Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Na trh prichádza vlajková loď modelového radu 7 – nové BMW M760Li xDrive. Výnimočná kvalita a výkon 12-valcového benzínového motora s technológiou M Performance TwinPower Turbo pod jeho kapotou znamená jasné prvenstvo tohto nového vozidla. Dynamické jazdné vlastnosti BMW M760Li xDrive v kombinácii s vysokým komfortom jazdy vytvárajú nový štandard v segmente luxusných sedanov.

BMWM7603_nowat

Výkon a autorita. BMW M760Li xDrive prináša debut nového 12-valcového benzínového motora M Performance TwinPower Turbo – 12-valcový agregát so zdvihovým objemom 6,6 litra a prívlastkom „M Performance“ poskytuje výkon 441 kW/600 k pri 5500 otáčkach* a krútiaci moment 800 Nm pri 1500 otáčkach* (kombinovaná spotreba paliva: 12,6 l/100 km; kombinované emisie CO2: 294 g/km)**. Vďaka vysokovýkonnému motoru vybavenému špičkovou technológiou M Performance TwinPower Turbo zrýchli model BMW M760Li xDrive z 0 na 100 km/h len za 3,9 sekundy a dosahuje elektronicky limitovanú maximálnu rýchlosť 250 km/h.

BMWM7607_nowat

S doplnkovým M Driver’s balíkom sa obmedzovač aktivuje až pri rýchlosti 305 km/h. Prenos výkonu zabezpečuje špičková osemstupňová prevodovka Steptronic Sport, v štandardnej výbave. Vyladenie programov prevodových stupňov, špecifické pre M Performance, ktoré zabezpečuje športovejšie preraďovanie a rýchlejšie podraďovanie, bolo špeciálne prispôsobené parametrom motora V12. Vďaka svojej optimálnej efektívnosti a stratégii výberu rýchlostných stupňov, využívajúcej aj údaje z navigačného systému, prispieva osemstupňová prevodovka Steptronic Sport k sebavedomej jazde a vynikajúco sa dopĺňa so štandardnou funkciou Auto Start Stop.

BMWM7604_nowat

Rivalov vo svojom segmente predstihuje dynamikou i komfortom jazdy. Inovatívny podvozkový systém Executive Drive Pro zabezpečuje dynamickú ostrosť a zároveň neprekonateľný jazdný komfort. Systém aktívnej stabilizácie minimalizuje náklony karosérie a spolu s kvalitnými pneumatikami na exkluzívnych 20-palcových M diskoch kolies z ľahkej zliatiny v metalíze Cerium Grey dodáva novému BMW M760Li xDrive najlepšiu jazdnú dynamiku vo svojej triede – a to bez negatívneho vplyvu na komfort.

BMWM7606_nowat

Inteligentný pohon všetkých štyroch kolies BMW xDrive s prioritou na zadnú nápravu využíva údaje senzorov Dynamickej kontroly stability DSC o trakcii a podľa potreby prerozdeľuje výkon motora na všetky štyri kolesá. Výsledkom je excelentná dynamika typická pre modely M Performance a vynikajúce jazdné vlastnosti za každých podmienok. Aktívnej bezpečnosti a dynamike nového BMW M760Li xDrive napomáha aj Integrálne aktívne riadenie, ktoré kombinuje premenlivý prevodový pomer riadenia prednej nápravy s natáčaním kolies zadnej nápravy, podľa momentálnej situácie. To vedie k zníženiu námahy potrebnej na točenie volantom pri nižších rýchlostiach a pri dynamickej jazde, čím sa zlepšuje agilnosť a aktívna bezpečnosť. Dynamickú výbavu BMW M760Li xDrive dopĺňajú nové 19-palcové brzdy M Sport so strmeňmi v modrej metalíze s logom M, zabezpečujúce spomalenie za akýchkoľvek podmienok.

BMWM7605_nowat

Inovatívne asistenčné systémy. Nové BMW M760Li xDrive je vybavené rovnako širokou škálou inovatívnych asistenčných systémov ako všetky verzie úspešných modelov BMW radu 7. Výbava Driving Assistant Plus zahŕňa Asistenčný systém riadenia a prechodu medzi pruhmi, Asistenčný systém zotrvania v jazdnom pruhu s prevenciou bočnej kolízie, Asistenčný systém na prevenciu kolízie zozadu a výstrahy súvisiace s pohybom premávky za vozidlom. Asistent pre jazdu v hustej premávke pre zmenu umožňuje jazdu v poloautomatickom režime, pričom je možné uplatniť ho na akejkoľvek ceste. Vďaka Aktívnemu tempomatu  s funkciou Stop & Go teraz vodič jednoduchým stlačením tlačidla nastaví zohľadnenie rýchlostných obmedzení detegovaných pomocou funkcie Speed Limit Info. Systém Surround View novej generácie ponúka funkcie zobrazenia 3D View a Panorama Side View na displeji systému iDrive.

BMWM7608_nowat

Štýl exteriéru podčiarkuje zameranie na dynamiku. Z exteriéru nového BMW M760Li xDrive vyžaruje nefalšovaná dynamika vozidiel BMW M Performance. Aerodynamická výbava M s väčšími vzduchovými vstupmi v nástavci pod predným nárazníkom a exkluzívnymi 20-palcovými M diskami kolies z ľahkej zliatiny Double-spoke 760 M vo farbe Cerium Grey zaručuje elegantný športový vzhľad. Exkluzívna farba Cerium Grey na ráme a prednej časti obličiek dvojitej mriežky, na lište predného nástavca, na líniách vonkajších kľučiek dverí, výduchoch, prvkoch obloženia dverí a rukoväte veka batožinového priestoru dodáva automobilu farebnosť a decentne zvýrazňuje špeciálne postavenie BMW M760Li xDrive medzi modelmi BMW radu 7, ako aj medzi modelmi BMW všeobecne. Ďalšími exteriérovými črtami sú kryty zrkadiel tiež vo farbe Cerium Grey, označenie V12 na C-stĺpikoch, logá M po bokoch vozidla a nápis xDrive spolu s označením modelu na zadnej strane automobilu. Nový M Sport výfukový systém s regulačnými ventilmi produkuje emotívny zvuk motora V12 a umocňuje M Performance dizajn s dvoma pármi koncoviek vo farbe Cerium Grey po oboch stranách.

BMWM7609_nowat

Známe doplnky M Performance nájdeme aj v interiéri. Nechýbajú ani dobre známe doplnky BMW M Performance. Exkluzívny kožený M volant nesie logo M spolu s multifunkčnými tlačidlami v spracovaní Pearl Gloss Chrome a páčkami na radenie rýchlostných stupňov na zadnej strane. Prahy dverí s podsvieteným logom V12 posádku pripravia na zážitok z jazdy, ktorý ju čaká. Prístrojový panel obsahuje exkluzívny rýchlomer s označením modelu a stupnicou až do 330 km/h. Podobne ako M pedále a M opierka pre nohu vodiča poukazuje aj špeciálny rýchlomer na potenciál výkonu nového BMW M760Li xDrive. Stredová konzola okolo voliacej páky prevodovky a ovládača iDrive Touch Controller je ozdobená dekoráciou BMW Individual Piano Finish Black s logom V12. Na ovládacom tablete Touch Command, ktorý je umiestnený v zadnej časti vozidla v stredovej lakťovej opierke a je súčasťou doplnkovej výbavy, nájdeme podobný znak V12.

BMWM76010_nowat

Doplnky na zvýšenie pohodlia dýchajú modernosťou a luxusom. Elektricky nastaviteľné predné sedadlá s pamäťovou funkciou a čierne interiérové obkladové lišty z kvalitného dreva Fineline s lesklým kovovým efektom vynikajúco ladia s prepracovanými zadnými koberčekmi s vysokým vlasom a poťahom stropu vozidla z materiálu Alcantara vo farbe Anthracite a spoločne vytvárajú pocit luxusu. Povrch sedadiel, ich boky, opierky hlavy, obloženie dverí, ako aj bočné a stredové lakťové opierky, sú čalúnené exkluzívnou kožou Nappa, čím vkusne dotvárajú elegantnú atmosféru.

BMWM76011_nowat

Záujemcovia majú k dispozícii aj BMW M760Li xDrive V12 Excellence. Zákazníci, ktorí by radi vymenili na prvý pohľad zrejmý dynamický vzhľad svojho BMW M760Li xDrive za jeho diskrétnejšiu podobu, môžu siahnuť po verzii BMW M760Li xDrive V12 Excellence, ktorá je k dispozícii ako alternatíva bez príplatku. Táto úprava výrazne mení osobnosť BMW M760Li xDrive, ktoré tak prichádza o svoj M aerodynamický balík a naopak získava 20-palcové disky kolies z leštenej ľahkej zliatiny BMW Individual W-spoke 646 so zmiešaným obutím (vpredu 245/40 R20, vzadu 275/35 R20). Brzdové strmene tejto verzie majú lesklú čiernu farbu. Zákazníci, ktorí sa rozhodnú pre model V12 Excellence, sa môžu tešiť na chrómovanú lištu tiahnucu sa po celej šírke ich BMW M760Li xDrive v hornej časti vzduchového vstupu. Obličky dvojitej mriežky chladiča sú strieborné, pričom ich predná časť a rám sú z lesklého chrómu. Ostatné doplnky na karosérii sú tiež z lesklého chrómu. Namiesto označenia modelu má BMW M760Li xDrive V12 Excellence na veku batožinového priestoru logo „V12“. Okolo chrómovaných hranatých koncoviek výfukov pribudli ďalšie pochrómované lišty. V interiéri vozidla nájdeme volant zdobený drevenými intarziami. Nápis V12 na prístrojovom paneli, s rýchlomerom kalibrovaným do 260 km/h, sa pri naštartovaní rozsvieti. Výfukový systém, ladený na komfort, svojím rafinovaným zvukom takisto zdôrazňuje špecifický charakter modelu V12 Excellence.

Intuitívne ovládanie s dotykovým displejom a systémom ovládania gestami. Tak ako pri ostatných modeloch BMW radu 7, displej ovládacieho systému iDrive sa v novom špičkovom BMW M760Li xDrive objavuje v dotykovej verzii. Zákazníci tak môžu systém ovládať rovnakým spôsobom ako moderné elektronické zariadenia typu tabletov. Okrem dotykového ovládania priamo na displeji je k dispozícii aj osvedčený ovládač iDrive na stredovej konzole.

Systém iDrive je po prvýkrát v BMW radu 7 možné ovládať gestami. 3D snímač registruje cielené pohyby ruky, takže jednotlivé funkcie informačno-zábavného systému môžete ovládať mimoriadne intuitívnym a praktickým spôsobom. Gestá je možné využiť pre celý rad funkcií, vrátane ovládania hlasitosti zvuku vo zvukových aplikáciách a na prijatie alebo odmietnutie prichádzajúceho hovoru. Navyše máte možnosť priradiť jednotlivým funkciám konkrétne gestá. K tomu všetkému sa pridáva ešte nový držiak na smartfóny integrovaný do stredovej konzoly, ktorý vôbec prvýkrát umožňuje induktívne bezdrôtové nabíjanie mobilného telefónu vo vozidle.

* Predbežné informácie o výkone. ** Hodnoty spotreby paliva sú predbežné, boli vypočítané podľa skúšobného cyklu EÚ a môžu sa líšiť v závislosti od použitej veľkosti pneumatík.

 

Značky: