Kancelárske notebooky sa zvyčajne dajú nabíjať aj cez USB-C, ak tento konektor majú.
Čo ale v prípade, že máte herný stroj, ktorý má super výkonnú grafickú kartu a na napájanie používa vlastný adaptér s konektorom? Riešenie existuje, no nebude to také jednoduché.
Kde býva problém?
Bežný notebook s integrovanou grafikou nabijete s trochou preháňania prakticky hocičím. Tieto notebooky sa nabíjajú adaptérom s výkonom 45 prípade 65 W už cez USB-C. Prípadne majú podporu pre svoj vlastný konektor a nabíjanie cez USB-C je skôr ako doplnok a odpovedá špecifikácii portu. Preto je dôležité, aby mal podporu PowerDelivery. Tá zvykne u najlacnejších notebookov chýbať. Preto ak máte notebook s USB-C, no stál približne 500 eur, skontrolujte si, či podporuje aj nabíjanie cez tento konektor a nielen dátový prenos či nabíjanie iných zariadení.
Problém je v potrebnom výkone, ktorý potrebujete do notebooku dodať, aby sa začalo jeho nabíjanie. Ak má nabíjačka nedostatočný výkon, nabíjanie sa ani nezačne. O to sa postarajú kontrolné mechanizmy v elektronike batérie.
Riešenie
Bežný notebook nebude problém, vo vypnutom stave ho dokážete nabíjať aj nabíjačkou USB-C s výkonom 30 W. V praxi sme si ale všimli aj to, že nie všetky nabíjačky budú fungovať. Napríklad 67 W nabíjačka nedokázala nabíjať notebook cez USB-C. Nezáleží pri tom, či ide o použitie USB-C na USB-C alebo USB-A z nabíjačky a USB-C na konci.
Všetko si treba vopred vyskúšať, nebrať to ako istotu.
Problém teda bude pri výkonnejších notebookoch so silnou grafikou. Pripojením 60 W USB-C adaptéru sa takmer určite nabíjanie ani nezačne. USB-C port sa bude javiť akoby PowerDelivery nepodporoval. Tu je treba použiť silnejší kaliber. Nabíjačka s výkonom 120 W už predstavuje použiteľné riešenie. Avšak, čaká vás ďalší háčik. Nabíjanie nebude rovnaké ako pri použití dodávaného adaptéra s výkonom 230 W.
Vypnite rýchle nabíjanie
V prvom rade treba na notebooku vypnúť rýchle nabíjanie. Áno na jednej stráne máme rýchlonabíjačku na mobil, na druhej strane notebook s podporou rýchleho nabíjania. Takto to ale nefunguje a „rýchle“ musia byť obe zariadenia. A to nabíjačka z pohľadu nášho notebooku nie je. So zapnutým rýchlym nabíjaním sa notebook nenabíjal, ale pripojenie nabíjačky ho udržalo v kancelárskom a nenáročnom režime na rovnakých percentách batérie. Aspoň niečo a máte tak istotu, že na notebooku sa bude dať pracovať.
Vypnutie rýchleho nabíjania s veľkou pravdepodobnosťou začne notebook nabíjať, no veľmi pomaly. Treba použiť úsporný profil, využívať ho na nenáročné účely a nabíjanie sa bude pomaly aplikovať. Nie že by 120 W nestačilo. Problém je však niekde inde a to v kompatibilite. Nabíjačka si s batériou nevie vymeniť informácie a tak prebiehalo nabíjanie na úrovni 27 ÷ 29,5 W. V niektorých prípadoch sa vyšplhalo na 30,5 W, sporadicky na 50 W vo vypnutom stave notebooku. Notebook sa nakoniec cez noc dokázal nabiť na 99 % kapacity.
Výsledok pokusu a zistenia
Nakoniec je dobrá správa, že dokážete nabiť aj výkonné notebooky cez USB-C, no ich nabíjanie nebude tak jednoduché ako v prípade bežných kancelárskych notebookov. Tie sú od začiatku dimenzované inde. Majú totiž v balení adaptér na 45 / 65 W, na rozdiel od 200 W adaptérov, ktoré potrebujete na napájanie výkonných herných notebookov.
V každom prípade ale je tu istá nádej v prípade núdzového nabíjania, je ale potrebné si každé dostupné riešenie vyskúšať vopred, aby ste mali v budúcnosti istotu, že vám aspoň sčasti pomôže.
Prečítajte si aj: