Novinka od Nvidie ponúkne výhodný pomer cena/výkon.

Grafický čip RTX 4070 Ti je hlavnou novinkou, ktorú na prebiehajúcom veľtrhu CES 2023 v Las Vegas oznámila spoločnosť Nvidia. Za odporúčanú cenu 799 dolárov (v eurách to bude zrejme o niečo viac) poskytne podľa výrobcu v niektorých prípadoch aj tri a pol násobne vyšší výkon ako RTX 3080 a až 12-krát vyšší výkon v porovnaní s GTX 1080 Ti (pri využití technológie DLSS 3).

Nvidia tvrdí, že táto jej aktuálne najvyššia karta strednej triedy je dokonca výkonnejšia ako RTX 3090 Ti, pričom v porovnaní s ňou má len 57-percentnú spotrebu (226 wattov oproti 398 wattom). Obsahuje 7680 CUDA jadier, 12 GB pamäte GDDR6X na 192-bitovej pamäťovej zbernici a najvyšší takt v záťaži na úrovni 2,16 GHz. Spotreba sa môže vyšplhať až na 285 wattov, hoci Nvidia uvádza, že priemerná spotreba pri hraní sa pohybuje okolo úrovne 226 wattov.

Ako uvádza portál AndroidHeadlines.com, v podstate ide o nikdy neuvedenú 12 GB verziu modelu RTX 4080, keďže má rovnaké všetky špecifikácie. Takisto ako táto karta či RTX 4090 je aj RTX 4070 Ti založená na architektúre Ada Lovelace. Podporuje tiež funkciu DLSS 3 na zvýšenie snímkovej frekvencie pomocou umelej inteligencie, rovnako aj videokodek AV1.

Podľa Nvidie je určená na hranie v 1440p rozlíšení, avšak hlavne so zapnutým DLSS by mala slušne zvládať aj 4K. Výhodou novej karty má byť rýchlejší export videa z videostrižní a zníženie odozvy vďaka technológii Nvidia Reflex.

Nvidia ohlásila začiatok predaja karty už na štvrtok 5. januára. Ako to však poznáme z minulých rokov, zohnať takúto kartu v maloobchodných predajniach za odporúčanú cenu bude v prvých týždňoch určite ťažké.

Zdroj: Nvidia.com, AndroidHeadlines.com, Arstechnica.com,

Prečítajte si tiež:

Branislav Caban

Branislav Caban
Okrem technologických tém sa snažím prinášať aj tie so spravodajským nádychom a rôzne zaujímavosti. Moja e-mailová adresa je bcaban@touchit.sk.