Čoskoro bude v platnosti Pakt o umelej inteligencii (AI), ktorý bude regulovať využívanie systémov AI v rámci EÚ a prináša aj rad povinností pre firmy pôsobiace v umelej inteligencii.

Za ich nedodržanie budú podniky sankcionované až do výšky 35 miliónov eur alebo 7 % ich celosvetového obratu. Čo to bude pre Európu znamenať?

AI startupy upozornili, že regulácie môžu mať vplyv na odlev firiem mimo EÚ. Európa totiž dnes predstavuje okolo 20 % celosvetového trhu a rozhodujúci hráči v oblasti umelej inteligencie majú svoje centrály mimo EÚ.

Pre tvorcov AI riešení je to ďalšia komplikácia, ktorá sťažuje podnikanie a vývoj riešení v EÚ. To môže mať za následok rýchlejšie napredovanie firiem mimo EÚ, kde sú regulácie menšie, najskôr teda žiadne.

Bolo by navyše naivné očakávať, že regulácia zastaví ľudí, ktorí plánujú zneužívať AI. Regulácia obsahuje aj zoznam zakázaných praktík s vysokým stupňom rizika využívaných v rámci AI systémov, ktoré od 1. februára 2025 nebudú môcť byť využívané. O šesť mesiacov tak možno nebudeme môcť využívať niektoré systémy AI, ktoré dnes bežne využívame. Povinnostiam sa nevyhnú ani orgány verejnej moci.

Politickú dohodu teraz formálne schváli Európsky parlament a Rada a nadobudne účinnosť 20 dní po uverejnení vo vestníku. Akt o umelej inteligencii sa začne uplatňovať dva roky po nadobudnutí jeho účinnosti, s výnimkou niektorých osobitných ustanovení: zákazy sa budú uplatňovať už po šiestich mesiacoch, zatiaľ čo pravidlá o umelej inteligencii na všeobecné použitie sa budú uplatňovať po 12 mesiacoch.

Komisia zvolá vývojárov umelej inteligencie z Európy a celého sveta, ktorí sa dobrovoľne zaviažu k dodržiavaniu kľúčových povinností aktu o umelej inteligencii už pred oficiálnym dátumom začiatku ich platnosti.

Zdroje: TASR, Európska komisia

Prečítajte si tiež

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.