Otázka čitateľa: Skladám si nový desktop, na ktorý chcem nainštalovať Windows 10. Vyhľadávaním cez Heuréku som v mnohých obchodoch našiel tento OS výrazne lacnejší, pričom niekde sa udáva, že ide o tzv. softvér z druhej ruky. Na bazároch a Ebay sa dajú „údajne originálne“ licencie Windows 10 kúpiť dokonca za 1 až 5 eur. Ako je to s legalitou takéhoto predaja? Sú tieto licencie v poriadku? Nebudem mať problémy, ak si na počítač takúto licenciu kúpim? Skúšal som vyhľadávať na internete čo najviac informácii ale obrovské množstvo článkov a odpovedí je dosť nejasných, ako keby sa na to každý bál dať jasnú odpoveď. Ako to teda je?

To, že všade nachádzate rozporuplné informácie a oficiálne stanoviská rôznych softvérových firiem či právnikov sú ostražité a často trošku zahmlené a zovšeobecnené, má pomerne dobrý dôvod.

Celá situácia s týmto druhom predajov totiž v mnohom závisí od konkrétnych okolností a môže byť teda odlišná prípad od prípadu.

Nákup lacných licencií operačných systémov a iného softvéru z druhej ruky je nepochybne mimoriadne kontroverzná a medzi používateľmi značne diskutovaná téma.

Ak by ste sa chceli rýchlo zorientovať len podľa článkov a internetových diskusií, rýchlo by ste prišli na to, že mnoho ľudí zastáva neotrasiteľný názor, že je všetko v poriadku a súdy to potvrdili, zatiaľ čo iní rovnako zatvrdilo budú tvrdiť, že nič také sa nestalo a nákup takýchto licencií je vždy extrémne rizikový a nikto by ho nemal riskovať.

Poďme sa teda vysvetliť čo je vo veci a dajme konečne nejaké poriadne a jasné odpovede.

DÔVOD, PREČO JE SITUÁCIA TAKÁ NEJASNÁ

Hlavnou príčinou obvyklých zmätkov v rámci tejto problematiky je, že si ľudia pri posudzovaní nákupu softvéru z druhej ruky zamieňajú dva veľmi odlišné fakty. Oba sú pravdivé, ale je absolútne nutné medzi nimi rozlišovať.

  • Človek, ktorý si plnohodnotný softvér/licenciu kúpi, má právo ju legálne predať
  • Nie úplne každý druhotný predaj licencie je v poriadku

A toto je esenciálne dôležité si uvedomiť, pretože z pomiešania týchto dvoch faktov vzniká väčšina nejasností.

Ten prvý fakt pritom ešte v prvej dekáde tohto storočia nebol samozrejmosť a v rámci celej záležitosti sa odohralo niekoľko dôležitých súdnych sporov (predovšetkým v Nemecku). Mnoho softvérových firiem dlhodobo (a často dodnes) sebe stredne tvrdilo, že žiadny produkt nepredávajú, predávajú len oprávnenia ho používať a toto právo nie je z princípu prenosné.

Najrozhodujúcejším bol v tomto súdny spor medzi softvérovým gigantom Oracle a predajcom použitého softvéru UsedSoft v roku 2012, ktorý bol hnaný až k Európskemu súdnemu dvoru (Case C-128/11 – CURIA). V ňom názory softvérových výrobcov, ktoré boli postavené na vode, neustáli finálny tlak a zrútili sa.

V rámci Európskeho hospodárskeho priestoru (European Economic Area, EEA), teda ľudia a firmy majú naozaj právo nakúpený softvér ďalej predať a noví vlastníci ho majú právo používať.

A toto platí nielen pre krabicové verzie produktov s inštalačným médiom, ale aj pre digitálne licencie, reprezentované napr. len registračným číslom. Rovnakom to na prekvapenie mnohých ľudí platí aj pre OEM verzie softvéru, na ktoré výrobca vydal limit na zviazanie s konkrétnym zariadením (konkrétnym počítačom). V okamihu prvého predaja sa totiž tieto práva vyčerpajú a na nového vlastníka sa tieto špecifické podmienky nevzťahujú.

Na území EU je OEM verzia Windows a iného softvéru prevoditeľná, podobne ako krabicová verzia, za predpokladu, že softvér zmení majiteľa a na pôvodnom zariadení bol vymazaný, spolu s ďalšími pravidlami, ktoré sa uvádzajú v zlomovom rozhodnutí súdneho dvora EU.

Na základe tohto rozhodnutia sa preto veľa jednotlivcov a firiem správne domnieva, že druhotný predaj nakúpenej licencie pre koncového zákazníka je možný a legálny.

Táto situácia má niekoľko špecifík a môžete si ju preštudovať v základnom zhrnutí, alebo v kompletnom znení rozhodnutia. Vo výsledku sa dá ale situácia zosumarizovať tak, že ak si niekto kúpi licenciu na softvér, má ju právo predať inému koncovému používateľovi a ten môže softvér používať tak, ako pôvodný vlastník. Predpokladom je, že predajca aj kupca sa nachádza na území EU/EEA, pričom licenciu bude používať už iba nový majiteľ a ten pôvodný ju pred predajom prestal používať (softvér už na jeho počítači nie je nainštalovaný).

Ak si váš sused kúpil alebo hoc aj zadarmo dostal licenciu Windows 10, pričom po roku sa rozhodne tento operačný systém už viac nepoužívať, odinštaluje ho a prejde na Linux, môže vám ho predať. Je jedno či vám ho predá za 10 eur, alebo za jedno pivo. Predaj je legálny a vy ste nový vlastník.

Rovnako môže nejaká firma tieto licencie vykupovať a sama predávať so ziskom, podobne ako to robí s vozidlami autobazár. V prípade softvéru je situácia o dosť lepšia, pretože existujú aj veľké firmy, ktoré nakupovali tisíce licencií operačných systémov či programov, avšak z rôznych dôvodov ich napokon nikdy nepoužili (firma zbankrotovala, bola odpredaná alebo sa zmenšila).

Tieto licencie pritom nakupovali z dôvodu veľkého počtu za veľmi malé ceny (napríklad za 2 eurá), takže tým pádom ich môžu iným ľudom ešte so ziskom predávať (napríklad za 5 eur) a výrazne tak cenovo podstreľovať samotného výrobcu softvéru a jeho predaje. Toto sa výrobcom softvéru pravdaže nepáči, ale pokiaľ licencie neboli vyslovene viazané na konkrétnu firmu a boli celkom normálne a plnohodnotné, nemôžu s tým nič robiť. Firma ich môže predať iným ľudom.

Ale pozor! Toto automaticky neznamená, že úplne každý predaj licencie je v poriadku.

Ako jednoduché prirovnanie môže slúžiť predaj auta. To, že nákup ojazdeniny z druhej ruky je úplne legálny a mnoho ľudí takto auto kupuje automaticky neznamená, že úplne všetky predaje, pri ktorých jeden človek predáva auto niekomu inému, sú v súlade so zákonom.

Jedna vec je, ak si ojazdeninu kúpite od niekoho v autobazáre, alebo od svojho suseda, s tým, že viete že on si toto auto pôvodne kúpil, je jeho vlastník a dodá vám k nemu aj všetky papiere. Druhá vec je ak si auto kúpite od neznámeho človeka na ulici, ktorý k vám z ničoho nič priskočí v tmavých okuliaroch a ponúkne vám, či nechcete rýchlo kúpiť BMW za 1000 eur. Je úplne nové, len má vylomený zámok na dverách u vodiča.

Asi by ste sa nečudovali, keby vám v tom druhom prípade o pár dní neskôr zaklopala na dvere polícia a auto vám zhabala, pretože je kradnuté. Váš výkrik, že vy ste predsa „auto normálne kúpili z druhej ruky“ by vám asi príliš nepomohol.

K tomuto faktu sa pridáva aj to, že mnoho ľudí/predajcov si neuvedomuje, kedy licenciu na softvér vlastní a kedy nevlastní. Nejde teda len o krádeže, ale aj nevedomý neplatný predaj. Typicky, ak si napríklad kúpite balík Office, určený pre 5 počítačov, ale používate ho len na troch, nemáte právo dve zvyšné licencie niekomu predať. Žiadne totiž nemáte. Nekúpili ste totiž 5 licencií, ale len jednu licenciu na päť počítačov. Môžete však softvér zo svojich počítačov odinštalovať a následne túto licenciu predať niekomu inému, kto ju bude môcť uplatniť zas na svojich piatich počítačoch.

Práve z týchto dôvodov nie je zvláštne, že v rámci problematiky predaja softvéru z druhej ruky nájdete mnoho nejasných a rozporuplných odpovedí a mnoho právnikov a expertov na zákony často v tejto súvislosti odpovedá z vášho pohľadu dosť všeobecne a zahmlene.

JASNÁ ODPOVEĎ PRE BEŽNÉHO DOMÁCEHO POUŽÍVATEĽA

Je ale už na čase prestať popisovať rôzne situácie a prejsť k tej jednej veci, na ktorú všetci čakajú.

Bežný používateľ totiž obvykle chce len jasnú a rozhodnú odpoveď na otázku: „Môžem si dočerta ten Windows 10 na Ebay.com za 1 či 3 eurá fakt kúpiť? Nezavrú ma za to?“

Úprimná odpoveď je, že môžete a nikto vás za to nezavrie. Treba si tu naliať čistého vína a pozrieť sa na situáciu z hľadiska domáceho pohľadu a prevádzky osobného počítača.

Tieto licencie na Windows 10, predávané v bazároch a na aukčných portáloch, sú v mnohých prípadoch úplne legitímne (v zmysle, že nie sú falošné). Ich získanie a predaj môže byť diskutabilný a podozrivý, avšak vy ako bežný človek nemáte možnosť posúdenia, či konkrétny prípad je alebo nie je v poriadku. Ide skrátka o originálne licencie, ktoré niekto má, nepoužíva a preto ich predáva.

Mnoho ľudí naozaj má prístup k veľkému počtu voľných licencií, pôvodne distribuovaných pre veľké firmy či iné inštitúcie, ktoré ich nikdy nevyužili. A celkom normálne ich môžu za pár eur naozaj predávať.

Je ale zároveň možné, že v nejakom konkrétnom prípade narazíte na to, že nejaký blázon tieto licencie kradne svojmu zamestnávateľovi a predáva ich potajme na bazáre. Licencia ako taká je nadobudnutá legálne a jej predaj je možný, ale dotyčný predajca ju doslova niekomu ukradol a predáva neoprávnene.

To vy ale neviete. Vidíte len predaj nikdy nepoužitej originálnej licencie Windows. Ako súkromná osoba si niečo kupujete v dojme, že je to legálne. Áno, bolo by pekné, keby bolo všetko potvrdené a predajca vám doložil notársky overené listiny, že je naozaj oprávneným vlastníkom licencie. Bolo by super, keby vám takisto dal aj notársky overené potvrdenie, že licenciu na svojom počítači nikdy nepoužíval, alebo zničil a podobne. Lenže toto všetko stojí peniaze a ak sa produkt predáva len za pár eur, je jasné, že je úplne nereálne, aby to robil.

Ak kupujete na bazáre notebook, alebo televízor, takisto len dotyčnému dôverujete, že je jeho vlastník a neukradol ho. Aj keď už nie je schopný doložiť faktúru, že produkt kúpil. To, že je nejaký produkt predávaný lacno nie je dôkaz, že je predaj nezákonný alebo pravdepodobne nezákonný. Ľudia na bazároch predávajú veľmi lacno veci ktoré nepotrebujú úplne bežne. A nie je dôvod myslieť si, že pri softvérových licenciách sa to nedeje.

Z vášho pohľadu nakupujete produkt v dobrej viere. Nekupujete softvér v temnej uličke, nekupujete ho na čiernom trhu ani od nejakého známeho a vyhláseného podvodníka. Kupujete ho verejne na dobre známom predajnom portáli a v dobrej viere. Svoj nákup môžete preukázať  a spätne doložiť  záznamom na aukčnom portáli, preukázaním bankovej transakcie či iným spôsobom.

Keďže ale licenciu kupujete čisto len formou registračného čísla, je jasné, že môžete byť aj podvedený. Nikde nie je zaručené, že dané číslo nebolo predané viac krát. Ako náhle si ho ale zaregistrujete na svojom počítači, vidíte, že aktivácia dopadla úspešne a môžete teda v základe predpokladať, že licencia sa na žiadnom inom počítači nepoužíva (i keď to nie je celkom pravda, avšak to nie je vaša chyba).

Vidíte takisto v rámci systému správu, že systém Windows 10 je aktivovaný a legálny. Z vašej strany bol pritom nákup v poriadku a viete, že používate originálnu verziu systému (sami ste ho nainštalovali zo stránky Microsoftu), s regulárnou licenciou a nepoužívate žiadny podvodný aktivačný server (čo je prípad „cracknutých“ Windows).

Z vášho pohľadu ste teda vlastníkom legitímneho Windows a Windows ako taký vám to aj oznamuje. Prenos licencie mohol byť neoprávnený, ale vy ste vyčerpali možnosti toho, ako to zistiť.

Je zrejme nezmyslom myslieť si, že by vám prevádzka Windows 10 s licenciou kúpenou z Ebay.com spôsobila nejaké problémy so zákonom. Netreba žiť v rozprávkovom dojme, že zajtra, za mesiac či rok vám zaklope na dvere „kontrolór legality Windows“ alebo miestna polícia a bude od vás vyžadovať právnicky nenapadnuteľné listiny o tom, že ste naozaj vlastník licencie Windows, nainštalovanej na vašom počítači.

Ak ste obyčajný človek, ktorý si pre svoj počítač kúpil licenciu Windows od nejakého neznámeho človeka na Ebay.com, nie je to nič zvláštne. Veď od neznámych ľudí/nepodnikateľov si bežne na bazároch a aukčných portáloch môžete kúpiť notebook, smartfón, skriňu, či čokoľvek iné. Nikto vám následne nebude loziť do bytu, ukazovať na jednotlivé kusy nábytku a hovoriť „ukážte mi od toho doklad, ktorý jasne dokazuje, že nákup bol legálny“.

To pritom platí nielen o bazárových nákupoch, ale aj tých klasických. Doma zrejme neskladujete bločky a faktúry na nábytok či elektroniku, ktoré už dávno nie sú v záruke a nikdy by ste teda nemohli dokázať, že ten gauč čo máte už 5 rokov v obývačke ste naozaj kúpili.

Rovnaká vec sa dá povedať o softvérových licenciách, ktoré vlastníte. Ak k svojmu 5 ročnému notebooku už nemáte doklad a teda nemôžete dokázať, že licencia Windows, ktorá bola jeho súčasťou, je naozaj legitímne vaša, zrejme sa kvôli tomu každú noc nestrhávate zo sna.

Softvér z druhej ruky je na tom totožne. Nie, naozaj nikdy nebudete nútený k tomu, aby ste v nachádzajúcich rokoch niekomu dokazovali nad všetky pochyby to, že Windows kúpený z druhej ruky, ktorý úplne normálne plnohodnotne funguje na vašom počítači, je naozaj legálne váš bez zrnka pochybnosti.

To, čo ale môže nastať je, že vaša licencia bude za niekoľko mesiacov alebo rokov zrušená alebo označená za neplatnú a vy takýmto spôsobom prídete o peniaze za jej nákup. To je zriedkavé a raritné, ale nie vylúčené.

Ak sa to stane, treba to akceptovať a nechodiť sa ako blázon sťažovať Microsoftu či na políciu, že ako je to možné, že vám Microsoft kúpenú licenciu zrušil. Toto je riziko, ktoré pri nákupe licencií z druhej ruky podstupujete a musíte rátať s tým, že táto situácia môže nastať.

Je to viac menej totožné, ako keď si od niekoho kúpite nový a nikdy nepoužívaný výrobok, o ktorom vám dotyčný tvrdil, že ho vyhral v súťaži a v skutočnosti ho ukradol zo zásobovacieho kamiónu za obchodným centrom.

Akceptujte to teda (vzhľadom na sumu na úrovní 1 či 3 eur to nie je problém) a následne si kúpte inú licenciu, u lepšieho a spoľahlivejšieho dodávateľa, ktorý vás nepodvedie. Napríklad od firmy, ktorá sa na predaj softvéru z druhej ruky špecializuje. U nej je to síce o niečo drahšie, lenže nie je bezmenná a operuje dlhodobo. U nej sa teda na zrušenie licencie sťažovať môžete a môžete sa aj dožadovať náhrady, alebo vrátania peňazí.

JASNÁ ODPOVEĎ PRE FIREMNÉ POUŽITIE

Vyššie uvedené situácie pre obyčajného domáceho používateľa ale nemožno uplatniť na firemnú prevádzku.

Ak chcete kúpiť licencie Windows pre počítače do svojej firmy a chcete takto poriadne ušetriť, musíte si už dať veľký pozor na to, aby bol kupovaný softvér z druhej ruky z jasného legitímneho zdroja. Nejde totiž o jeden či dva počítače, ale pokojne aj o niekoľko stoviek.

Musíte vedieť meno človeka alebo názov firmy, ktorá vám takýto softvér predáva a ideálne je, ak ide o entitu podliehajúci slovenským zákonom (slovenskú firmu/jednotlivca).

Z minulosti sú totiž známe prípady, kedy na rôzne firmy v našich končinách boli podané žaloby alebo obvinenia z používania nelegálneho softvéru, následkom čoho do firmy napochodovala polícia a po zhabaní vybavenia začala vyšetrovanie.

Je pritom jedno, či vašu firmu niekto udá opodstatnene alebo neopodstatnene. V takejto situácii, po zhabaní firemných počítačov, by ste asi ťažko vysvetľovali situáciu štýlom:

„Operačné systémy na našich 100 počítačov sme kúpili od nejakého človeka s prezývkou Terminátor7021. Bolo to na jednom bazáre a ten človek tam už nie je. Nevieme kto to bol, ako sa volal, kde býval a odkiaľ tie licencie mal, ale sme si istí, že to bolo určite všetko v poriadku, pretože na Terminátora7021 sa dá predsa spoľahnúť.“

Ono, ak by sa niekedy stalo, že by vašu firmu niekto falošne obvinil z toho, že používa kradnuté autá, tak asi ťažko bude polícia po otázke „odkiaľ máte tieto vozidlá?“ spokojná s vašou odpoveďou v štýle „dal nám ich jeden známy, ale nevieme ako sa volá “.

Ako je vidieť, situácia v prípade firmy a podnikateľov je úplne odlišná od bežných domácností a obyčajných používateľov. Doma vám počítač nikto nikdy kontrolovať nebude a ak sa licencia po rokoch ukáže ako neplatná, kúpite si inú. Pri bazárových nákupoch totiž nie je v ľudských silách zhodnotiť, či nejaký produkt je alebo nie je kradnutý, alebo predávaný neoprávnene.

V prípade firmy je to iné a ak sa ukáže, že 100 či 1000 firemných počítačov používa nelegálny softvér, lacné to v rámci súdneho konania rozhodne nebude a vy ako vlastník firmy musíte mať možnosť na niekoho túto vinu zvaliť.

Do firmy preto licencie na operačné systémy a iný softvér nikdy nenakupujte od hocakých neznámych ľudí z Ebay.com či na iných aukčných alebo bazárových portáloch.

Ak softvér z druhej ruky chcete pre firmu kupovať, urobte to nákupom od dlhodobého slovenského predajcu, ktorý sa na tento predaj špecializuje a má svoje licencie overené (prípadne sú rovno hmotné). Niežeby pri takýchto situáciách nemohli nastať problémy, avšak ak sa v budúcnosti ukáže, že licencie nebudú legálne a budete za to platiť na základe súdu pokutu, budete mať možnosť požadovať odškodné od predajcu, ktorý tvrdil, že legálne sú, pričom celý proces máte na základe faktúr a objednávok dobre doložený.

ZÁVEREČNÉ KRÁTKE ZHRNUTIE (TLDR)

Na základe vyššie uvedených vecí teda situáciu môžeme v krátkosti zhrnúť nasledovne:

Ak chcete kúpiť Windows 10 domov na svoj počítač a chcete poriadne ušetriť, nemusíte sa prehnane báť kúpiť originálnu licenciu za pár eur na aukčných portáloch. Ak predajca jasne uvádza odkiaľ ju má a tvrdí že je jej oprávnený vlastník, pričom registračné číslo úspešne použijete na originálnom Windows nainštalovanom zo stránky Microsoftu, je to v základe v poriadku.

Windows vám bude fungovať plnohodnotne „navždy“. Ak bolo niečo zlé, prinajhoršom sa stane, že jedného dňa sa licencia zruší a vy tak prídete o tých pár eur, ktoré ste za ňu zaplatili. Ak už po pôvodnom predajcovi niet ani stopy, sťažujte sa tak maximálne na lampárni a nikde inde preboha. Akceptujte riziko a neste jeho následky.

Ak chcete ušetriť nákupom softvéru z druhej ruky vo firme, vždy voľte ekvivalent „autobazáru“ a nakupujte použitý softvér len u dlhodobo známych a dlhodobo fungujúcich predajcov, špecializujúcich sa na tieto typy softvéru. Ideálne slovenských, ktorí sú v priamom a rýchlom dosahu nášho súdneho systému.

U takýchto predajcov totiž máte v prípade problémov právo na náhradu, alebo vrátenie peňazí. Zároveň máte v prípade budúcich väčších súdnych problémov otvorenú možnosť žalovať ich za predaj ukradnutých licencií a podobne.

František Urban

František Urban
Zameriavam sa najmä na prehľadové a analytické články z oblasti najrôznejších technológií a ich vývoja. Nájdete ma takisto pri diagnostike HW a SW problémov.