Spoločnosť Nikon uviedla nový firmware C verzie 1.10, ktorý rozširuje funkčnosť vlajkovej lode digitálnych jednookých zrkadloviek Nikon formátu FX – fotoaparátu D5.

Firmware ponúka prostredníctvom štyroch kľúčových vylepšení výrazné posilnenie funkčných možností fotoaparátu, predlžuje maximálnu dobu záznamu videosekvencií (vrátane formátu 4K UHD) a pridáva tri praktické funkcie, medzi ktoré patrí redukcia blikania obrazu pre statické snímky. Okrem týchto štyroch hlavných zmien boli v novom firmware aplikované ešte niektoré ďalšie aktualizácie.

Záznam videosekvencií

Pri nahrávaní videosekvencií fotoaparátom D5 je teraz možné pokračovať vo filmovaní po dobu až 29 minút 59 sekúnd, a to bez ohľadu na nastavenie veľkosti obrazu/snímacej frekvencie a kvality videa – vrátane formátu 4K UHD (3 840 × 2 160), pri ktorom bola maximálna doba záznamu predtým limitovaná na 3 minúty. Videosekvencie sú zaznamenávané v rámci až 8 súborov, z ktorých každý má veľkosť až 4 GB.

Fotoaparát D5 tiež ponúka funkciu elektronickej redukcie vibrácií (VR) pre záznam videosekvencií s využitím obrazových polí založených na formátoch FX a DX (záznam HD a Full HD videosekvencií). Redukcia vibrácií znižuje účinky chvenia fotoaparátu vo vodorovnom, zvislom a rotačnom smere (okolo optickej osy objektívu) a je praktická pri filmovaní bez podporných prostriedkov, ako je statív, resp. v prípadoch, keď časové alebo priestorové obmedzenie použitie statívu neumožňuje. Pri použití v kombinácii s optickou technológiou redukcie vibrácií objektívov NIKKOR sú výhody ešte výraznejšie.

Statické snímky

Pre minimalizáciu rozdielov v expozícii je fotoaparát D5 teraz vybavený funkciou redukcie blikania obrazu pre statické snímky. Pri aktívnej funkcii redukcie blikania obrazu detekuje fotoaparát špičkové úrovne jasu a automaticky ľahko upravuje načasovanie spustenia uzávierky tak, aby pomohol dosahovať stabilné expozície a reprodukcie farieb.

Dynamická voľba zaostrovacích polí umožňuje zaostriť na objekt aj v prípade, že krátkodobo opustí zónu vybraného primárneho zaostrovacieho poľa, pričom využíva informácie z okolitých zaostrovacích polí. Okrem doterajších voliteľných možností zahrňujúcich použitie 25, 72 a 153 zaostrovacích polí ponúka fotoaparát D5 teraz aj dynamickú voľbu zaostrovacích polí s využitím 9 polí, ktorá je efektívna v prípadoch, keď chcete zaostriť na ešte menšie oblasti pohybujúcich sa objektov.

Nová aktualizácia firmware je k dispozícii od 23. júna 2016. Zadarmo si ju môžete stiahnuť tu.

 

Značky: