Operačný systém Windows 10 dostáva pravidelné menšie aktualizácie, ktoré opravujú nedostatky a vylepšujú drobnosti a takisto aj veľké aktualizácie, ktoré už prinášajú väčšie novinky.

Takéto aktualizácie vydáva Microsoft každý rok dve – jednu v apríli a druhú v októbri. A veľká októbrová aktualizácia pre rok 2018 je už dostupná na stiahnutie a jej hlavným motívom je prepojenie so smartfónom.

Microsoft spravil prvé kroky týmto smerom už dávnejšie. Vydal mobilné aplikácie pre iOS a Android, ktoré umožnili poslať webovú stránku z telefónu do prehliadača Edge v počítači. Teraz však prepojenie so smartfónom posúva na ďalšiu úroveň – umožňuje pristupovať k fotografiám a SMS správam vo vašom telefóne. Fotky si môžete jednoducho skopírovať a SMS správy si prečítate, odpoviete na ne alebo si vytvoríte a pošlete SMS správu v rámci novej konverzácie.

Aby ste mohli tieto funkcie využívať, budete potrebovať Windows 10 s októbrovou aktualizáciou a aplikáciou Váš telefón, ktorú si stiahnete z obchodu Microsoft Store. Takisto budete potrebovať smartfón so systémom Android a aplikáciou Your Phone Companion z Obchodu Play od Google. Pomocou týchto dvoch aplikácií vytvoríte prepojenie medzi oboma zariadeniami, podmienkou je aj prihlásenie do rovnakého Microsoft konta a do totožnej lokálnej siete.

Posledné fotky, SMS správy aj Časová os

Nová funkcia funguje spoľahlivo, nie je však bez obmedzení. Môžete pristupovať iba k 25 posledným fotografiám, tento počet sa zatiaľ nedá meniť. Funkcia je však koncipovaná tak, že niečo odfotíte a môžete si to okamžite skopírovať do počítača. Na prenos desiatok fotiek je praktickejšie pripojiť telefón k počítaču pomocou kábla.

Možnosť jednoducho kopírovať fotky z telefónu a reagovať na správy sú prvými z viacerých funkcií, ktoré ponúkne prepojenie Windows 10 počítačov so smartfónmi. Tieto úvodné funkcie môžete využívať už dnes, avšak Microsoft prezradil aj ďalšie plány. Počas predstavenia nových zariadení Surface ukázal, ako budete môcť v budúcnosti preniesť celú obrazovku smartfónu do počítača. Vďaka tomu budete môcť reagovať na vaše správy v ostatných aplikáciách a ovládať telefón cez počítač tak, ako by ste ho mali reálne v ruke.

Zatiaľ nie je známe, kedy bude táto funkcia dostupná. Je však zrejmé, že pokročilé funkcie prepojenia smartfónu s počítačom budú dostupné iba na telefónoch s Androidom. Čiastočné prepojenie ponúka aj iPhone, s procesom spárovania vám pomôže opäť aplikácia Váš telefón z obchodu Microsoft Store.

Cez smartfón môžete najnovšie pristupovať aj k vašej Časovej osi, čo je funkcia, ktorú priniesla aprílová aktualizácia a predstavuje históriu vašej práce naprieč viacerými zariadeniami. Na tento účel budete potrebovať Microsoft Launcher pre Android.

Cez aplikáciu váš telefón môžete bezdrôtovo kopírovať obrázky zo smartfónu.

Nový spôsob tvorby screenshotov aj zdieľania údajov v schránke

Microsoft tiež pridal animované 3D objekty do nástrojov Word a PowerPoint a vylepšil aj používanie funkcie písania rukou. Office vám v kombinácii s novou aktualizáciou pre Windows 10 automaticky prekonvertuje rukou písaný text v prezentáciách alebo v poznámkach.

Jednoduchšie je tiež vytváranie snímok obrazovky pomocou aplikácie Výstrižky a skicovanie, ktorú môžete rýchlo spustiť pomocou klávesovej skratky Windows + Shift + S alebo pomocou tlačidla na dotykovom pere. V Nastaveniach – Zjednodušenie prístupu – Klávesnica si takisto môžete nastaviť, aby túto aplikáciu spúšťal kláves Print Screen, čo môže byť praktické.

Nechýbajú ani vylepšenia prehliadača Microsoft Edge, ako sú nové funkcie v režime Zobrazenie na čítanie či jednoduchšie pridávanie poznámok do PDF súborov. Pribudla možnosť vyhľadávať v aplikácii Kalendár, tmavé rozhranie Prieskumníka a z pohľadu hráčov je dôležitá plná podpora technológie Ray-tracing v reálnom čase, ktorú naplno využívajú nové grafické karty NVIDIA GeForce RTX. Do budúcnosti môže byť atraktívna integrácia klávesnice SwiftKey. Tá bohužiaľ zatiaľ nie je vo Windows 10 dostupná pre slovenčinu.

Praktickou funkciou by mohla byť cloudová schránka. Tú je najskôr potrebné aktivovať: Nastavenia – Systém – Schránka. Môžete povoliť, aby sa obsah v schránke ukladal a prípadne aj synchronizoval naprieč zariadeniami. Ak chcete dáta synchronizovať, môžete zdieľať všetko alebo iba tie položky, ktoré si zvolíte. Takto nastavená schránka sa zdieľa medzi počítačmi a v budúcnosti k nej budete môcť pristupovať aj cez aplikáciu SwiftKey v smartfóne, minimálne v prípade Android verzie.

Potešiteľné je, že proces inštalácie aktualizácie Windows je tentoraz pomerne rýchly – pri rýchlom pripojení na internet počítajte tak 40 minút na stiahnutie a samotnú inštaláciu. Októbrová aktualizácia má označenie 1809.

Prečítajte si aj:

Ako zistiť, ktorú verziu systému Windows 10 máte nainštalovanú?

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit