Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Panasonic predstavuje nový systémový kompakt LUMIX GX880, určený predovšetkým milovníkom selfies a YouTuberom.

Otočný displej na zadnej strane ponúka celý rad nadštandardných funkcií, a[i] samozrejme aj výbavu, na akú sme pri fotoaparátoch Panasonic LUMIX zvyknutí, napríklad natáčanie videa v kvalite 4K.

Snímač Digital Live MOS s rozlíšením 16 megapixelov nemá antialiasingový filter, čo v kombinácii s novým obrazovým procesorom Venus Engine prináša ostrý obraz, mimoriadne kvalitnú kresbu detailov, výrazný kontrast aj živé a sýte farby, to všetko pri citlivosti až ISO 25 600. Automatické ostrenie s technológiou DFD (Depth From Defocus) je rýchle a presné, komunikácia medzi fotoaparátom a objektívom prúdi frekvenciou až 240 sn/s[1]. Ostrenie prebieha vo veľmi krátkom čase, cca 0,07 s[2].

S LUMIX GX880 je možné tiež natáčať video v najvyššej dostupnej kvalite 4K / QFHD (3840 x 2160 bodov) pri frekvencii 30p / 25p (oblasť s 50Hz) alebo 24p vo formáte MP41[3]. S kvalitou 4K je spojený aj obľúbený systém 4K PHOTO a celý rad ďalších funkcií:

  • Focus Stacking (automatické skladanie rôzne zaostrených fotografií do jednej),
  • Post Focus (ostrenie už vytvorených fotografií) alebo
  • Light Composition (špeciálna úprava nočných fotografií).

Kreatívnych jedincov poteší celý rad obrazových štýlov, vrátane panoramatického režimu a špeciálneho čiernobieleho módu L.Monochrome. Samozrejmosťou je tiež ukladanie fotografií vo formáte RAW.

Displej na zadnej strane má uhlopriečku 7,6 cm a rozlíšenie 1 040 000 bodov, je dotykový a vyklápa sa smerom nahor o cca 180 stupňov. Pri úplnom vyklopení sa fotoaparát automaticky prepne do režimu Self Shot, v ktorom je k dispozícii celý rad najrôznejších funkcií určených na fotografovanie populárnych selfies. Medzi ne patrí napríklad nový režim 4K Selfie.

Selfie mód, úpravy priamo vo fotoaparáte a asistenčné funkcie

Lumix GX880 umožňuje natáčať video selfie zábery v 4K bez akéhokoľvek orezania záberu, takže na zázname nie je len užívateľ, ale tiež krajina či objekty v pozadí. V nočnom režime možno zase postavy v popredí aj v pozadí rozjasniť.

Najmä dámy ocenia najrôznejšie možnosti úpravy portrétov – zjemnenie pleti, rozostrenie určitých partií snímky alebo zoštíhlenie. Tieto funkcie fungujú nielen v selfie režime, ale aj pri bežných portrétoch. Hotové snímky možno priamo vo fotoaparáte upravovať a rôzne retušovať, slúži na to funkcia Beauty Retouch. V režime Background Control si zase používatelia môžu zvoliť, či má byť pozadie normálne alebo rozostrené. V režime Self Shot možno vytvárať aj panoramatické zábery.

Užívatelia, ktorí zatiaľ nemajú skúsenosti s fotoaparátmi s výmennými objektívmi, ocenia celý rad asistenčných funkcií, napríklad režim inteligentnej automatiky iA alebo režim Scene Guide (sprievodca motívovými programami). Obľúbené režimy na fotografovanie portrétov a detí majú samostatnú polohu na voliči. Stačí prepnúť do vybraného režimu a okamžite sa aktivujú odporúčané parametre.

Diskrétny mód a nabíjanie na cestách

Pre fotografov, ktorí potrebujú pri práci absolútny pokoj a ticho, napríklad pri fotení zveri v prírode, pri tichých koncertoch, recitáloch alebo citlivých životných situáciách akými sú svadby, je určený diskrétne režim. LUMIX GX880 v tomto režime prepne mechanickú uzávierku na elektronickú a všetky zvuky (spúšť, automatické ostrenie) sa vypnú. To isté platí pre asistenčné prisvietenie ostriaceho mechanizmu a blesk.

LUMIX GX880 s vloženým akumulátorom je možné na cestách dobíjať pomocou štandardnej microUSB nabíjačky aj prostredníctvom powerbanky. Okrem toho je fotoaparát vybavený Wi-Fi. Snímky a videá je tak možné ľahko zdieľať na webe či sociálnych sieťach.

Dostupnosť

Panasonic LUMIX GX880 bude na slovenskom trhu k dispozícii na prelome júla a augusta v striebornej, čiernej a oranžovej farbe, na prvý pohľad zaujme tradičným dizajnom aj štíhlym a štýlovým prevedením.

[1]   Ostření poměrem kontrastu s technologií DFD funguje jen při použití objektivů Panasonic Micro 4/3.

[2] Při jednorázovém automatické ostření na širokém konci s objektivem H-FS14140 (CIPA).

[3] Natáčení se zastaví, když jeho souvislý čas přesáhne 5 minut (formát MP4, rozlišení 4K).

Značky: