Boli sme sa pozrieť v obchode iStores, ktorý začal na Slovensku predávať nové MacBooky.

Nový MacBook je najľahším a najtenším zariadením tejto produktovej rady. S hmotnosťou 907 gramov a hrúbkou 13,1 mm je o 24% tenší v porovnaní s predchodcom a jeho ľahkosť pocítite takmer okamžite. Pocit, keď zariadenie držíte v jednej ruke, si nás okamžite získal.

Nakoľko notebook využíva procesor Intel Core M, nepotrebuje ventilátory. Apple vďaka tomu znížil veľkosť základnej dosky o 67% a ušetrený priestor vyplnil batériami. Výsledkom je o 35% väčšia kapacita batérie, ako bolo doteraz možné. Apple udáva výdrž počas celého dňa, zároveň však dodáva, že MacBook vám na jedno nabitie prehrá 10 hodín videa, prípadne vydrží prehliadať internet po dobu 9 hodín. Zariadenie má 12-palcový displej s rozlíšením 2304 × 1440.

Čím nás zariadenie zaujalo, je jediný konektor na celom tele zariadenia. Je ním USB port typu C. Ten slúži na nabíjanie, prenos dát z USB zariadení a takisto aj na pripojenie externého displeja. Budete však potrebovať príslušenstvo v podobe externého adaptéra, čo nepovažujeme za príliš praktické. Hoci Apple predpokladá, že žijeme v bezdrôtovom svete, dostupnosť jedného USB portu môže byť v praxi naozaj obmedzujúca. Mimochodom, MacBook je prvý notebook s USB portom typu C, s ktorým sme sa reálne stretli.

Treťou unikátnou vlastnosťou je atypický touchpad. Ten neobsahuje ľavé a pravé tlačidlo, pretože ho MacBook nepotrebuje. Súčasťou touchpadu je totiž senzor, ktorý dokáže rozlíšiť, ako silno tlačíte na plochu. Vďaka tomu zariadenie vykoná inú akciu, ak sa touchpadu jemne dotknete (v podstate ľavé tlačidlo) a keď na plochu silnejšie zatlačíte (funkcia pravého tlačidla). Toto je veľmi zjednodušené prirovnanie a zo senzitívneho touchpadu by malo profitovať viacero aplikácií. Nemali sme možnosť výraznejšie to vyskúšať v praxi. Ak prechádzate zo systému Windows, budete si na tento systém chvíľu zvykať.

Cena nových MacBookov začína na úrovni 1449 EUR, za mierne výkonnejší model s dvojnásobným úložiskom zaplatíte 1799 EUR.

Ak vás zaujímajú aj „vnútornosti“ nového MacBooku, pozrite si náš starší článok.

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit