Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Panasonic s potešením predstavuje nový ultraširokouhlý objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a svetelnosťou LEICA DG SUMMILUX 9 mm F1,7 (ekvivalent 35 mm fotoaparátu: 18 mm) pre fotoaparáty radu LUMIX G založené na štandarde Micro Four Thirds. LEICA DG SUMMILUX 9 mm (H-X09) je nielen ultraširokouhlý objektív s vysokou svetelnosťou, ale je aj bezkonkurenčne kompaktný a vyznačuje sa mimoriadne krátkou zaostrovacou vzdialenosťou 9,5 cm s vynikajúcim pomerom zväčšenia 0,25× (ekvivalent 35 mm fotoaparátu: 0,5×).

Kombinácia týchto výnimočných schopností umožňuje vyniknúť záberom rozsiahlych celkov a krajín. Takisto sa môže pochváliť perfektnou kresbou s hladkým a krásnym bokehom, čím spĺňa prísne štandardy spoločnosti LEICA. Je vhodný pre profesionálov aj pokročilých amatérov na fotografovanie a záznam videa.

Objektív LEICA DG SUMMILUX 9 mm F1,7 sa skladá z dvanástich optických členov v deviatich skupinách vrátane dvoch asférických šošoviek, dvoch šošoviek ED (Extra-Low Dispersion) a jednej šošovky UHR (Ultra High Refractive Index), ktoré účinne potláčajú axiálnu chromatickú aberáciu aj chromatickú aberáciu zväčšenia. Tieto asférické šošovky takisto pomáhajú korigovať astigmatizmus, čím model dosahuje vysoký rozlišovací výkon. Objektív UHR (Ultra-High Refractive Index) navyše dosahuje rovnomernú kvalitu obrazu od stredu k okrajom obrazu a zároveň prispieva k zmenšeniu veľkosti tela objektívu.

Objektív LEICA DG SUMMILUX 9 mm F1,7 je schopný tichej a plynulej prevádzky, aby mohol pracovať
aj s vysokorýchlostným a vysokopresným kontrastným systémom automatického zaostrovania s obnovovacou frekvenciou pri max. 240 snímkach za sekundu. Pri nelineárnom nastavení sa zaostrenie posúva s premenlivou hodnotou podľa rýchlosti otáčania zaostrovacieho prstenca, zatiaľ čo pri lineárnom nastavení sa zaostrenie posúva s určenou hodnotou podľa uhla otočenia zaostrovacieho prstenca. Citlivosť (veľkosť posunu zaostrenia na jednotkové pootočenie prstenca) je možné zvoliť v rozsahu 90 až 360 stupňov*1 po 30 stupňoch, aby bolo možné zaostrovať presne podľa zámeru fotografa, či „svalovej pamäte“. Objektív LEICA DG SUMMILUX 9 mm F1,7 vyniká aj v oblasti záznamu videa vďaka mechanizmu, ktorý potláča tzv. „focus breathing“ pri zaostrovaní, ktorý predstavoval významný problém všetkých výmenných objektívov určených na fotografovanie. Spolu s mikrokrokovým ovládaním clony na plynulú zmenu svetelnosti je možné nahrávať video v profesionálnej kvalite.

Objektív LEICA DG SUMMILUX 9 mm F1,7 má kompaktné rozmery aj nízku hmotnosť (približne 130 g) a vyznačuje sa ohromujúcou mobilitou, ktorou sa systém Micro Four Thirds pýši. Utesnená konštrukcia odolná proti prachu a špine*2 znesie použitie v náročných podmienkach aj pri teplote 10 stupňov pod nulou, čo zaisťuje vysokú mobilitu. Priemer filtra je 55 mm a clona má 7 lamiel s kruhovým otvorom.

Spoločnosť Panasonic plánuje vyvíjať ďalšie objektívy Micro Four Thirds a postupne tento rad rozširovať tak, aby naplnila potreby svojich zákazníkov.

* 1 90 až 1080 stupňov pri použití s DC-GH6, od mája 2022.

* 2 Odolnosť proti prachu a striekajúcej vode nezaručuje, že nedôjde k poškodeniu, ak je tento objektív vystavený priamemu kontaktu s prachom a vodou.

Značky: