NVIDIA dokázala posunúť cloudové hranie na úroveň herných konzol.

Pozn. Úvod tohto článku je pomerne dlhý, nakoľko v ňom vysvetľujem niektoré základy cloudového hrania ako takého a takisto koncept služby GeForce NOW. Pokiaľ túto službu poznáte a zaujímajú vás najmä skúsenosti z hrania cez RTX 3080, odporúčam začať čítať od odseku s názvom Technologická dokonalosť.

Služby ako Netflix, HBO Max či Spotify alebo Apple Music netreba nikomu bližšie predstavovať. Takmer každý ich pozná alebo o nich už počul a množstvo ľudí ich aktívne aj využíva. V segmente cloudových služieb však nájdete aj špecifickú skupinu herných služieb. O nich sa zatiaľ až tak veľmi nehovorí a poznajú ich prevažne nadšenci, ktorí ich proaktívne sami vyhľadávajú.

Do tejto skupiny služieb patrí NVIDIA GeForce NOW, Google Stadia či cloudové hranie cez Xbox Game Pass Ultimate + ďalšie služby, ktoré zatiaľ na Slovensku nie sú k dispozícii. Čoskoro však na našom území pribudne aj cloudové hranie cez PlayStation Plus Premium.

Služby cloudového hrania v redakcii sledujem od ich začiatku a situáciu v roku 2021 som zhrnul v sumárnom článku. Niektoré služby počas posledných 12 mesiacov z technologického hľadiska stagnovali, avšak NVIDIA príjemne prekvapila špičkovou kvalitou, ktorú ponúka členstvo GeForce NOW RTX 3080. To prišlo na trh koncom roka 2021 a tvrdí, že prináša zážitok na úrovni herného počítača s grafickou kartou GeForce RTX 3080. Službu som polroka testoval a v tejto recenzii zhrniem moje poznatky a dojmy.

NVIDIA GeForce NOW RTX 3080Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
NVIDIA GeForce NOW RTX 3080: God of War

Herný výkon kdekoľvek

Cloudové hranie funguje v princípe veľmi jednoducho. Vyberiete si hru, ktorú chcete hrať, a tá sa spustí na vzdialenom počítači v dátovom centre poskytovateľa služby. Do vášho zariadenia sa následne posiela video so zábermi z hry a opačným smerom putujú informácie o tom, ktoré tlačidlá na klávesnici či gamepade ste stlačili. A hoci táto definícia nie je technicky úplne dokonalá, zachytáva podstatu cloudového hrania a zároveň je dostatočne zrozumiteľná, aby jej pochopil každý.

Služby cloudového hrania využívajú rôzne koncepty. Google Stadia sa prezentuje ako samostatná platforma – pokiaľ ju chcete využívať, musíte si cez ňu kupovať hry, ktoré si následne môžete streamovať z cloudu. Xbox a PlayStation prezentujú cloudové hranie ako doplnok k hraniu na konzole. Doma hráte na konzole a na cestách môžete pokračovať v hraní cez cloud.

A GeForce NOW, ten funguje ako herný počítač, ktorý si môžete prenajať v cloude, pričom môžete hrať hry, ktoré už vlastníte na Steame, v Epic Games Store, v Ubisoft Connect alebo na GOG.com – tých je však najmenej. Zároveň však musí platiť, že hra, ktorú vlastníte a chcete ju hrať cez GeForce NOW, je podporovaná touto službou. Zoznam podporovaných hier si môžete pozrieť na webe NVIDIA.

V prípade cloudových služieb je samozrejmosťou, že k ich fungovaniu je potrebné pripojenie do internetu. NVIDIA uvádza stabilné pripojenie s rýchlosťou 40 Mbps a viac pre hranie v 4K HDR (NVIDIA SHIELD TV, Windows, macOS), resp. 35 Mbps pre hranie v 1440p (Windows) alebo 1600p (macOS) pri 120 FPS. Minimum je 15 Mbps. Pre optimálny zážitok sa odporúča pripojenie cez ethernet, resp. prinajhoršom cez 5 GHz Wi-Fi.

NVIDIA GeForce NOW RTX 3080Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
NVIDIA GeForce NOW RTX 3080: God of War

GeForce NOW s troma možnosťami voľby

Pokiaľ službu GeForce NOW nepoznáte bližšie, tak vedzte, že ponúka tri druhy členstva, ktoré sa odlišujú výkonom a ďalšími vlastnosťami:

 • FREE – zadarmo, grafický výkon na úrovni GeForce GTX 1060, obmedzenie hernej relácie na 1 hodinu (následne môžete hneď pokračovať v hraní, ale je potrebné opäť spustiť hru)
 • PRIORITY – 9,99 eur mesačne alebo 49,99 eur na polroka, grafický výkon na úrovni GeForce RTX 2080, streamovanie až vo Full HD pri 60 fps, podpora RTX, 6-hodinové herné relácie s prioritným prístupom
 • RTX 3080 – 19,99 eur mesačne alebo 99,99 eur na polroka, grafický výkon na úrovni GeForce RTX 3080, streamovanie až v 4K HDR na NVIDIA SHIELD TV, Windows a macOS, resp. v až 1440p pri 120 fps na ostatných zariadeniach, podpora RTX, 8-hodinové herné relácie

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že GeForce NOW môžu niektorí hráči využívať ako doplnok k hraniu na ich hernom počítači doma a v takom prípade si možnože vystačia s bezplatným členstvom. To je takisto dobrou voľbou pre ľudí, ktorí si chcú vyskúšať cloudové hranie a nechcú za to nič platiť.

Priority členstvo môže byť atraktívne pre hráčov, ktorí sú trochu náročnejší a častejšie budú využívať hranie cez cloud. Zároveň však nepotrebujú najvyšší a najdrahší variant, pretože doma hrajú na svojom počítači. A RTX 3080, to je podľa mňa voľba pre používateľov, ktorí si chcú spraviť z cloudu svoj primárny spôsob hrania a nechcú si kupovať konzolu či herný počítač.

Takisto to však môže byť zaujímavé riešenie pre ľudí, ktorí nemajú čas pravidelne hrať sa, a preto si domov nechcú kúpiť ani konzolu ani herný počítač. Chceli by si však zahrať jednu – dve hry ročne, na ktoré sa tešia, a v takomto prípade môže byť RTX 3080 naozaj dobré riešenie. Pretože, ako som zistil aj ja počas testovania, kvalita herného zážitku je na nečakane vysokej úrovni.

NVIDIA GeForce NOW RTX 3080Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
NVIDIA GeForce NOW RTX 3080: Shadow of the Tomb Raider

Technologická dokonalosť

Keď som v roku 2021 testoval služby cloudového hrania, označil som Google Stadiu za najpokročilejšie riešenie na trhu. Dôvod bol ten, že cloudový Xbox vtedy ponúkal rozlíšenie 720p (aktuálne je to už 1080p), a že GeForce NOW streamoval v rozlíšení maximálne Full HD. Google Stadia však ponúkala 4K rozlíšenie s podporou HDR a pri hraní na veľkej televíznej obrazovke to bolo cítiť.

S príchodom GeForce NOW RTX 3080 sa situácia zmenila a nie je to iba podporou rozlíšenia 4K. Túto službu som testoval na počítačoch, smartfónoch, tabletoch a takisto aj na zariadení NVIDIA SHIELD TV, ktoré spoločne s aplikáciou pre Windows a macOS umožňuje hranie cez GeForce NOW v rozlíšení 4K HDR pri 60 fps. Podmienkou pre maximálne možné rozlíšenie je RTX 3080 členstvo.

A práve pri hraní na SHIELD TV som si naplno uvedomil, že 4K v prípade GeForce NOW a 4K v prípade Google Stadia je poriadny rozdiel. Ono, jedna vec je rozlíšenie obrazu/videa, ktoré sa streamuje do vášho televízora. Druhá vec je však hardvér, ktorý beží v dátovom centre poskytovateľa a ovplyvňuje ostrosť každej hrany či množstvo pixelov, ktoré sa v rámci jedného obrazu vykreslia.

Súčasťou tejto recenzie sú screenshoty, ktoré som zhotovil pri hraní cez NVIDIA SHIELD TV. Pre účely článku boli zmenšené a skomprimované, originály si môžete stiahnuť z môjho Disku Google. Je dôležité spomenúť, že ide o screenshoty, ktoré neboli zhotovené v rozhraní hry samotnej (tá bežala v dátovom centre), ale v rámci rozhrania Android TV a zachytávajú teda to, čo zobrazovalo samotné streamovacie zariadenie na výstupe. A ako to už býva zvykom, hry vyzerali v pohybe a s aktívnym HDR výrazne lepšie, ako je to zachytené na screenshotoch.

NVIDIA GeForce NOW RTX 3080Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
NVIDIA GeForce NOW RTX 3080: Shadow of the Tomb Raider

Výkon ako tri Xboxy

Faktom je, že keď som po nejakej dobe hrania cez GeForce NOW RTX 3080 opäť spustil Google Stadiu, zdali sa mi vizuály v hrách v službe od Googlu nejaké neostré až rozmazané a kontroloval som, či naozaj streamujem v 4K. Problém však bol v nižšom výkone hardvéru Stadie v porovnaní s GeForce NOW RTX 3080 a nie v internetovom pripojení.

NVIDIA uvádza, že dátové centrá pre členstvo RTX 3080 ponúkajú grafický výkon na úrovni 35 teraflopov, čo je takmer 3× výkonu konzoly Xbox Series X – momentálne najvýkonnejšej hernej konzoly na trhu. Jednotlivé NVIDIA servery však nemajú v sebe zabudované grafické karty RTX 3080, ktoré by ste si mohli kúpiť v obchode, ale grafický čip NVIDIA A10G s 24 GB videopamäte typu GDDR6 v kombinácii so 16-jadorvým procesorom AMD Ryzen Threadripper PRO 3955WX a 28 GB RAM typu DDR4 s frekvenciou 3200 MHz.

Cieľom tejto recenzie nie je priniesť hĺbkovú analýzu a porovnanie vizuálov s hernými počítačmi či konzolami. Avšak faktom je, že na základe vlastných skúseností môžem povedať, že v rámci služieb cloudového hrania ponúka GeForce NOW RTX 3080 jednoznačne najlepšie vizuály a to s obrovským náskokom pred konkurenciou.

Pri hraní cez túto službu som mal reálne problém odlíšiť, či hrám God of War cez cloud na NVIDIA SHIELD TV alebo lokálne na PlayStation 5, resp. či hrám Outriders cez cloud alebo lokálne na počítači či Xboxe Series X. A to je asi najväčšia pochvala, ktorú môžem dať cloudovej službe od NVIDIA.

NVIDIA GeForce NOW RTX 3080Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
NVIDIA GeForce NOW RTX 3080: Benchmark v Shadow of the Tomb Raider

Výborná sieťová optimalizácia

V súvislosti s herným zážitkom je v prípade cloudových služieb potrebné upozorniť na niekoľko podstatných detailov. Je pravda, že GeForce NOW RTX 3080 má brutálny výpočtový výkon a kontrola nastavení v jednotlivých hrách potvrdila, že som hral v 4K rozlíšení s najvyššou vizuálnou kvalitou. Je však obdivuhodné, že služba dokázala zachovať špičkovú kvalitu obrazu aj na výstupe (t.j. to čo zobrazoval SHIELD TV) a to bez viditeľnej kompresie, resp. iného zníženia kvality vizuálov, čo by sa dalo od služby tohto typu čakať.

Rovnako som bol milo prekvapený, že som počas hrania nepostrehol žiadne oneskorenie, lagy alebo iné nedostatky, ktoré by mi pripomenuli, že mi hra nebeží priamo na zariadení pod televízorom, ale že sa streamuje z Frankfurtu, a to aj počas niekoľkohodinových herných relácií. V tomto smere klobúk dolu, nakoľko v prípade konkurenčných služieb som nemal herný zážitok kontinuálne na takto vysokej úrovni.

Treba však objektívne povedať, že v prípade televíznych obrazoviek je GeForce NOW aktuálne bezchybne optimalizovaný iba pre zariadenia NVIDIA SHIELD TV. Cloudové hranie od NVIDIA som skúšal aj v kombinácii so Xiaomi TV Stickom 4K a v jeho prípade bol zážitok z hrania horší. Nebolo to dané ani tak obmedzením rozlíšenia na 1080p ako skôr zamŕzaním obrazu, čo je problém, na ktorý sa už dlhšiu dobu sťažujú aj iní používatelia na internete.

Ak teda chcete hrať cez GeForce NOW na televíznej obrazovke, odporúčam kúpiť NVIDIA SHIELD TV. V prípade hrania na počítači či smartfónoch a tabletoch so systémom Android a iOS som nepostrehol nedostatky, avšak faktom je, že prevažnú väčšinu času som hral cez cloud práve na TV obrazovke.

NVIDIA GeForce NOW RTX 3080Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
NVIDIA GeForce NOW RTX 3080: Marvel’s Guardians of the Galaxy

Ďalšie postrehy z hrania cez GeForce NOW

GeForce NOW RTX 3080 je aktuálnym kráľom cloudového hrania a to s vysokým náskokom pred konkurenciou. Ako už bolo spomenuté, vizuálna kvalita hier a zážitok z hrania je na úrovni konzol Xbox Series X či PlayStation 5, resp. výkonného herného počítača. Priznám sa, že takúto technologickú dokonalosť som pred začatím testovania nečakal.

Avšak predtým, ako vyhodíte konzolu či herný počítač von oknom, je dôležité upozorniť na niekoľko menších či väčších obmedzení tejto služby. Tie hlavné (aktuálne) obmedzenia som už naznačil – cena 99,99 eur na polroka je pre bežného Slováka pomerne dosť peňazí + ak si k tomu pripočítame 200 eur za NVIDIA SHIELD TV, máte splatenú polovicu hernej konzoly či tretinu menej výkonného herného počítača. Avšak bez ohľadu na cenu poplatku za službu, som rád, že je na trhu k dispozícii aj takáto možnosť.

Druhým obmedzením je, resp. môže byť, ponuka hier, ktorú GeForce NOW podporuje. V ideálnom svete by to fungovalo tak, že by ste si cez túto službu mohli zahrať všetky hry zo Steamu či Epic Games Store, ktoré vlastníte – a toto je cieľ, ktorý chce dosiahnuť aj samotná NVIDIA, pretože z technologického hľadiska to nie je problém.

Bohužiaľ, v tom skutočnom svete to funguje tak, že vydavatelia hier musia dať zelenú každému titulu, ktorý NVIDIA zaradí do ponuky služby. A v prípade mnohých hier sa to nestane z rôznych politických dôvodov – či už ide o peniaze, dohodu s konkurenčnou službou, alebo o niečo úplne iné. Vo výsledku tým trpí samotná služba, pretože si nezahráte úplne všetky herné hity, ktoré by ste chceli. Subjektívne však považujem ponuku GeForce NOW za atraktívnejšiu v porovnaní s Google Stadia.

NVIDIA GeForce NOW RTX 3080Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
NVIDIA GeForce NOW RTX 3080: Outriders

Otravné prihlasovanie sa do Steamu

Ďalším obmedzením, avšak to už patrí do segmentu tých drobných, je nutnosť prihlasovať sa do Steam účtu pri spustení každej hernej relácie. Na počítači to až tak nevadí, avšak pokiaľ hráte na televíznej obrazovke alebo na smartfóne, na ktorom máte nainštalovanú aplikáciu Steam s dvojfaktorovou autentifikáciou, je to trochu otravné.

V prípade televíznej obrazovky som to vyriešil zadávaním hesla a dvojfaktorových kódov cez aplikáciu NVIDIA SHIELD TV pre rovnomenné zariadenie, resp. cez aplikáciu Google TV, pokiaľ používam zariadenie s Android TV. Je to výrazne rýchlejšie ako používanie gamepadu na naťukanie hesla, avšak aj tak to z ďaleka nedosahuje komfort konkurenčných služieb ako Google Stadia či cloudový Xbox.

Bohužiaľ, nepomohlo mi ani začiarknutie možnosti na uloženie prihlasovacích údajov v Steame. A ešte horšie je to v prípade, že si chcete zahrať hru od EA, ktorú vlastníte na Steame. V takom prípade treba absolvovať kolotoč prihlasovaní a dvojfaktorového overovania sa najskôr pre Steam a následne pre Origin. Z bezpečnostného hľadiska rozumiem, prečo je tomu tak, avšak nič to menení na veci, že je to nepohodlné.

NVIDIA GeForce NOW RTX 3080Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
NVIDIA GeForce NOW RTX 3080: Outriders

Verdikt

V recenzii to bolo už viackrát spomenuté, avšak naposledy – GeForce NOW RTX 3080 je aktuálna špička na trhu cloudových služieb a dôkaz, že z technologického hľadiska je cloudové hranie (minimálne v prevedení od NVIDIA) už v roku 2022 do veľkej miery rovnocenným partnerom k herným konzolám a počítačom.

Samozrejme, nájdu sa detaily, v ktorých majú tradičné spôsoby hrania navrch, ako je napríklad výška obnovovacej frekvencie či adaptívna synchronizácia. Avšak možnože sa časom aj tieto technológie podarí zakomponovať do cloudového hrania v takom rozsahu, ako sú dnes dostupné PC hráčom.

Čo je však podstatné, hranie v cloude cez GeForce NOW RTX 3080 ponúka už dnes prakticky identický zážitok s hraním na hernej konzole z hľadiska vizuálnej kvality a odozvy. A vďaka tomu môže byť toto riešenie atraktívnou voľbou pre ľudí, ktorí si chcú zahrať jednu – dve hry za rok, ale nechcú si kvôli tomu kupovať herné zariadenie.

S hrami však súvisí budúcnosť cloudových služieb ako takých. NVIDIA síce postupne rozširuje knižnicu hier, ktoré sú dostupné v GeForce NOW, avšak ešte chvíľu to potrvá, dokedy sa dostaneme na úroveň knižnice hier pre dnešné herné konzoly.

Každopádne, ak sa v budúcnosti dočkáme toho, že cloudové hranie bude ponúkať bohatšiu knižnicu hier a bude cenovo dostupnejšie, potom pôjde o technológiu, o ktorej budeme ešte veľa počuť – aj vďaka tomu, že aplikácie pre tieto služby nájdeme priamo v televízoroch a postupne budú ich bežnou súčasťou, ako je dnes Netflix. Otázne je, ako na to zareagujú samotní používatelia – nároční či občasní hráči, ale aj nehráči.

Zapožičal: NVIDIA

Cena: 99,99 eur na polroka

Páči sa nám

 • GeForce NOW RTX 3080 je krásna technologická ukážka toho, čo je dnes možné dosiahnuť v cloudovom hraní
 • bezkonkurenčný herný zážitok v segmente cloudových služieb, ktorý je prakticky na úrovni herných konzol a počítačov
 • brutálny výkon serverov v dátovom centre
 • skvelá optimalizácia sieťovej konektivity
 • nulové oneskorenie či lagy
 • najlepšia vizuálna kvalita na trhu

Nepáči sa nám

 • otravné prihlasovanie sa do Steamu či Originu
 • knižnica podporovaných hier môže byť pre niekoho obmedzením
 • horšia optimalizácia pre iné Android TV zariadenia, ako je NVIDIA SHIELD TV

Prečítajte si aj: