Vodné chladenie si v poslednom čase získava čoraz väčšiu popularitu. Je tiché, efektívne, relatívne kompaktné a nevyvíja priveľký tlak na socket procesora. Vďaka all-in-one sadám, ktoré sú dostupnejšie ako kedykoľvek predtým sa stáva riešením, ktoré nemusí byť exkluzívne pre entuziastov.

Malé sady kompletného vodného chladenia začínajú s cenami už niekde okolo hranice 50 EUR, čím sa blížia k cenám kvalitných vzduchových chladičov klasickej vežovej konštrukcie. Najlacnejší „vodníci“ však predstavujú rozmerovo menšie riešenie, takže sa dajú inštalovať aj do pomerne malých skriniek, navyše samotný blok na procesor je pomerne ľahký, väčšinu hmotnosti tvorí radiátor a ten sa inštaluje na rám skrine, takže menej zaťažuje základnú dosku. AiO sady sú nenáročné na údržbu i inštaláciu, v prípade potreby sa dajú ľahko premiestniť do iného počítača a nemusíte mať obavy o priesaky alebo dokonca uniknutie chladiacej kvapaliny na ostatné komponenty zostavy. Výrobcovia skriniek tento trend celkom prirodzene podporujú a mnohé nové skrinky k inštalácii AiO vodníkov priam nabádajú.

Pravoverní entuziasti stále ostanú pri chladení, ktoré si postavia sami, lenže ak si na toto netrúfate a chcete len výkonné a tiché chladenie, je hotový AiO vodník vhodným riešením. Všetky komponenty integruje do jedného uzatvoreného celku, takže ho stačí vybaliť zo škatule, osadiť do skrinky a užívať si tichý žblnkot vody nad tepelným rozvádzačom procesora.

Každá takáto sada pozostáva z dvoch základných častí: bloku na procesor a radiátora. Blok procesora tvorí okrem samotného chladiaceho bloku, ktorý je najčastejšie z medi a malými kanálikmi ním preteká chadiaca kvapalina, aj čerpadlo, ktoré kvapalinu preháňa chladiacim okruhom. Mnohí výrobcovia do pomerne jednoducho a účelne tvarovaných blokov pridávajú aj rôzne podsvietenie, vizuálne dotvárajúce chladič. Druhou časťou je radiátor, masívny blok pripojený k bloku dvojicou gumených hadíc, tvorený jemnými rebrami a tvarovanou medenou rúrkou. Cez tú preteká ohriata chladiaca kvapalina, svoje teplo odovzdáva do rebrovania a okolitého vzduchu. Efektívnejšiemu prestupu do vzduchu pomáha ventilátor, ktorý zvyšuje prúdenie vzduchu okolo rebier.

Ochladená kvapalina sa vracia do bloku procesora, kde sa znova ohreje a pokračuje späť do radiátora. Keďže okruh je pomerne krátky a kvapaliny nie je veľa, z okruhu je vynechaná expanzná nádoba, ktorá vyrovnáva zmenu objemu ohriatej kvapaliny. Vystačí si s rezervoárom v radiátore a priestorom v samotnom okruhu. Objem kvapaliny je presne určený a celý systém je tesne uzatvorený, AiO vodné chladenie preto nie je rozumné otvárať, pretože aj menší úbytok kvapaliny môže viesť k vzniku vzduchových bublín, zníženiu účinnosti chladenia a dokonca k prehriatiu čerpadla. Toľko v skratke, ako to celé funguje, ak sa vášmu desktopu žiada voda a nechcete investovať do systému vodného chladenia priveľa, je AiO sada ideálnym riešením. Vyšperkované systémy z krásne vytunovaných skriniek nechajme bokom, dnes ideme po cene. Otestovali sme najlacnejší uzavretý AiO systém, ktorý má vo svojej ponuke spoločnosť NZXT.

Začnime preto hneď cenou, ktorá je veľmi slušnou motiváciou ako získať vstupenku do sveta vodného chladenia. Kraken X31 stojí okolo 60 EUR a za svoje peniaze dostanete kompletný systém, o ktorý sa nemusíte starať a navyše prichádza so šesťročnou zárukou. Navyše, s pomocou adaptéru Kraken G10 (ďalších cca 30 EUR) ho môžete nainštalovať aj na grafickú kartu, pričom podporovaná je široká ponuka modelov. Takže ak to myslíte s chladením naozaj vážne, môžete si zaobstarať rovno dve sady. Alebo ak si kúpite X31 a časom ho vymeníte za model s väčším radiátorom, X31 môžete presunúť na grafiku. Vďaka tejto variabilite tak existuje aj potenciál do budúcna.

nzxt-kraken-x31-1 nzxt-kraken-x31-2

Kraken X31 je najmenší model v ponuke NZXT, jeho radiátor je určený pre uchytenie do štandardizovanej 120 mm pozície pre ventilátor a tak sa bez problémov vmestí aj do malých skriniek. Domov si ho prinesiete bezpečne zabalený v škatuli s kartónovou výplňou.

nzxt-kraken-x31-3

V jej vnútri nájdete všetko potrebné pre inštaláciu, blok chladenia je už pripojený k radiátoru, pribalený je aj 120 mm ventilátor z domácej produkcie NZXT a sada rámčekov pre inštaláciu k všetkým aktuálnym i starším socketom pre AMD i Intel procesory.

nzxt-kraken-x31-4 nzxt-kraken-x31-5

Ventilátor s priemerom 120 mm je aj vzhľadom na cenu produktu len základný, v prípade Kraken X31 je to model RF-FX122-HP so siedmimi klasicky tvarovanými lopatkami rotora. Nie je na ňom v zásade nič zaujímavé, hydrodynamické ložiská sú už štandardom, rozsah jeho otáčok je od 800 do 2000 ot./min. regulovateľných cez PWM a na ich hornej hranici už o ventilátore v zostave rozhodne budete vedieť.

nzxt-kraken-x31-7 nzxt-kraken-x31-6

O radiátore hovoríme ako o 120 mm, to však znamená, že je kompatibilný s pozíciou pre 120 mm ventilátory. Drvivá väčšina skriniek najrôznejších veľkostí, od malých towerov až po veľkopriestorové fulltowery má takéto pozície pripravené. Jeho ideálne umiestnenie je do pozície na zadnej strane skrinky, prípadne na strope, kam bez problémov dosiahnu jeho 400 mm dlhé hadice. Celkové rozmery radiátora sú 155×120×30 mm, hliníkové rebrá sú malé, tenké a pomerne nahusto, no pribalený ventilátor nebude mať problém radiátorom vzduch pretlačiť.

nzxt-kraken-x31-8

Konektorová výbava je bohatšia, než sme zvyknutí pri štandardných vzduchových chladičoch, kde sa k doske pripájajú len ventilátory. Štandardný trojpinový konektor slúži pre napájanie pumpy, z bloku je vyvedená aj dvojica štvorpinových konektorov pre pripojenie ventilátora, aj keď len prvý z nich má pin pre sledovanie otáčok ventilátora. Špecialitou je deväťpinový USB konektor, ktorý sa pripája priamo k headeru základnej dosky. V dnešnej dobe, kedy sú skrinky i dosky vybavené USB 3.0 rozhraním určite budete mať aspoň jeden takýto konektor voľný, takže problém so zapojením určite nebude. Prostredníctvom tohto konektora komunikuje Kraken X31 s počítačom a ovládacím softvérom CAM, vďaka čomu môžete chovanie chladenia jednoducho nastaviť a určiť jeho výkon v závislosti od teploty procesora či chladiacej kvapaliny. Ale o tom neskôr.

nzxt-kraken-x31-9 nzxt-kraken-x31-10

Samotný blok pre procesor je pomerne malý, hadice sú pripojené na otočných 90° kolenách, takže pozíciu hadíc si môžete prispôsobiť podľa potreby. Kryt bloku je z čierneho plastu, samotné jadro je medené, rovnako ako aj styčná plocha. Na nej sa už nachádza predaplikovaná teplovodivá pasta.

Inštalácia je jednoduchá, keďže nie je veľmi čo skladať, budete ju mať za sebou v krátkom čase a jediná vec, ktorá môže potrápiť sú pomerne tuhé hadice. Vďaka svojej dĺžke 400 mm však nebude problém umiestniť radiátor aj do prednej časti skrinky, aj keď jeho ideálna pozícia bude už na spomínanej zadnej stene. Pre inštaláciu na sockety AMD a Intel LGA 115x je treba použiť backplate a ak nebudete mať šťastie na dostatočne veľký otvor v skrinke pod socketom, bude treba vybrať dosku zo skrinky. Inak je inštalácia priamočiara, na backplate stačí priskrutkovať štvoricu dištančných stĺpikov, osadiť blok chladenia a zatiahnuť maticami. Malé rozmery bloku chladenia majú výhodu v tom, že máte pri inštalácii dosť miesta na ruky, na vedenie káblov a nemusíte riešiť kolízie s pamäťovými modulmi či chladičmi napájacej kaskády dosky. Ideálne aj pre malé ITX dosky, ostatne, na práve takej sme Kraken X31 otestovali. Potom už len stačí nasadiť na radiátor ventilátor a zostavenú dvojicu priskrutkovať k skrinke, pozapájať káble a upratať hadice.

nzxt-kraken-x31-11

Kraken X31 sme testovali na procesore Intel Core i7-4790K, ktorý bol osadený v základnej doske MSI H81I. Aby to nemal jednoduché, natlačili sme ho do malej hliníkovej skrinky Raijintek Metis, v ktorej nie je priestoru nazvyš. Procesor sme nechali pracovať na fabrických frekvenciách, takže Kraken X31 dostal za úlohu chladiť 88W TDP. Okolitá teplota vzduchu bola počas merania 25°C, testovali sme pomocou programu OCCT kde sme odčítali teplotu na začiatku testu, najvyššiu procesora počas 30 minútovej záťaže a minútu po ukončení testu, aby sme videli, aká je pružnosť chladiča. Pre porovnanie uvádzame aj klasický Intel chladič, ktorý sa v malej skrinke s veľmi obmedzeným prístupom vzduchu poriadne trápil a teplota procesora v záťaži presiahla kritickú hranicu. Preto sme testy urobili aj v otvorenej testovacej skrinke, kde oba chladiče nemali problém s prísunom čerstvého vzduchu.

kraken-x31-temp

Z hľadiska hlučnosti sme boli s Kraken X31 veľmi spokojní. Ventilátor je síce len štandardný a aby ho nebolo počuť musí svojím rotorom točiť do hranice 1000 ot./min., pri zvyšovaní otáčok no nie je problém ho v prípade potreby vymeniť za čokoľvek tichšie, no v bežnej skrinke s procesorom s TDP okolo 65W nebude na vysoké otáčky dôvod a hlučnosť sa bude udržiavať v rozumných medziach. Čo je dôležité je veľmi tichá pumpa. Tá sa pohybuje v rozsahu otáčok 2400 – 3600 ot./min. a ani na hornej hranici nie je nijak otravná, vlastne ju s prehľadom svojím hlukom prekryje ventilátor na radiátore, ktorý v tejto schéme točí plných 2000 ot./min.

kraken-x31-cam-01 kraken-x31-cam-00

Správanie chladiča je možné kontrolovať softvérom CAM. Ide o kompletný nástroj, s pomocou ktorého je možné ovládať aj ďalšie pripojené zariadenia NZXT, napríklad svetelný systém HUE+. V záložke Dashboard ponúka základné informácie o zostave v jednom prehľadom okne, Kraken má vlastnú záložku, kde sa dá prispôsobiť teplotná krivka chladiča. Testovali sme v Silent režime, ktorý začne výraznejšie zvyšovať otáčky až keď dosiahne teplota chladiacej kvapaliny 40°C. Ventilátor sa v tomto prípade točil na 720 ot./min. takže celý systém bol veľmi tichý. K dispozícii sú aj preddefinované režimy Fixed a Performance, nechýba možnosť vytvorenia vlastných profilov chladenia. Možnosť zmeny farby podsvietenia loga sa týka vyšších modelov X41 a X61, Kraken X31 má logo na bloku chladiča len nanesené  farbou.

kraken-x31-cam-1

Verdikt TOUCHIT

Kraken X31 nie je len vstupenkou do sveta vodného chladenia, je to kvalitne spracovaný a výkonný chladič, ktorý si bez obáv môžete dovoliť namontovať aj do malých skriniek s obmedzeným prietokom vzduchu. Odmenou za zhruba 60 investovaných EUR bude tiché a účinné chladenie, ktoré si v dobre vetranej skrini trúfne aj na pretaktované výkonné procesory s vysokým TDP. Na hluk citliví používatelia budú určite chcieť vymeniť pribalený ventilátor za tichší, druhou možnosťou je upraviť krivku chladenia a nechať procesor pracovať v mierne vyšších teplotách. Za tieto peniaze môžete kúpiť aj výkonný vežový vzduchový chladič, no ten bude zaberať v skrini podstatne viac miesta a z hľadiska výkonu na tom bude podobne. Veľkou devízou Kraken X31 je tiché čerpadlo a možnosť priameho pripojenia cez USB, vďaka čomu máte nad vodným chladením plnú kontrolu a je len na vás, či zvolíte ticho, alebo vysoký výkon.

Hodnotenie:

+ slušný výkon, tiché čerpadlo, prijateľná cena, vhodný pre malé skrinky

– pribalený ventilátor

Zapožičal: NZXT

Cena: 62 EUR

Značky: