Digitálny operátor láka neobmedzeným programom za 20 eur.

Na Slovensku začal fungovať nový digitálny operátor Radosť. Digitálny preto, lebo funguje iba vo forme mobilnej aplikácie, ktorú si stiahnete do vášho smartfónu so systémom Android alebo iOS. Cez mobilnú aplikáciu si vytvoríte profil, naskenujete občiansky, overíte vašu totožnosť tvárovou biometriou a objednáte si SIM kartu.

SIM karta vám príde v priebehu dvoch-troch pracovných dní do poštovej schránky. Následne si ju aktivujete cez mobilnú aplikáciu a môžete začať využívať služby Radosti. K dispozícii sú tri programy s platnosťou 30 dní a automatickou obnovou. Vždy musíte mať aktívny niektorý z trojice programov, pričom sa medzi nimi môžete podľa potreby prepínať.

Pripomeňme, že Radosť ponúka tieto programy:

  • 100 minút/SMS/MMS + 2 GB dát rýchlosťou 10/10 Mbps za cenu 5 eur na 30 dní. V EÚ môžete využiť bez príplatku 2 GB dát
  • 200 minút/SMS/MMS + 8 GB dát rýchlosťou 10/10 Mbps za cenu 10 eur na 30 dní. V EÚ môžete využiť bez príplatku 5,5 GB dát
  • Neobmedzené minúty/SMS/MMS + neobmedzené dáta (100 GB dát rýchlosťou 10/10 Mbps, následné spomalenie na 2/1 Mbps) za cenu 20 eur na 30 dní. V EÚ môžete využiť bez príplatku 11 GB dát

Služby Radosti sú bez viazanosti a fungujú aj v EÚ a to bez príplatku. V prípade dát sa aplikujú objemy pre EÚ, ktoré sú uvedené vyššie. Za využívanie mobilných služieb platíte pomocou platobnej karty, ktorú priradíte k vášmu účtu počas procesu objednávky SIM karty. Na spracovanie platieb sa využíva platobná brána CardPay od Tatra banky.

Medzi programami Radosti sa môžete podľa potreby prepínať a meniť si ich. Odporúčame však, aby ste prípadnú zmenu vykonali až ku koncu aktuálneho 30-dňového obdobia. Zmena totiž prebehne okamžite a nespotrebované jednotky a dáta vám prepadnú.

Nastavenia v aplikácii Radosť na zmenu programu a tiež prenos čísla od iného operátora. Obrázky si môžete zväčšiť kliknutím

Prvých 7 dní zadarmo pre každého

Vyššie uvedené informácie sú rekapituláciou toho, čo sme už na webe TOUCHIT.sk písali. V tomto článku sa zameriame na naše skúsenosti z používania Radosti počas 7-dňovej skúšobnej lehoty. Bezplatné používanie Radosti počas prvého týždňa je k dispozícii pre každého nového zákazníka a ide o výborný spôsob, ako zistiť, či vám tento digitálny operátor vyhovuje alebo nie. Ak nebude vyhovovať, tak si Radosť môžete kedykoľvek počas prvých 7 dní zrušiť a za vyskúšanie nezaplatíte ani cent.

SIM kartu Radosti sme si objednali v piatok, do schránky nám prišla nasledujúci utorok. Po otvorení balenia vám Radosť spraví radosť konfetami. My sme si však dali pozor a SIM kartu sme vytiahli tak, aby z toho nevznikol neporiadok na stole a na zemi. Do mobilnej aplikácie sme zadali štvorčíslie SIM karty, čím sme ju aktivovali. Následne nám prišla SMS správa a SIM karta bola funkčná.

Počas prvých 7 dní využívate služby Radosti bez obmedzenia a zadarmo. Po uplynutí tejto doby sa automaticky aktivuje program Nekonečná Radosť s poplatkom 20 eur na 30 dní. Ak chcete využívať iný program, tak si ho pred ukončením 7-dňového obdobia zmeňte cez nastavenie Zmena programu.

V nastaveniach aplikácie sa nachádza aj položka Prenos čísla. Pomocou nej si môžete kedykoľvek preniesť svoje primárne číslo do Radosti. Môžete teda pár dní alebo týždňov testovať vašu novú SIM kartu s číslom od Radosti – predvoľba je 0940. A ak sa vám nový operátor zapáči, môžete si preniesť na SIM kartu Radosti vaše primárne číslo. Prenos obvykle trvá do 4 pracovných dní, v prípade prenosu z O2 alebo Tesco mobile je to iba pár minút.

Radosť na 7 dní zadarmo si môžete vyskúšať aj vy. Ak budete spokojní, môžete si do Radosti preniesť svoje číslo alebo používať to nové. A keď nebudete spokojní, takýmto spôsobom Radosť zrušíte. Obrázky si môžete zväčšiť kliknutím

Aká je Radosť v praxi?

V prípade Radosti sme boli zvedaví najmä na dve veci. Aké bude pokrytie a ako sa nám bude žiť s mobilným internetom, ktorý je obmedzený na rýchlosti 10/10 Mbps. 

Po týždni používania Radosti môžeme povedať, že sa s jej službami dá žiť bez problémov. Radosť sme využívali nielen v Bratislave, ale aj počas cestovania do Nízkych Tatier a späť a do Trenčína, Púchova a späť. Prakticky neustále sme mali k dispozícii 4G signál. Počas cestovania stredným Slovenskom sa síce našli malé lokality, kde bolo pokrytie slabšie, avšak v daných miestach mali problém aj ostatní operátori.

Radosť využíva infraštruktúru operátora O2, ktorý 4G sieťou pokrýva 97% populácie Slovenska, takže v tomto smere sme reálne pocítili rozdiel v porovnaní so 4kou – pri cestovaní po Slovensku sa nám telefón neprepínal medzi vlastnou sieťou operátora a roamingovým partnerom, čo je v prípade 4ky jej 4G sieť a 3G/2G sieť Orangeu. Toto môže byť pre niektorých používateľov reálna pridaná hodnota, ktorá je pre nich dôležitejšia ako prípadné pomalšie pripojenie do mobilného internetu. Záleží na vašich preferenciách.

A ak premýšľate, prečo sme zvolili porovnanie Radosti práve so 4kou, tak z toho dôvodu, že obaja operátori lákajú cenami a majú neobmedzený program na úrovni 20 eur. Nižšia cena však nie je bez „ale“ – 4ka za veľkými operátormi zaostáva z hľadiska pokrytia mimo miest, Radosť ide cestou pomalších prenosových rýchlostí.

Čo sa týka rýchlosti 10/10 Mbps, tá nás neobmedzovala počas bežného surfovania, používania sociálnych sietí a ani pri počúvaní hudby cez Spotify či pri sledovaní videí na YouTube. Teoretické obmedzenie sme reálne pocítili iba pri manuálnej aktualizácií aplikácií cez mobilnú sieť – sťahovanie aplikácií trvalo dlhšie v porovnaní s paušálmi, ktoré púšťajú 4G signál plnou rýchlosťou.

Pomocou Radosti sme si vytvorili aj hotspot pre počítač. Ani v tomto prípade sme nepocítili obmedzenie a to až do momentu, kedy sme sa pokúsili streamovať viacero videí súbežne či sťahovať súbory – vtedy sa obmedzená rýchlosť prejaví takým spôsobom, že sťahovanie väčších súborov trvá dlhšie.

Ak však berieme do úvahy bežné používanie mobilného internetu pre účely surfovania v smartfóne, Radosť by vám mala postačovať. Aj v tejto súvislosti odporúčame zvážiť objednanie SIM karty a 7-dňové bezplatné používanie, aby ste si spravili svoj vlastný názor.

Počas nášho testovania sme viackrát overili aktuálnu rýchlosť internetu a to nielen v mestách, ale aj počas cestovania v aute či vo vlaku. Vo viac ako 90% meraní v optimálnych podmienkách bol priemer na úrovni 9 Mbps pre download aj upload. Zriedkavo a to iba počas cestovania v niektorých úsekoch Slovenska, kde to mohlo byť spôsobené kvalitou signálu, klesla rýchlosť na polovicu, resp. na nižšiu úroveň.

Namerané hodnoty berte s rezervou, nakoľko sme meranie na daných miestach neopakovali viackrát. Faktom však je, že pri ceste autom z Nízkych Tatier sme si bez väčších problémov pozreli hodinové YouTube video v kvalite 1080p, takže v tomto smere sme boli s Radosťou spokojní.

Testovali sme operátora Radosť

Namerané hodnoty prenosových rýchlostí. Tieto údaje berte ilustračne, nakoľko sme merali nielen v mestách, ale aj počas cestovania a jazdy v aute

Verdikt

Radosť nás počas testovania nerozosmútila. Všetko fungovalo tak, ako sme očakávali. Ocenili sme široké pokrytie operátora a dátový prenos rýchlosťou do 10/10 Mbps nás počas nášho používania internetu v smartfóne výraznejšie neobmedzoval.

Radosť považujeme v prvom rade za priamu konkurenciu pre 4ku a tiež za vhodnú alternatívu k ponuke tradičných operátorov. Jediným obmedzením Radosti je už spomenutý mobilný internet rýchlosťou 10/10 Mbps a záleží iba na vašich potrebách, či to budete považovať za problém alebo nie. My sme v rámci testovania zistili, že by sme s takýmto mobilným internetom dokázali žiť.

V priamom porovnaní s už spomenutou 4kou môže byť pre niekoho nevýhodou Radosti to, že ju nemôžete používať na kredit – každý mesiac musíte mať aktívny niektorý z paušálov.

Prečítajte si aj:

Objednali sme si SIM kartu operátora Radosť: Takto to funguje