Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Panasonic dnes predstavila prelomový televízor – ako prvý na svete ponúka kombináciu OLED displeja, ultravysokého rozlíšenia, podpory HDR a navyše ešte spracovanie obrazu na čisto profesionálnej úrovni. Model Panasonic EZ1000 sa pýši všetkými prednosťami modernej technológie OLED, predovšetkým skvelým kontrastom a farebným podaním. Obraz je na pohľad dokonalý a verne zodpovedá realite. Pred dokonalý zvukový zážitok je televízor vybavený špičkovým reprosystémem Dynamic Blade Speaker. Jeho výkon ladili zvukoví technici z renomovanej značky Technics, ktorá tiež patrí do portfólia spoločnosti Panasonic.

Hollywood v obývačke
S modelom EZ1000 Panasonic výrazne dvíha latku segmentu televíznej techniky v oblasti kvality obrazu. Konečne môžu filmy vyzerať presne tak, ako si to predstavovali ich tvorcovia.

  1. Obrazovka

Hlavnou prednosťou televízora EZ1000 je obrazovka Master HDR OLED, ktorá v porovnaní s predchádzajúcim typom – odborníkmi veľmi priaznivo hodnoteným modelom CZ950 – prináša dve zásadné vylepšenia. Po prvé dokáže zobraziť približne dvojnásobne vyššiu jasovú hodnotu v porovnaní s bežnými OLED displejmi. Po druhé zvládne pokryť takmer kompletný farebný priestor DCI, čo sa všeobecne považuje za najdôležitejšie kritérium pre skutočne autentický HDR obraz (tj. s posilneným dynamickým rozsahom).
Ďalšou prednosťou novej obrazovky je filter Absolute Black, ktorý dokonale pohlcuje okolité svetlo aj odrazy. Aj vďaka nemu je čierna naozaj čierna, nie tmavošedá ako u väčšiny súčasných televízorov. Nestretneme sa tu ani s fialovým nádychom, typickým pre bežné OLED displeje pri jasnom svetle.

  1. Obrazový procesor

O kvalitu obrazu sa okrem samotného OLED panelu stará najlepší a najvýkonnejší obrazový procesor, aký kedy Panasonic u svojich televízorov určených pre širokú verejnosť použil – Studio Colour HCX2.
Farebná presnosť spĺňa profesionálny štandard s označením „Delta Zero“. Výrobcovia pri vývoji nového televízora použili podobnú 3D LUT tabuľku, s akou sa pracuje pri profesionálnych filmárskych monitoroch a EZ1000 tak farebne patrí k najpresnejším televízorom na svete.

Procesor HCX2 okrem iného rieši jeden z najväčších problémov súčasných televízorov – stratu detailov v tieňoch, ktoré sa takmer blížia čiernej farbe. Ako už bolo povedané, kvalitné zobrazenie čiernej je jednou z najväčších predností technológie OLED. Čierne pixely sa „vyrábajú“ tak, že obrazovka v danom mieste doslova zhasne – a opätovné rozsvietenie predstavuje pomerne veľký jasový rozdiel. V spoločnosti Panasonic však výrobcovia využili bohaté skúsenosti z produkcie plazmových televízorov a tento problém dokázali veľmi účinne vyriešiť, čo znamená veľmi dobrú kresbu detailov aj v najtmavších oblastiach.

  1. Vyladené v Hollywoode

Panasonic plánuje aj naďalej pokračovať v úspešnej spolupráci s jedným z najlepších a najznámejších profesionálnych koloristov z Hollywoodu, s Mikom Sowom. Spoločne obrazovku EZ1000 ešte pred júnovým začatím predaja dokonale vyladia, aby bolo možné zaručiť, že obraz skutočne zodpovedá predstavám hollywoodskych filmárov.

Vďaka skúsenostiam s hollywoodskymi tvorcami je televízor vybavený celým radom funkcií a parametrov, typických skôr pre profesionálne alebo poloprofesionálne prístroje. Napríklad umožňuje profesionálnym užívateľom použiť vlastnú 3D LUT tabuľku na flashdisku alebo pamäťovej karte SD. Farby možno kalibrovať pomocou štandardu Imaging Science Foundation (ISF), samozrejmosťou je aj kompatibilita s kalibračným systémom Portrait Displays Calman. Tieto funkcie však znamenajú výhodu aj pre bežných užívateľov – práve vďaka nim je farebné podanie obrazovky tak precízne.

  1. Certifikáty od renomovaných inštitúcií
    EZ1000 ponúka vďaka skvelej kombinácii obrazovky a obrazového procesora vynikajúci obraz, preto Panasonic požiadal aj o udelenie plnohodnotného certifikátu THX, čo je celosvetovo rešpektovaný doklad o tom, že zážitok zo sledovania filmov vskutku zodpovedá predstavám špičkových tvorcov.

    Okrem toho sa usiluje aj o certifikát Ultra HD Premium, ktorý udeľuje Ultra HD Alliance – nezávislé a vplyvné združenie odborníkov na audiovizuálnu techniku. Na získanie tohto certifikátu musí obrazovka splniť mimoriadne náročné požiadavky na kontrast, jas, rozlíšenie aj farebné podanie, a okrem toho musí excelovať aj v HDR.

HDR bez kompromisov

HDR technológia znamená posilnený dynamický rozsah a rozšírenú paletu farieb. Do televíznej techniky vniesol tento štandard skutočnú revolúciu – a EZ1000 si s ním rozumie nadmieru dobre.

  1. Istota do budúcnosti

Panasonic EZ1000 podporuje súčasný štandard HDR10 (PQ), okrem toho sa však počíta aj s podporou nastupujúceho formátu Hybrid Log Gamma HDR. Vďaka tomu bude televízor kompatibilný s HDR službami novej generácie, s ktorými sa počíta od roku 2017.

  1. Pre HDR ako stvorená

Dokonalá farebná presnosť, výborné podanie čiernej, bezkonkurenčné vykreslovanie detailov v tieňoch, vysoký jas OLED obrazovky – tieto vlastnosti sú pre špičkové zobrazenie v HDR ako stvorené. Pri OLED displeji si každý pixel vytvára vlastný zdroj svetla, čo sa hodí najmä pri HDR. Nevyskytujú sa tu tiež žiadne svetelné pruhy ani kruhy, ktoré komplikujú HDR zobrazenie v LCD televízoroch.

Reprosystém Dynamic Blade – takto pracuje Technics

Vynikajúci obraz sám o sebe špičkový televízor neurobí – veľmi dôležitý je aj kvalitný zvuk. Práve preto je model EZ1000 vybavený reprosystémem Dynamic Blade. Jeho štíhle vyhotovenie klame telom – skrýva sa v ňom hneď 14 samostatných reproduktorov (osem basových wooferov, štyri stredové a dve výškové membrány) a k tomu navyše pasívna membrána na posilnenie basov.

Na vývoji a výrobe audiosystému Dynamic Blade spolupracovali technici renomovanej značky Technics, ktorá je súčasťou spoločnosti Panasonic. Podieľali sa na všetkých fázach výroby od návrhu mechanických a elektronických komponentov až po konečné ladenie zvuku.

Inteligentné funkcie budúcej generácie

Televízor Panasonic EZ1000 je vybavený novým inteligentným systémom My Home Screen 2.0, vďaka ktorému si môžu užívatelia bez problémov a dokonale intuitívne vychutnať obrazový aj zvukový obsah zo všetkých zdrojov, ktoré sú momentálne k dispozícii.

Novo vyvinutý operačný systém ponúka okrem iného možnosť ukladať obľúbené položky do zložiek pre rôznych užívateľov. Na diaľkovom ovládači nájdete tlačidlo My App, ktorého funkciu možno nastaviť podľa chuti, aby sa používateľ ľahšie dostal k svojmu obľúbenému obsahu. Prepracovaná aplikácia Media Player zasa podporuje obsah v rozlíšení 4K a štandarde HDR10 či Hybrid Log Gamma.

Modely predávané v Európe budú podporovať technológiu IP> TV. S jej pomocou možno bežné pozemné vysielanie meniť v dátový tok a streamovať ho do iných zariadení.

Panasonic EZ1000 ponúkne aj podporu streamingu v rozlíšení 4K a HDR zo služieb Netflix, Amazon a YouTube. Výrobcovia sa prihlásili aj o certifikáty Control4 a Crestron.

Elegantný dizajn

Špičková technika nie je všetko – televízor by mal aj dobre vyzerať, na čo sa pri EZ1000 nezabudlo. EZ1000 je súčasťou konceptu „Art & Interior“ a mala by teda pôsobiť aj ako súčasť bytovej dekorácie.

Kľúčovým prvkom tohto konceptu je plochá (nezakrivená) obrazovka, ktorá akoby plávala nad stojanom. Veľmi organicky pôsobí aj tmavý kovový povrch bez viditeľných spojov. Je elegantný ale zároveň nenápadný a nestrháva na seba zbytočnú pozornosť.

Štýlový dizajn dotvára výkonný audiosystém, ktorý je veľmi vkusne zabudovaný do stojana.

Zhrnutie najdôležitejších vylepšení v porovnaní s predchádzajúcim OLED modelom Panasonic CZ950:

EZ1000CZ950
Plochá obrazovkaZakrivená obrazovka
Cca dvojnásobná úroveň jasu OLED displeja oproti normálu štandardný jas OLED displeja
Takmer kompletný farebný priestor  DCIPriemerné pokrytie farebného priestoru DCI
Vylepšený obrazový procesor HCX2Obrazový procesor HCX prvej generácie
Možnosť uploadu vlastnej 3D LUT tabuľky a kalibrácie ISFIba možnosť kalibrácie ISF
Filter Absolute BlackBez filtra
Audiosystém Dynamic Blade zabudovaný do stojanu, 80 WAudiosystém 40 W
Vylepšené uživateľské rozhranie My Home Screen 2.0Inteligentný systém staršej generácie


Dostupnosť

Televízor Panasonic EZ1000 s uhlopriečkou 65 palcov (165 cm) bude na európskych trhoch k dispozícii od júna 2017.