Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Panasonic predstavuje nový kompaktný fotoaparát pre najnáročnejších Lumix LX100 II.

  • Veľký m4/3 snímač s vysokou citlivosťou a rozlíšením 17 megapixelov (pri pomere strán 4:3)
  • Špičkovo svetelný širokouhlý objektív Leica DC Vario-Summilux f1,7 pre príjemné rozostrenie pozadia
  • Hľadáčik a nový dotykový LCD pre flexibilné použitie

Model siedmej generácie obľúbeného radu LX je ideálnym spoločníkom najmä pre street fotografiu a ako každodenný spoločník – je malý a ľahký – pritom ponúka špičkové technické parametre.

Fotoaparát je vybavený unikátne veľkým snímačom Micro 4/3 s variabilným pomerom strán a maximálnym efektívnym rozlíšením 17 megapixelov (celkom 21,8 M). Medzi ďalšie prednosti patrí skvelý, vysoko svetelný objektív Leica DC VARIO-SUMMILUX f1,7-2,8 s ohniskovou vzdialenosťou zodpovedajúcou 24-75 mm pri klasickom fotoaparáte.

K tvorbe kompozície slúži tak elektronický hľadáčik triedy LVF (Live View Finder), ako aj nový dotykový displej s uhlopriečkou 7,6 cm. Okrem toho fotoaparát umožňuje natáčať videozáznamy v rozlíšení 4K a podporuje funkciu 4K FOTO. K dispozícii sú čiernobiele filtre a efekty, Bluetooth, Wi-Fi a možnosť rýchleho dobíjania cez USB štandardným konektorom.

Lumix LX100 II – základné parametre

  1. Veľký snímač Micro 4/3 s vysokou citlivosťou a obrazový procesor Venus Engine

Lumix LX100 II je vybavený veľkým snímačom m 4/3 s celkovým rozlíšením 21,77 megapixelov a unikátnym variabilným pomerom strán. Najvyššie reálne rozlíšenie 17 MPx dosahuje fotoaparát pri pomere strán 4: 3. Okrem toho možno mechanickým prepínačom nastaviť pomer strán 3:2, 1:1 alebo 16:9 pri zachovaní ohniskovej vzdialenosti. Snímač je teda vyšší a širší ako snímané pole a pri zmene pomeru strán nedochádza k orezu, ale sa obraz roztiahne v požadovanom smere.

Snímač typu Micro 4/3 je cca 1,6× väčší než bežný jednopalcový snímač používaný v lepších kompaktoch, čo prináša veľmi dobrý odstup signálu od šumu a teda nižšiu šumovú hladinu pri vyšších citlivostiach až po ISO 25 600.

Nový obrazový procesor Venus Engine sa stará o mimoriadne kvalitné a realistické snímky s výbornou kresbou detailov, výraznými kontrastmi a jemným neagresívnym farebným podaním, tak typickým pre rad LX.

  1. Objektív LEICA DC VARIO-SUMMILUX s vysokou svetelnosťou f1,7-2,8, prepočítanou ohniskovou vzdialenosťou 24-75 mm a možnosťou ostriť už od 3 cm

3,1× optický zoom ponúka efektívnu ohniskovú vzdialenosť 24-75 mm, čo sa veľmi blíži obľúbenému rozsahu 24-70 mm.

Táto ohnisková vzdialenosť umožňuje fotografovať celý rad motívov a žánrov od krajiniek po portréty a art. Veľkou výhodou je aj vynikajúca svetelnosť f1,7-2,8, ktorá umožňuje kreatívnu prácu s hĺbkou ostrosti aj vylepšený výkon v slabom svetle.

Objektív je vybavený výkonným optickým stabilizátorom Power O.I.S. Optickú zostavu tvorí 11 členov v 8 skupinách, medzi nimi 2 ED členy a 5 asférických členov  s 8 asférickými povrchmi, čo prináša ostrú kresbu, jemný prenos kontrastu a minimum optických chýb.

Veľkou výhodou je aj schopnosť makro ostrenia už od 3 cm na najširšom ohnisku (alebo 30 cm na najdlhšom). Tieto možnosti ocenia predovšetkým milovníci makrofotografie.

  1. Intuitívne ovládanie, jednoduchá tvorba kompozície a rýchle reakcie

K dispozícii je elektronický hľadáčik Live View Finder s vysokým rozlíšením 2,76 M. Pokrýva 100% scény a má vynikajúci pomer zväčšenia 0,7x, (ekv. 35 mm). Okrem toho výrobcovia výrazne vylepšili aj dotykový LCD na zadnej strane.

Jeho rozlíšenie narástlo na 1,24 M a svižný dotykový systém výrazne vylepšuje užívateľský komfort.

O intuitívne ovládanie sa okrem displeja stará aj šikovný systém mechanických ovládacích prvkov, v ktorom nechýba clonový prstenec, príkazové koliesko či voliče pre priame nastavenie expozičného času alebo korekcia expozície.

Logika ovládania expozičných režimov vychádza priamo z klasických filmových fotoaparátov. Nie je potrebné žiadne „pátranie“ v menu alebo špeciálny volič programov. Stačí len pootočiť clonovým, či expozičným prstencom a hneď máte časový / clonový automat / program / manuál.

LUMIX LX100 II dokáže automaticky ostriť za cca 0,1 s[1]. V sekvenčnom snímaní zvláda urobiť 11 snímok za sekundu s konštantným zaostrením alebo 5,5 obr / s pri kontinuálnom preostrovaní. Vďaka režimu Starlight AF možno automatické ostrenie použiť aj pri nočnom fotografovaní hviezd (fotoaparát dokáže vyhodnotiť pomer kontrastu aj na veľmi malej ploche).

  1. Videozáznam v najvyššom dostupnom rozlíšení 4K a funkcia 4K FOTO

Vďaka funkcii 4K FOTO nikdy nepremárnite vhodný okamih na stlačenie spúšte. Prístroj natáča videozáznam v rozlíšení 4K rýchlosťou 30 obr/s[2] a jednotlivé okienka je možné následne uložiť ako samostatné fotografie s 8 megapixelmi. Medzi ďalšie novinky patrí funkcia Auto Marking, umožňujúca jednoduchý prechod na vybrané okienko, alebo Sequence Composition, vďaka ktorej je možné spájať viac okienok do jednej fotografie (rozfázovanie pohybu).

K dispozícii sú aj funkcie Post Focus (priebežné ostrenie do rôznych miest a následný výber najvhodnejšie zaostreného okienka) a Focus Stacking (skladané snímky s rôznou rovinou ostrenia). Režim Light Composition uľahčuje fotografovanie ohňostrojov alebo nočných záberov.

  1. Vylepšené kreatívne možnosti, nový režim L.Monochrome D a efekt filmového zrna

Do čiernobielych kreatívnych režimov pribudol nový režim L.Monochrome D s dynamickými kontrastmi medzi jasmi a tieňmi pri zachovaní všetkých detailov. Okrem toho možno voliť rôznu intenzitu zrna kvôli autentickému filmovému vzhľadu.

  1. Ďalšie funkce

Bluetooth 4.2* a Wi-Fi 2.4GHz (IEEE802.11b/g/n/)[3]

Lumix LX100 II ponúka podporu Bluetooth i Wi-Fi, čo umožňuje jednoduché zdieľanie fotografií. Vďaka podpore štandardu Bluetooth Low Energy môže fotoaparát udržiavať konštantné spojenie s telefónom alebo tabletom a pritom spotrebovávať len minimum energie.

Dobíjanie zo siete aj štandardným USB

Batériu možno dobíjať tak z bežnej siete, ako aj cez USB port Micro C (rovnaký ako v bežných telefónoch), čo oceníte najmä na cestách.

[1] Standard CIPA, na širokom konci pri použití elektronického hľadáčiku s frekvenciou 60 obr/s.

[2] Týka sa natáčania v 4K / funkcie 4K Photo. Pri natáčaní vo formáte MP4 (použite pamäťovú kartu „UHS-I UHS Speed Class 3 (U3)“ alebo vyššom.

– Natáčanie sa zastaví, ak súvislý čas presiahne 15 minút (platí pre formát [MP4] vo 4K.

Pri použití pamäťovej karty SDHC:

Možné natáčať bez prerušenia aj pri prekročení dátového objemu 4 GB, súbor sa však rozdelí na 2 samostatné časti.

Pri použití pamäťovej karty SDXC: Možno natáčať bez prerušenia.

Ak je okolitá teplota príliš vysoká alebo natáčanie príliš dlhé, môže sa fotoaparát zastaviť, aby nedošlo k poškodeniu. Počkajte, kým nevychladne.

[3] Logo Wi-Fi CERTIFIED™ je známkou Wi-Fi Alliance®. Bluetooth® je registrovaná ochranná známka spoločnosti Bluetooth SIG, Inc., využitie spoločnosťou Panasonic podlieha licencii. Ďalšie ochranné známky patria právoplatným držiteľom.

Značky: