Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Najväčší a najvšestrannejší člen modelovej rodiny MINI vytvára svieže podnety pre zábavu z jazdy a možnosti individuálnych úprav vo výnimočnom štýle britskej prémiovej značky.

Precízne vybrúsený dizajn, atraktívne doplnky na rozšírenie výbavy a inovatívne technológie v oblastiach ako ovládanie a prepojenie podčiarkujú výnimočné postavenie nového modelu MINI Countryman v prémiovom kompaktnom segmente. Jeho robustná konštrukcia, priestranný interiér s piatimi plnohodnotnými sedadlami a na požiadanie dodávaný systém pohonu všetkých kolies ALL4 z neho robia neporaziteľného talentovaného univerzálneho dobrodruha, ktorý inšpiruje typickým nadšením značky MINI nielen v každodennej premávke, ale aj pri dlhších výletoch a to aj do nespevneného terénu. Progresívny charakter nového MINI Countryman sa odráža vo verzii s plug-in hybridným pohonom ako aj v nových digitálnych službách MINI Connected. Navyše túžba po individualizácii sa ešte intenzívnejšie než kedykoľvek predtým dostala aj do ponuky príslušenstva a originálnych doplnkov od Original MINI Accessories.

S novým modelom MINI Countryman pokračuje britská tradíciami presiaknutá značka v oslovovaní nových cieľových skupín. Priekopníkom bola už prvá generácia modelu MINI Countryman. Ako prvý model s dĺžkou exteriéru viac ako štyri metre, so štvoricou dverí, s veľkým vekom batožinového priestoru, s piatimi sedadlami a s pohonom všetkých kolies položil základy mimoriadne úspešného vstupu značky do prémiového segmentu kompaktných vozidiel. MINI Countryman dnes predstavuje takmer 30 percent celosvetového predaja značky.

Predstavenie novej generácie modelu sa opäť spája s významnými zlepšeniami v oblastiach ako priestor, variabilita, všestrannosť, funkčnosť a komfort jazdy. MINI Countryman sa zároveň pre značku typickým spôsobom stal priekopníkom v mobilite bez lokálnych emisií. Plug-in hybridný model MINI Cooper SE Countryman ALL4 (kombinovaná spotreba paliva: 2,0 — 1,7 l/100 km; kombinovaná spotreba elektrickej energie: 14,0 — 13,1 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 45 — 40 g/km) spája výnimočnú účinnosť motora a pohon všetkých kolies špecifický pre hybrid s možnosťou plne elektricky poháňanej zábavy z jazdy. Okrem plug-in hybridného pohonu ponúka nový model MINI Countryman na výber aj spomedzi troch benzínových a troch naftových motorov s najnovšou verziou technológie MINI TwinPower Turbo. Motory prešli významnými úpravami a pokrývajú výkonové spektrum od 75 kW (102 k) po 140 kW (190 k) (kombinovaná spotreba paliva: 6,3 — 4,1 l/100 km; kombinované emisie CO2: 144 — 107 g/km), pričom zároveň spĺňajú podmienky emisnej normy Euro 6d, ktorá začne platiť od roku 2021. Štyri z nich sa na požiadanie môžu dodávať v spojením s pohonom všetkých kolies ALL4.

Nový model MINI Countryman: prehľad hlavných lákadiel

 • Odlišný vzhľad prednej časti s novým tvarom mriežky chladiča.
 • LED svetlomety a LED hmlovky dodávané štandardne.
 • LED zadné svetlá so vzorom britskej vlajky Union Jack.
 • Nové laky karosérie, nová možnosť čiernej úpravy Piano Black Exterior.
 • Nové vzory diskov kolies z ľahkých zliatin.
 • Nová generácia motorov, všetky modely spĺňajú emisnú normu Euro 6d.
 • Viac modelov so štandardne dodávanou 8-stupňovou automatickou prevodovkou Steptronic.
 • Nová digitálna prístrojová doska s 5-palcovou farebnou obrazovkou dodávaná na požiadanie.
 • Novo tvarovaná stredová konzola s čiernou lesklou úpravou Piano Black High Gloss dodávaná na želanie.
 • Športový kožený volant štandardnou súčasťou všetkých modelov.
 • Nová ponuka kožených poťahov a povrchov interiéru.
 • Nové verzie úprav interiéru doplnkami od MINI Yours Interior Style.
 • Digitálne prepojenie a služby MINI Connected s novými funkciami.
 • Rozšírená ponuka originálnych doplnkov od MINI Original Accessories.

Charakteristické proporcie, výrazná charizma

Vďaka nezameniteľným proporciám sa dá nový model MINI Countryman hneď identifikovať ako najväčší model značky. Trojdielna stavba karosérie, typická pre MINI, sa tu predstavuje mimoriadne príťažlivým spôsobom so špecifickou líniou strechy. Vzpriamený postoj vozidla a zvýšená svetlá výška avizujú veľký vnútorný priestor, odolný charakter a inšpirujúce jazdné vlastnosti na cestách aj v teréne. Na požiadanie dodávaný balík exteriérových doplnkov MINI ALL4 a strešné nosiče, dostupné aj ako samostatný doplnok, podčiarkujú všestrannosť nového modelu MINI Countryman. Na druhej strane, aerodynamicky upravené prvky exteriéru obsiahnuté v balíku John Cooper Works dodávajú extra dávku športovej atmosféry.

Precízne upravený dizajn prednej časti vozidla ešte intenzívnejšie podčiarkuje výraznú charizmu nového modelu MINI Countryman. Nová štruktúra krytu nárazníka, celého vo farbe karosérie, zaručuje mimoriadne čistý tvar a vysoko kvalitný vzhľad. Upravená maska chladiča má 6-uholníkový tvar typický pre značku MINI a obkolesuje ju úzky jednodielny chrómovaný rám. Otvory na vstup vzduchu modelov MINI One Countryman, MINI Cooper Countryman, MINI One D Countryman a MINI Cooper D Countryman dopĺňajú tri horizontálne priečky. Mriežku chladiča nových modelov MINI Cooper S Countryman a MINI Cooper SD Countryman zdobí výplň vo vzore včelieho plástu s červeným písmenom S a jednou chrómovanou priečkou.

Jasný pohľad: LED svetlomety v štandardnej výbave

Úprava prednej časti priniesla do štandardnej výbavy nového modelu MINI Countryman aj LED svetlomety: najnovšia verzia týchto svetlometov dostala mimoriadne vysoko kvalitný dizajn, ktorý zvýrazňuje použitú technológiu. Výrazný mierne asymetrický kruh okolo svetlometov ozvláštňuje svetelný pás, ktorý plní úlohu denných svetlometov aj smeroviek. Zákrutové svetlomety, obsiahnuté medzi funkciami LED svetlometov, poskytujú pri zmene smeru intenzívne široké osvetlenie okolia cesty. Súčasťou štandardnej výbavy nového modelu MINI Countryman sú aj LED hmlovky so svetelným pásom v hornom polkruhu každej hmlovky, ktorý slúži ako parkovacie svetlo.

Medzi novými prvkami dodávanými na želanie sa nachádzajú aj adaptívne LED svetlomety s variabilnou úpravou svetelného lúča a s automatickým prepínaním diaľkových svetlometov. Okrem úpravy svetelného lúča pred križovatkou poskytujú aj natáčanie lúča do zákruty a automaticky sa prispôsobujú dopravnej situácii ako ak poveternostným podmienkam. V mestských podmienkach a pri zhoršenej viditeľnosti za zlého počasia sa aktivujú aj tlmené zákrutové svetlomety a intenzívnejšie osvietia okraje vozovky. Pri jazde po diaľnici možno selektívne zvýšiť svetelný dosah diaľkových svetiel. Navyše adaptívne LED svetlomety nového modelu MINI Countryman teraz obsahujú funkciu selektívneho tlmenia diaľkových svetiel. Preto sa diaľkové svetlá rozdelili do štyroch segmentov, pričom každý z nich sa môže samostatne zapínať a vypínať. Vďaka tomu sa pri rýchlosti nad 70 km/h môžu prispôsobiť aktuálnej situácii na ceste. V momente, keď predná kamera nového modelu MINI Countryman zaznamená blížiace sa vozidlo v protismere, prípadne pred vozidlom, stlmí diaľkové svetlá a priestor takéhoto vozidla osvetlí stretávacími svetlami. Ostatné okolie budú aj naďalej osvetľovať diaľkové svetlomety. Adaptívne matrix LED diaľkové svetlomety tak dokážu zväčšiť osvetlený priestor a zároveň zabrániť oslepovaniu ostatných účastníkov cestnej premávky.

Upravená zadná časť a svetlá so vzorom Union Jack

Spolu s upraveným zadným nárazníkom dotvára zadná časť mimoriadne výrazný a moderný vzhľad nového modelu MINI Countryman. Vzpriamené zadné svetlá s chrómovaným orámovaním poskytujú exkluzívny a nezameniteľný nádych a pripomínajú pôvod britskej značky. Všetky svetelné funkcie štandardne využívajú vysoko kvalitnú LED technológiu, zatiaľ čo grafická štruktúra svetelných zdrojov tvorí vzor britskej vlajky Union Jack. S príťažlivými líniami je motív vlajky jednoznačnou formou dizajnovej identifikácie a to vo dne aj v noci.

Príťažlivý vzhľad: dve nové úpravy karosérie, Piano Black Exterior a nové vzory diskov kolies z ľahkých zliatin

Ponuka úprav karosérie otvára nové možnosti individuálneho vzhľadu vrátane nových metalických lakov karosérie: biela White Silver a zelená Sage Green. V závislosti od verzie môžu strecha a kryty vonkajších spätných zrkadiel dostať čiernu, bielu alebo striebornú farbu ako alternatívu, ktorá vytvorí kontrast k farbe karosérie.

Balík čiernych doplnkov exteriéru Piano Black Exterior, ďalšia novinka dostupná pre všetky verzie nového modelu MINI Countryman, zaručuje mimoriadne príťažlivý vzhľad: orámovanie predných svetlometov, zadných svetiel, mriežky chladiča a bočných smeroviek používa namiesto chrómu vysoko lesklý čierny povrch, rovnako sa sfarbili aj kľučky dverí a označenie modelu na veku batožinového priestoru. V ponuke originálnych doplnkov MINI Original Accessories sa s povrchovou úpravou Piano Black nachádzajú aj prvky ako logo MINI a nápisy Cooper S a ALL4. Na pozdvihnutie vzhľadu vozidla sú pripravené aj kryty vonkajších spätných zrkadiel či bočné prahy so sivo-čiernym vzorom vlajky Night Jack.

V závislosti od verzie modelu prichádza MINI Countryman štandardne vybavený diskami kolies z ľahkých zliatin s priemerom 16 alebo 17 palcov, v ponuke originálnych doplnkov MINI Original Accessories dodávaných na želanie sa potom nachádzajú disky kolies z ľahkých zliatin s priemerom až do 19 palcov. Novinkou v ponuke diskov kolies z ľahkých zliatin dodávaných priamo zo závodu sú čierne 17-palcové kolesá so vzorom Channel Spoke Black ako aj dvojfarebné 19-palcové disky kolies z ľahkých zliatin so vzorom Turnstile Spoke.

Interiér: mnoho priestoru a ešte viac možností na individuálny štýl

Nový model MINI Countryman spája všestranné jazdné vlastnosti s variabilným interiérom. Vzadu sú k dispozícii tri plnohodnotné sedadlá. Druhý rad sedadiel sa alternatívne môže použiť na zvýšenie prepravnej kapacity. Po sklopení operadiel zadných sedadiel delených v pomere 40 : 20 : 40 sa batožinový priestor zväčší zo základných 450 dm3 až na celkový prepravný objem 1 390 dm3.

Širšia ponuka nových a upravených prvkov výbavy interiéru prispieva k lepším možnostiam individuálnych úprav podľa vkusu každého zákazníka. Paletu kožených poťahov sedadiel obohatili nové farebné verzie modrá Chester Indigo Blue a hnedá Malt Brown. Farebné doplnky Colour Line pre spodnú časť palubnej dosky a obkladov dverí, doteraz dostupné iba v jednej verzii, sa stávajú súčasťou ponuky koženého čalúnenia.

Modely MINI Cooper S Countryman, MINI Cooper SD Countryman a MINI Cooper SE Countryman ALL4 dostanú v štandardnej výbave prvky na povrchu palubnej dosky a na dverách v čiernej vysoko lesklej farbe Piano Black. Spájajú sa s obkladmi s tmavým vzorom dreva z britského duba. Pre všetky modely je na požiadanie k dispozícii na výber nová a vysoko exkluzívna verzia úprav povrchu interiéru MINI Yours. Na požiadanie dodávaná strieborná úprava MINI Yours Interior Style Shaded Silver umocňuje štýlový športový nádych. Prináša ho kombinácia podsvietených prvkov interiéru striebornej farby Shaded Silver so striebornými prvkami obloženia dverí Dark Silver a so sivými lištami Hazy Grey.

Motory s upravenou technológiou MINI TwinPower Turbo a s úpravou emisií, ktoré spĺňajú normu Euro 6d

Intenzívne úpravy a vývoj v rámci ponuky motorov umožnili, aby nový model MINI Countryman dosahoval ešte lepší pomer medzi zábavou z jazdy a nízkou spotrebou paliva. Okrem ďalšieho zníženia emisií CO2 sa úpravy zamerali aj na neustále zlepšovanie ďalších podstatných opatrení — vrátane filtra pevných častíc pre benzínové motory a systém SCR so vstrekovaním AdBlue pre naftové motory. To znamená, že všetky verzie nového modelu MINI Countryman už teraz spĺňajú mimoriadne náročnú emisnú normu Euro 6d.

Technológiu MINI TwinPower Turbo využívajú 3-valcové benzínové motory nových modelov MINI One Countryman a MINI Cooper Countryman ako aj 4-valcový benzínový motor v novom modeli MINI Cooper S Countryman. Súčasťou všetkých spomínaných motorov je zberné výfukové potrubie integrované priamo do hlavy valcov ako aj prepĺňanie turbodúchadlom. Okrem iného to zabezpečuje mimoriadne účinné chladenie výfukových plynov a systému turbodúchadla. Zároveň sa môže znížiť chladenie kľukovej skrine, pretože nový spínací ventil chladiaceho systému znižuje zahrievanie motora pri čiastočnom zaťažení. Maximálny tlak vstrekovačov priameho vstrekovania paliva vzrástol z 200 na 350 barov.

Rovnako ako benzínové motory aj naftové pohonné jednotky využívajú nový štartér-generátor so zvýšenou účinnosťou. V 3-valcových naftových motoroch nového modelu MINI One D Countryman a vo 4-valcových motoroch nových modelov MINI Cooper D Countryman a MINI Cooper SD Countryman pracuje technológia MINI TwinPower Turbo, ktorá pozostáva z prepĺňania turbodúchadlom s recirkuláciou výfukových plynov a z priameho vstrekovania paliva pomocou systému common rail. Dvojstupňový systém turbodúchadla, ktorý sa v minulosti využíval iba v najvýkonnejších verziách, teraz upravuje reakcie a pružnosť aj vo 4-valcovom motore modelu MINI Cooper D Countryman, pričom vstrekovače dodávajú palivo do spaľovacích komôr pod tlakom až do 2 500 barov.

ALL4 na požiadanie k štyrom druhom pohonu — a štandardná súčasť plug-in hybridnej verzie

Systém pohonu všetkých kolies ALL4 poskytuje výrazný nárast schopností v oblastiach trakcie, jazdnej stability a ovládateľnosti. Ako alternatíva k výnimočnému pohonu predných kolies je na požiadanie dostupný pre štyri verzie nového modelu MINI Countryman. S rýchlym a precíznym elektronickým ovládaním zaručuje dodávku výkonu na predné a zadné kolesá založenú na aktuálnych potrebách a to na všetkých povrchoch a za akýchkoľvek poveternostných podmienok.

Súčasťou štandardnej výbavy nového modelu MINI Cooper SE Countryman ALL4 s plug-in hybridným pohonom a s 3-valcovým benzínovým motorom je aj špeciálne upravený pohon všetkých kolies. Zaručuje precízne ovládanú spoluprácu medzi spaľovacím motorom, ktorý poháňa predné kolesá a elektrickým synchrónnym motorom prenášajúcim svoj výkon na zadné kolesá. Obe pohonné jednotky dodávajú spoločný systémový výkon 165 kW (224 k). Najnovšia technológia eDrive spoločnosti BMW Group dostupná pre plug-in hybridné modely obsahuje aj vysokonapäťovú lítiovo-iónovú batériu s kapacitou 9,6 kWh, ktorá poskytuje novému modelu MINI Cooper SE Countryman ALL4 maximálny dojazd na elektrickú energiu do vzdialenosti 55 až 61 kilometrov.

Dva modely so štandardne dodávanou 8-stupňovou prevodovkou Steptronic

Nový model MINI Cooper SE Countryman ALL4 sa štandardne dodáva so 6-stupňovou automatickou prevodovkou Steptronic. Nové modely MINI Cooper Countryman ALL4, MINI Cooper D Countryman ALL4, MINI Cooper S Countryman ALL4, MINI Cooper SD Countryman a MINI Cooper SD Countryman ALL4 dostanú v štandardnej výbave automatickú 8-stupňovú prevodovku Steptronic. Na požiadanie sa dodáva aj do modelu MINI Cooper D Countryman. Všetky ostatné modely poskytujú na požiadanie možnosť voľby 7-stupňovej dvojspojkovej automatickej prevodovky Steptronic, ktorá tak môže nahradiť štandardne dodávanú 6-stupňovú manuálnu prevodovku. Medzi ďalšie prevodovky montované na požiadanie do najvýkonnejších modelov patria aj 7-stupňová dvojspojková automatická športová prevodovka Steptronic alebo 8-stupňová športová automatická prevodovka Steptronic. Ich prínosom je veľmi rýchla zmena prevodov a vyššia dynamika radenia.

Nové prvky výbavy: športový kožou potiahnutý volant, digitálna prístrojová doska

Rozšírenie základnej výbavy nového modelu MINI Countryman zvýšilo príťažlivosť jeho interiéru. Všetky verzie teraz dostali športový kožou potiahnutý volant. Predný spolujazdec si taktiež môže podľa potreby nastaviť výšku svojho sedadla. Na požiadanie sú dostupné aj elektricky ovládané sedadlá, vodičove aj vrátane funkcie pamäte.

Na požiadanie sa do nového modelu MINI Countryman dodáva aj digitálna prístrojová doska. Displej so vzhľadom Black Panel umiestnený za volantom má 5-palcovú uhlopriečku. Zároveň sa zmenila aj štruktúra audio- a navigačného systému. Verzie Connected Media a Connected Navigation Plus, na požiadanie dodávané namiesto základnej konfigurácie, obsahujú 8,8-palcovú farebnú dotykovú obrazovku umiestnenú v stredovej konzole, ako je typické pre značku. Kruhové ovládacie prvky nového modelu MINI Countryman predstavujú prepracovanú povrchovú úpravu s ovládacím panelom audio systému a s ešte harmonickejšie zapracovanými tlačidlami výstražných svetiel a asistenčných systémov vodiča. Prémiový charakter stredovej ovládacej konzoly dotvárajú dotykové tlačidlá záložiek priamej voľby s vysoko lesklým čiernym povrchom Piano Black.

Už aj štandardne dodávaný audiosystém ponúka počúvanie hudby prostredníctvom Bluetooth prepojenia a vďaka USB rozhraniu aj handsfree telefonovanie bez používania rúk. Radio MINI Visual Boost a digitálna prístrojová doska tvoria súčasť na požiadanie dodávanej výbavy Connected Media, zatiaľ čo navigačný systém Connected Navigation rozširuje paletu dodatočných funkcií informačného a zábavného systému dostupného v novom modeli MINI Countryman o pohodlné a spoľahlivé navádzanie do cieľa. Tento na želanie dodávaný doplnok obsahuje aj bezdrôtové nabíjanie kompatibilných mobilných telefónov a druhý USB konektor.

Nový model MINI Countryman: vďaka inteligentnému prepojeniu je stále online a vždy aktuálny

Súčasťou výbavy nového modelu MINI Countryman je aj nastálo zabudovaná SIM karta. Tá umožňuje využívanie Inteligentného núdzového volania s automatickým odosielaním polohy vozidla a závažnosti nehody ako aj služieb MINI TeleServices. Na požiadanie dodávaný systém Connected Media obsahuje širokú ponuku digitálnych služieb MINI Connected. Nový model MINI Countryman je stále online, čo prináša výhodu v podobe bezproblémovej integrácie hlasovej asistentky Amazon Alexa. Taktiež vytvára prístup k online službám o dopravnej situácii, k internetovej platforme MINI Online či prípravu pre rozhranie Apple CarPlay. MINI Connected sa dá využiť aj na posielanie destinácií a cieľov z mobilného telefónu priamo do navigácie vozidla. Mobilné pripojenie sa stará aj o automatickú aktualizáciu mapových podkladov vozidla.

Individuálny štýl pre dodatočnú úpravu: MINI Original Accessories

Program MINI Original Accessories ponúka mimoriadne kvalitné možnosti doplnkov na zvýšenie funkčnosti, pohodlia, zábavy z jazdy a individuálneho štýlu, čím sa nový model MINI Countryman dokonale prispôsobí potrebám a požiadavkám svojho majiteľa. Výber produktov siaha od zadných nosičov na bicykle cez strešné boxy, tvarované vaničky do batožinového priestoru či gumené celoročné koberčeky až po individuálne MINI LED svetelné projektory vo dverách z programu individuálnych úprav MINI Yours Customised ako aj produkty John Cooper Works navrhnuté pre extrémnu zábavu z jazdy.

Značky: