Dreame X50 Ultra je vlajková loď medzi robotickými vysávačmi značky Dreame na rok 2025. Prináša niekoľko zlepšení v porovnaní s modelom X40 Ultra, ktorými reaguje na špecifické potreby používateľov.
Dreame patrí medzi najinovatívnejších výrobcov robotických vysávačov. Každý rok prináša na trh nové technológie, ktoré posúvajú celý segment na ďalšiu úroveň. Neskôr sa tieto technológie dostanú aj do segmentu cenovo dostupnejších robotických vysávačov, keďže Dreame vyrába vysávače aj pre Xiaomi. Príkladom je skvelý Xiaomi Robot Vacuum X20+ s multifunkčnou dokovacou stanicou v cene do 400 eur.
Tohtoročnou vlajkovou loďou značky Dreame je model Dreame X50 Ultra, ktorý je dostupný na trhu v štandardnej verzii a aj vo verzii Dreame X50 Ultra Complete. Rozdiel medzi týmito dvoma verziami spočíva v tom, že verzia Complete obsahuje množstvo náhradného príslušenstva priamo v balení.
Konkrétne sa v balení nachádza 12 náhradných mopovacích kotúčov, 3 náhradné vrecká na odpad, 2 bočné kefy, náhradné hlavné kefy a litrová fľaša čistiaceho roztoku, ktorý môžete pridať priamo do dokovacej stanice. Toto balenie by malo pokryť všetky potreby v oblasti robotického vysávania minimálne na rok, dva. Fotku priloženého príslušenstva môžete vidieť v recenzii a aj v mojom videu:
Opäť o niečo dokonalejší vysávač
Nedávno som testoval minuloročnú vlajkovú loď Dreame X40 Ultra, ktorú dnes kúpite za 799 eur a v tejto cene ide o najlepší vysávač na trhu. Porovnateľné konkurenčné vysávače sú výrazne drahšie.
Tohtoročná novinka, X50 Ultra, prináša niekoľko nových technológií, ktorými zlepšuje robotické upratovanie. Novinkou je výsuvná vežička s laserovým senzorom. Keď sa vysávač potrebuje dostať pod skriňu alebo do iných priestorov, kam by sa inak nedostal kvôli vežičke, dokáže ju schovať a znížiť tak svoju výšku na 8,9 mm. Je to výhoda v porovnaní s inými vysávačmi s laserovou vežičkou, ktoré sa nedostanú pod nábytok s nožičkami kratšími ako 10 cm.
Novinka prináša aj dve hlavné gumené kefy a vyšší maximálny sací výkon na úrovni 20 000 Pa. Tieto zlepšenia sa prejavujú tým, že vysávač dokáže ešte lepšie povysávať koberce a podlahy. Kefy sú optimalizované, aby nenamotávali vlasy a srsť.
Ďalšou novinkou sú zabudované nožičky, vďaka ktorým dokáže robotický vysávač prekonať prekážky s výškou až 6 cm. V prvom kroku prekoná prekážku s výškou do 4,2 cm a v druhom kroku dokáže prejsť ešte cez 1,8 cm prekážku. Spoločne s výsuvnou laserovou vežičkou ide o technológie, ktoré sú navrhnuté pre špecifické potreby používateľov, ktorým sa ostatní výrobcovia až tak nevenujú.

Pokryje najväčšiu možnú plochu
Dreame X50 Ultra má dobre známy okrúhly dizajn, ktorý však môže mať určité limity z hľadiska toho, aby vysávač upratal rohy alebo vymopoval plochu čo najbližšie pri stene. Dreame X50 Ultra rieši tento problém pomocou pokročilých technológií, ktoré má vo výbave aj vysávač X40 Ultra, ako sú výsuvná bočná kefa a výsuvný pravý mopovací kotúč. Tieto technológie zlepšujú kvalitu vysávania aj mopovania v miestach, kam by sa vysávač inak nemal ako dostať.
Dreame X50 Ultra využíva navigáciu pomocou lasera a pomáha si plnohodnotnou kamerou, ktorá je zabudovaná v prednej časti. Vysávač vďaka tomu dokáže vidieť objekty a prekážky a dokáže ich rozpoznať. X50 Ultra počas môjho testovania spoľahlivo identifikoval prekážky a odfotil ich. Môžete si ich skontrolovať v mobilnej aplikácii. V praxi to znamená, že vysávač sa im dokáže vyhnúť a dobre povysávať domácnosť, pokiaľ si náhodou nestihnete urobiť poriadok. Otestoval som to na detských hračkách.
Aj napriek tomu odporúčam, aby ste pri používaní robotického vysávača vždy pripravili domácnosť tak, aby mal vysávač čo najviac voľnej plochy na zemi.
Zabudovanú kameru je možné využiť aj na diaľkovú kontrolu toho, čo vysávač sníma. Túto funkciu je najskôr potrebné aktivovať na vysávači podľa pokynov v mobilnej aplikácii. Následne sa viete na diaľku pripojiť ku kamere vo vysávači pomocou mobilnej aplikácie. Ako to funguje, si môžete pozrieť v mojom videu.

Multifunkčná dokovacia stanica s UV svetlom
Dokovacia stanica sa postupne stáva čoraz dôležitejším komponentom, ktorého funkcionalitu odporúčam zhodnotiť pri výbere nového robotického vysávača. Štandardom sa stávajú tzv. multifunkčné dokovacie stanice, ktoré umožňujú takmer bezúdržbovú prevádzku. V stanici sa nachádza vrecko na prach s kapacitou 3,2 litra. Dreame uvádza, že ho stačí meniť raz za 75 dní, avšak v závislosti od množstva prachu vo vašej domácnosti vám môže vydržať aj dlhšie.
Dokovacia stanica čistí mopovacie kotúče horúcou vodou s teplotou 70 °C, na sušenie kotúčov sa používa teplý vzduch. Dĺžka sušenia je nastavená na 3 hodiny. Automatické sušenie sa dá vypnúť, avšak neodporúčam to robiť.
Mnohé nastavenia dokovacej stanice si môžete zmeniť cez mobilnú aplikáciu. Hlučnosť pri sušení kotúčov je minimálna, Dreame X50 Ultra je v tomto smere najtichší vysávač, ktorý som doteraz testoval. Nameral som hlučnosť na úrovni 38 dB.
Do dokovacej stanice môžete pridať aj čistiaci prostriedok, ktorý je súčasťou základného balenia. Treba ho naliať do špeciálnej nádobky v dokovacej stanici. V mobilnej aplikácii si môžete nastaviť, či sa má používať iba na čistenie kotúčov alebo aj počas samotného mopovania. Počas doterajšieho používania vysávača som nezaznamenal, že by kotúče zapáchali.
Novinkou dokovacej stanice modelu Dreame X50 Ultra sú zabudované UV lampy, ktoré pomocou UV svetla ničia baktérie. V kombinácii s horúcim vzduchom dokážu zničiť až 99 % baktérií.

Poznatky z praxe
V dokovacej stanici sa nachádza nádobka na čistú aj špinavú vodu. Mobilná aplikácia vás upozorní, keď je nádobka na čistú vodu prázdna a keď je nádobka na špinavú vodu plná. V nádobke na čistú vodu je zabudované zmäkčovadlo na vodu, v rámci vysávačov som sa s tým stretol prvýkrát. Samotný vysávač tiež obsahuje malú nádobku na vodu.
Aplikácia Dreamehome nie je dostupná v slovenčine ani v češtine. Používať ju budete pravdepodobne v angličtine. Nastavenie harmonogramu upratovania ponúka všetky potrebné funkcie. K dispozícii je viacero režimov upratovania. Môžete si zvoliť medzi režimami samostatného vysávania, mopovania, kombinovaného vysávania a mopovania a mopovania, ktoré sa automaticky aktivuje po skončení vysávania.
Nastavenia pre jednotlivé režimy sa odlišujú a napríklad v rámci samostatného mopovania ponúka vysávač nastavenie hustejšieho pohybu ako v prípade kombinovaného vysávania a mopovania. Dreame X50 Ultra dokáže v prípade potreby nadvihnúť kotúče, alebo ich vie aj automaticky odopnúť a nechať v dokovacej stanici, keď iba vysáva. Všetko si nastavíte v aplikácii.
Z praktického hľadiska som si obľúbil funkciu CleanGenius, ktorú som používal najčastejšie. Netreba si manuálne vyberať režim čistenia, táto funkcia automaticky, pomocou umelej inteligencie, zvolí najlepší režim upratovania pre vašu domácnosť a jej aktuálny stav. Môžete si zvoliť medzi štandardným alebo hustejším upratovaním, ktoré trvá dlhšie a má vyššiu spotrebu vody.
Tiež si môžete aktivovať funkciu, vďaka ktorej vysávač automaticky opakovane očistí najviac znečistené miesta v domácnosti. Pomocou ďalšej funkcie mu môžete prikázať, aby sa po skončení upratovania vrátil na miesto, ktoré pôvodne nemohol upratať kvôli tomu, že tam bol človek alebo domáci maznáčik.
Faktom je, že počas testovania vysávača Dreame X50 Ultra som si všimol, že upratal moju domácnosť lepšie a dôkladnejšie ako lacnejší vysávač Xiaomi Robot Vacuum X20+. Ten ponúka základnú kvalitu robotického upratovania, avšak v prípade Dreame X50 Ultra je cítiť, že je to technologicky vyspelejší vysávač a že svoj potenciál dokáže využiť aj v bežnom 3-izbovom byte. Samozrejme, naplno ho využijete v prípade, že nájdete uplatnenie aj pre výsuvný laser a aj pre zabudované nožičky.

Verdikt
Dreame X50 Ultra patrí k absolútnej špičke medzi robotickými vysávačmi na trhu a je to najlepší vysávač, ktorý som doteraz testoval. Je určený najmä náročným používateľom so špecifickými potrebami, na ktoré vysávač reaguje výsuvnou laserovou vežičkou a zabudovanými nožičkami na prekonanie väčších prekážok do 6 cm v dvoch krokoch.
Verzia Dreame X50 Ultra Complete prináša množstvo náhradného príslušenstva, čiže počas najbližších rokov sa nebudete musieť o nič starať.
Ak vás Dreame X50 Ultra zaujal, avšak je mimo vášho rozpočtu, odporúčam minuloročný model Dreame X40 Ultra. Dnes ho kúpite za 799 eur a v tejto cene ponúka bezkonkurenčný pomer cena/výbava.
Cena: od apríla 1299 eur
Zapožičal: Dreame
















Prečítajte si aj: