na pravej časti je napájacie tlačidlo (väčšie) a tzv. Essential Key tlačidlo (menšie). K jeho funkcionalite sa dostanem neskôr.

Ergonómia
Oba telefóny majú odolnosť voči vode a prachu na úrovni IP64 a majú unikátne spracovanú zadnú stranu, ktorá je synonymom produktov značky Nothing. Máte pocit, že vidíte dovnútra telefónu, a od konkurencie sa odlišujú aj svetelnými LED diódami okolo zadných fotoaparátov. Tie majú multifunkčné využitie.
Zadné fotoaparáty sa odlišujú dizajnom. Nothing Phone (3a) pripomína svojho predchodcu. Má obdĺžnikový fotografický modul, ktorý pripomína smartfóny Google Pixel. Verzia (3a) Pro dostala do výbavy okrúhly fotografický modul, ktorý výrazne vystupuje zo zadnej strany. Môžete to vidieť aj na fotkách.
Vystupujúci fotoaparát ovplyvňuje ergonómiu telefónu. Subjektívne sa mi lepšie drží v ruke štandardný Nothing Phone (3a). Vyváženie telefónu je v poriadku a fotografický modul mi nezavadzia. V prípade modelu (3a) Pro som si musel zvykať na to, že sa prstom dotýkam fotografického modulu. Jeho veľkosť takisto ovplyvňuje ťažisko telefónu.

Snapdragon 7s Gen 3
Oba telefóny poháňa procesor Snapdragon 7s Gen 3. Z hľadiska benchmarkov nejde o rekordéra, avšak s reakciami telefónu som bol príjemne spokojný. Používateľský zážitok je na vyššej úrovni, ako by som očakával od telefónu za 364 eur, pokiaľ beriem do úvahy cenu štandardnej verzie v konfigurácii 8 GB RAM + 128 GB úložisko.
Štandardný model je v predaji aj vo verzii s 12 GB RAM a 256 GB úložiskom za 409 eur. Verzia (3a) Pro je v predaji iba vo verzii 12+256 GB za 474 eur.
Telefóny som testoval v konfigurácii 12+256 GB. Počas testovania som nameral nasledovné hodnoty:
- AnTuTu – 819 532 (3a) / 818 583 (Pro)
- PCMark Work – 12 302 (3a) / 12 456 (Pro)
- PCMark Storage – 27 155 (3a) / 27 590 (Pro)
- 3DMark Wild Life – 3 998 (3a) / 3 995 (Pro)
- 3DMark Steel Nomad Light – 380 (3a) / 380 (3a)
- 3DMark Stress Test – 99,5 % (3a) / 99,1 % (Pro)
- Geekbench 6 – 1 183, 3 300 (3a) / 1 180, 3 305 (Pro)

Stereo reprodukcia, eSIM a Glyph rozhranie
Nothing Phone (3a) príjemne prekvapí kvalitou zabudovaných reproduktorov. Ponúka stereo reprodukciu zvuku, ktorá sa vyrovná aj drahším smartfónom. Platí to pre oba modely. Čítačka odtlačkov prstov je zabudovaná v displeji. Funguje rýchlo a spoľahlivo.
Telefóny nemajú vo výbave 3,5 mm jack, neponúkajú ani slot na microSD kartu. Pokiaľ chcete používať eSIM karty, budete potrebovať verziu (3a) Pro, nakoľko štandardný model túto technológiu nepodporuje.
Zadná strana všetkých telefónov značky Nothing ponúka Glyph rozhranie. Ide o svetelné pásiky, ktoré sa využívajú na rôzne účely, ako je vizuálne zobrazenie aktuálnej hlasitosti pri jej zmene či na odpočítavanie časovača. Glyph svetlá viete rozsvietiť aj ako alternatívny režim funkcie baterka a upozornia vás na prichádzajúci hovor či notifikácie.
Oba telefóny majú 5000 mAh batériu a podporujú 50 W káblové nabíjanie. Bezdrôtové nabíjanie nie je k dispozícii. Napájací adaptér nie je súčasťou balenia. Telefón vydrží na jedno nabitie viac ako jeden deň náročnejšieho používania.

Android 15 v dvoch prevedeniach
Nothing Phone (3a) a (3a) Pro majú predinštalovaný operačný systém Android 15 s nadstavbou Nothing OS 3.1. Nadstavba je výborne optimalizovaná a aj vďaka nej je zážitok z používania telefónu plynulý. Nothing sľubuje pre telefóny 3 ďalšie verzie systému Android a 6 rokov bezpečnostných záplat.
V rámci nastavovania telefónu si môžete zvoliť medzi dvoma balíkmi ikoniek. Okrem tradičných ikoniek systému Android je k dispozícii aj balík od Nothing. Ide o jednofarebné ikony, ktoré vhodne dopĺňajú widgety na obrazovke. Na niektoré ikony si budete chvíľu zvykať, aby ste identifikovali aplikácie, ktorým zodpovedajú.
Možnosť voľby z dvoch motívov je praktický v tom zmysle, že pokiaľ by vás Nothing Phone (3a) zaujal, avšak vadil by vám dizajn nadstavby či telefónu, dá sa to jednoducho vyriešiť. Telefón dáte do ochranného obalu, v rámci nastavovania si zvolíte tradičné ikony pre Android a widgety od Nothing nahradíte tými od Googlu. Výsledkom bude smartfón, ktorý výrazne pripomína rozhranie ostatných telefónov s čistým Androidom.
A pokiaľ sa chcete odlíšiť od zvyšku trhu, tú možnosť tu máte. Nielen vonkajším dizajnom, ale aj spracovaním domovskej obrazovky.

Essential Key
Novinkou série Nothing Phone (3a) je bočné tlačidlo s názvom Essential Key. Nachádza sa na pravej hrane pod napájacím tlačidlom. Toto tlačidlo má celkovo tri funkcie. Jeho stlačením aktivujete režim rýchleho pridania poznámky. V prípade potreby môžete k poznámke pridať aj screenshot aktuálnej obrazovky.
Podržaním tlačidla aktivujete záznam hlasovej nahrávky. Tá sa nahráva, dokedy je tlačidlo stlačené. Nothing Phone (3a) následne túto nahrávku prepíše pomocou AI do textovej podoby. Podporovaná je aj slovenčina, avšak umelá inteligencia nezvláda slovenčinu bezchybne, čiže treba počítať s určitými nepresnosťami.
Všetky textové aj hlasové nahrávky sú uložené v aplikácii Essential Space, ktorú rýchlo spustíte dvojitým stlačením tlačidla Essential Key. Cez túto aplikáciu si môžete pozrieť prepisy nahrávok, prípadne si ich opätovne vypočuť.
Páči sa mi, že Nothing Phone (3a) dokáže analyzovať textové aj hlasové poznámky a v prípade potreby vám v aplikácii Essential Space automaticky vytvorí to-do list. Keď si napríklad vytvoríte hlasovú alebo textovú poznámku s obsahom „Kúpiť zajtra kvety“, vytvorí vám úlohu, ktorej dátum ukončenia nastaví na nasledujúci deň. Plánované úlohy si môžete rýchlo skontrolovať cez widget na domovskej obrazovke.
Nothing plánuje do budúcnosti rozširovať využitie tohto tlačidla. Špecializované funkcie by malo ponúknuť napríklad v aplikácii Fotoaparát.
Nothing Phone (3a) samozrejme obsahuje aj umelú inteligenciu Google Gemini, s ktorou sa môžete rozprávať po slovensky. Môžete takisto využívať prepojenie s rôznymi aplikáciami a službami. Funguje to podobne ako v sérii Galaxy S25, avšak prepojení s inými aplikáciami je menej v porovnaní so Samsungom.

Trojitý zadný fotoaparát
Nothing v prípade série Phone (3a) výrazne zlepšil kvalitu zadných fotoaparátov. Išlo o jedno zo slabších miest modelu Phone (2a). Fotoaparáty zároveň predstavujú hlavný rozdiel medzi oboma telefónmi, s výnimkou spomenutej podpory pre eSIM.
Špecifikácie fotoaparátov sú nasledujúce:
- Hlavný – 50 Mpx Samsung, f/1.88, OIS a EIS, 1/1,57″ senzor a PDAF zaostrovanie (3a) / 1/1,56″ senzor a Dual pixel PDAF zaostrovanie (Pro)
- Ultraširokouhlý – 8 Mpx Sony, f/2.2, 120° zorné pole (oba telefóny)
- Teleobjektív – 50 Mpx Samsung, f/2.0, 1/2,74″ senzor, EIS, 2× optický zoom (3a) / 50 Mpx Sony, f/2.55, 1/1,95″ senzor, OIS a EIS, 3× optický zoom, podpora pre makro fotografie (Pro)
- Selfie – 32 Mpx Samsung, f/2.2, 1/3,44″ senzor (3a) / 50 Mpx Samsung, f/2.2, 1/2,76″ senzor (Pro)
Zo špecifikácií je zrejmé, že pre väčšinu používateľov bude hlavným rozdielom najmä teleobjektív. Model Pro má teleobjektív s 3× optickým zoomom, ktorý podporuje aj fotenie makro fotografií. Dobrú kvalitu ponúka aj v režime 6×.
Základný model má teleobjektív s 2× priblížením a iba s elektronickou stabilizáciou. Model Pro fotí v režime 2× pomocou hlavného senzora. Ten je v tomto prípade vybavený lepším zaostrovaním. Rozdielny je aj selfie fotoaparát.

Kvalita fotenia a galéria fotiek
S oboma telefónmi som odfotil niekoľko rovnakých scén. V prípade hlavného fotoaparátu je cítiť určitý rozdiel v podaní farieb. Niektoré scény sa mi viac páčili zo štandardného modelu. Model (3a) Pro však mal mierne navrch pri fotení v horších svetelných podmienkach, kedy v niektorých scénach dokázal zachytiť o trochu viac detailov.
Ultraširokouhlé fotoaparáty sú rovnaké a z hľadiska používania zoomu jasne dominuje Nothing Phone (3a) Pro. Teleobjektív v tomto telefóne je naozaj skvelý a môže konkurovať aj drahším telefónom. Platí to nielen pre fotenie vzdialených objektov, ale aj pri fotení makro fotografií.
Fotografie z hlavného fotoaparátu sú v oboch prípadoch výborné a patria k tomu najlepšiemu v cene okolo 400 eur. Dynamický rozsah je dobrý, na fotkách je množstvo detailov.
Pripomienky mám k zachyteniu pohyblivých objektov, ktoré nie je ideálne, pokiaľ nefotíte v optimálnych svetelných podmienkach. Fotky detí v interiéri budú zväčša rozmazané. Pri fotení horskej dráhy vonku som však získal aj ostré fotky. Nie všetky, niektoré sa však vydarili.
Oba telefóny ponúkajú záznam videa v rozlíšení až 4K pri 30 fps. Kvalita videa je dobrá vzhľadom na cenu telefónu.

Galéria fotiek, ktoré odfotili Nothing Phone (3a) a (3a) Pro
Fotky, ktoré som odfotil smartfónmi Nothing Phone (3a) a (3a) Pro, si môžete v plnom rozlíšení stiahnuť z úložiska OneDrive. Galéria obsahuje viac ako 100 fotiek a viacero scén, ktoré boli odfotené oboma telefónmi na všetky zadné fotoaparáty. Môžete si teda sami porovnať rozdiely.
Vo vodoznaku nájdete všetky potrebné informácie. Štandardný model má označenie A059, verzia Pro má označenie A059P. Na základe toho môžete identifikovať, ktorý smartfón fotil ktorú fotku.
Nižšie prikladám 10 fotiek, ktoré odfotili oba telefóny. Fotky boli zmenšené pre potreby webového zobrazenia, iným spôsobom neboli editované.





Verdikt
Smartfóny Nothing Phone (3a) a (3a) Pro sa skutočne vydarili. Ponúkajú všestrannú výbavu s atraktívnym pomerom cena/výbava. Použitý procesor, kvalita stereo reproduktorov a hlavný fotoaparát, všetky tieto parametre sú nadštandardné v cene do 370 eur, ak beriem do úvahy lacnejšiu konfiguráciu základného modelu.
Základný Nothing Phone (3a) nemá v porovnaní s priamou konkurenciou žiadne výraznejšie slabé miesto či nedostatok, čo z neho robí horúceho ašpiranta na jeden z najlepších telefónov vo svojej cene.
Pre niekoho bude výhodou unikátny dizajn a spracovanie nadstavby Nothing OS 3.1. Pokiaľ by vám dizajn či rozhranie prekážalo, riešením je ochranný obal a použitie tradičných ikoniek a widgetov v systéme Android, ktoré sú súčasťou telefónu.
Nothing Phone (3a) Pro láka najmä teleobjektívom, ktorý je jednoznačne najlepší v cene do 500 eur a dokáže konkurovať aj drahším telefónom. V tomto prípade treba akceptovať väčší a vystupujúci fotografický modul. Musel som si naň zvykať, avšak aj tento nedostatok môže vyriešiť ochranný obal.
Pokiaľ si na teleobjektív nepotrpíte, štandardný model bude skvelou voľbou. Kúpil by som si ho aj ja, ak by som si dnes vyberal nový telefón v cene do/okolo 400 eur. Dal by som mu prednosť pred konkurenciou v podobe série Redmi Note 14 či POCO X7 Pro.
Na druhej strane, ak si telefón kúpite do 18. marca, k modelu (3a) Pro získate darček v podobe slúchadiel Nothing Ear (a) a to by moje rozhodovanie ovplyvnilo, ak by som potreboval aj nové bezdrôtové slúchadlá. K štandardnému modelu získate smart hodinky CMF Watch Pro, avšak tie s výnimkou dizajnu a displeja za veľa nestoja.
Ceny:
- Nothing Phone (3a), 8+128 – 364 eur (pri nákupe do 18. marca darček v podobe hodiniek CMF Watch Pro)
- Nothing Phone (3a), 12+256 – 409 eur (pri nákupe do 18. marca darček v podobe hodiniek CMF Watch Pro)
- Nothing Phone (3a) Pro, 12+256 – 474 eur (pri nákupe do 18. marca darček v podobe slúchadiel Nothing Ear (a))
Zapožičal: Nothing


















Prečítajte si aj: