Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Zodpovednému správaniu nepomáha ani alkohol. Ako prežiť Silvester bezpečne?

K silvestrovským oslavám už tradične patrí ohňostroj a zábavná pyrotechnika, no pri jej používaní každoročne dochádza k požiarom a zraneniam. Dôvodom je nezodpovedná manipulácia a nedodržiavanie bezpečnostných pravidiel. Podľa Ministerstva vnútra SR evidujú slovenskí hasiči pravidelne na Silvestra a Nový rok nárast počtu výjazdov práve v dôsledku neodborného používania zábavnej pyrotechniky. Odborník poisťovne Wüstenrot potvrdzuje, že škody na majetku a zdraví už sprevádzajú aj obdobie Vianoc.

Nezodpovedné používanie zábavnej pyrotechniky v kombinácii s alkoholom môže viesť k menším, ale aj fatálnym, škodám na majetku spôsobených požiarom. Nielen hasiči evidujú každoročne výjazdy k požiarom zapríčineným ohňostrojom, ale pravidelne dochádza aj k zraneniam ako sú popáleniny, poranenia rúk alebo očí. Okrem dodržiavania zákazov na miestach, kde pyrotechnika vôbec nepatrí, je dôležité rešpektovať aj základné pravidlá pri jej manipulácii, aby boli silvestrovské oslavy čo najbezpečnejšie. Požiare pritom sprevádzajú už aj obdobie Vianoc.

Pri manipulácii s ohňom stačí len chvíľa nepozornosti

„Klientov upozorňujeme, aby zodpovedne manipulovali s ohňom počas celých sviatkov. Cez Vianoce ide najmä o sviečky na adventných vencoch, svietniky, lampáše či iné vianočné ozdoby. Na Silvestra zas ľudia manipulujú s prskavkami a ďalšou zábavnou pyrotechnikou ako sú petardy a domáci ohňostroj,“ hovorí Vladimír Jakúbek, vedúci oddelenia underwritingu a likvidácie v neživotnom poistení z Wüstenrotu. Neodborná manipulácia s ohňom môže skončiť s menšími, ale aj veľkými škodami na majetku a zdraví. V nešťastných situáciách pri tom často úraduje aj alkohol.

„Pri poistných udalostiach spôsobených požiarom, žiaľ, stačí len chvíľa nepozornosti. Z minulých rokov evidujeme aj prípad, kedy klient iba nechal pred vchodovými dverami rodinného domu lampáš s horiacou sviecou, pravdepodobne so zámerom sviatočnej atmosféry, za jeho neprítomnosti sa však od lampáša chytila zárubňa a čiastočne aj dvere poistenej nehnuteľnosti. Navonok nevinná situácia skončila škodou na majetku, hoci mal klient skutočne šťastie v nešťastí a následky mohli byť oveľa fatálnejšie,“ pokračuje Vladimír Jakúbek. Dodáva, že práve pre tieto prípady, by ľudia mali byť pozorní pri uzatváraní poistenia domácnosti a nehnuteľnosti a zahrnúť medzi poistné riziká aj požiare. Mali by vziať do úvahy, že aj v prípade, že doma nebudú žiadnym spôsobom manipulovať s ohňom, škodovú udalosť môže, aj počas novoročných osláv, spôsobiť sused, ktorý až taký opatrný nebude. „Tiež je dôležité, aby už keď k požiaru príde, aby bezodkladne zavolali hasičov a nespoliehali sa na to, že si s ohňom možno poradia svojpomocne. Predídu tak väčšiemu rozsahu škôd a zraneniam,“ uzatvára odborník poisťovne Wüstenrot.

Ako prežiť Silvester bezpečne?

  • Nekupujte zábavnú pyrotechniku od pouličných predavačov a nepoužívajte pyrotechniku vyrobenú doma.
  • Pyrotechniku skladujte v pôvodnom obale na suchom mieste a používajte výhradne len podľa návodu.
  • Nezapaľujte zábavnú pyrotechniku priamo v ruke alebo v blízkosti tváre. Dávajte pozor, aby vám iskry nevleteli do oka, vlasov, pod odev alebo do bytu/domu.
  • Nevkladajte zábavnú pyrotechniku do sklenených fliaš, prípadne iných nádob.
  • V prípade, že pyrotechnika nevybuchla, nesnažte sa ju opätovne zapáliť.
  • Zapálenú pyrotechniku nevyhadzujte z okien, balkónov, terás ani v blízkosti áut.
  • Nezapaľujte pyrotechniku v tesnej blízkosti detí, nič netušiacich ľudí a zvierat. Buďte ohľaduplní a nerobte hluk ani v blízkosti nemocníc, domovom dôchodcov alebo škôl.
  • Nezapaľujte pyrotechniku pod vplyvom alkoholu a zabráňte, aby s ňou manipuloval váš blízky v stave opitosti.
  • Nezapaľujte zábavnú pyrotechniku v blízkosti ohňa.
  • Rešpektujte zákon a nepoužívajte pyrotechniku na miestach, kde je zakázaná – ako sú napríklad národné parky.

Značky: