Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Ministerstvo zdravotníctva SR upozorňuje, že 30.6.2023 končí platnosť nariadenia Európskej komisie o vydávaní digitálnych COVID preukazov EÚ.

Po tomto termíne bude SR vydávať národný certifikát v dvoch jazykoch (slovensky a anglicky), ktorý bude možné použiť naďalej na cestovateľské účely. Ľuďom, ktorí sa chystajú vycestovať do krajín, ktoré potvrdenie vyžadujú, odporúčame stiahnuť si pôvodný doklad EÚ v priebehu júna.

K 30. júnu 2023 končí nariadenie Európskej komisie, na základe ktorého sa vystavujú digitálne COVID preukazy EÚ. Do konca júna si možno doklad vygenerovať, uložiť a v prípade potreby použiť pri ceste do zahraničia. Od júla bude možné elektronicky požiadať o vydanie dokladu na národnej úrovni Národné centrum zdravotníckych informácií. O podrobnom postupe bude rezort zdravotníctva informovať v najbližších dňoch prostredníctvom tlačovej správy, na svojom webovom sídle či sociálnych sieťach.

Väčšina krajín aktuálne nevyžaduje pri vstupe na svoje územie preukázanie sa potvrdením o očkovaní, ani o testovaní v súvislosti s ochorením COVID-19. Bližšie informácie k podmienkam vstupu do jednotlivých krajín sú zverejnené na stránke rezortu zahraničných vecí: https://www.mzv.sk/staty/covid-19-opatrenia-vo-svete. Odporúčame si pred cestou do zahraničia preštudovať podmienky vstupu jednotlivých krajín. Rovnako tiež odporúčame, aby si občania SR preverili pravidlá cestovania s prepravnou spoločnosťou (letecký, železničný, cestný prepravca) a informovali sa o tom, aké dokumenty sa vyžadujú pri preprave.

Značky: