O kryptomenách sa hovorí čoraz viac. Informácie o nich sa objavujú v médiách. Neraz však len vyhrotené, no veľa sa hovorí hlavne o bitcoine. Často sa totiž prepierajú informácie z dvoch hraničných pohľadov. Či už je to enormný nárast hodnoty niektorej meny alebo jej enormný prepad. Ako si teda spraviť názor na kryptomenu? Čo je kryptomena? Ako sa s ňou dá obchodovať? To všetko si zodpovieme v tomto článku.

Hneď na úvod si vysvetlíme, čo je to kryptomena. V jednoduchosti povedané, je to digitálne platidlo. V článku sa nebudeme venovať prílišným technologickým detailom, ani šifrám, aké jednotlivé meny používajú. Je to podobné ako s klasickými peniazmi. Ak ich chcete použiť, nepotrebujete vedieť typ papiera ani miešanie farieb alebo presný proces toho, ako vzniknú bankovky či mince.

FIAT mena

FIAT mena sú jednoducho povedané peniaze, v hotovosti alebo formou digitálnej informácie v banke. FIAT menu generujú komerčné banky a v súčasnosti už nemajú krytie drahými kovmi. Sú tu isté pravidlá na minimálne krytie, no aj tak je tu veľká benevolencia a umelé vytváranie peňazí. Čo ich v konečnom dôsledku znehodnocuje a poškodzuje aj vás. Na to, aby vám banka požičala 100 000 eur ich reálne ani nemusí mať, potrebuje niečo okolo 10 % vlastných peňazí, zvyšok vám „dopíšu“ cez počítač v ich systéme. Nie je to samozrejme také ľahké a je to proces, pri ktorom si banka môže požičať chýbajúce reálne peniaze. Tiež ale vo forme digitálnej informácie. Princíp je založený na jednom hlavnom predpoklade. A síce, že je tu len mizivá šanca, že budeme chcieť všetci svoje peniaze späť. V zásade hovoríme o centrálnom spravovaní peňazí a ich hodnotu určujú banky. Tento prístup síce vytvára nové peniaze, otázkou je, aká je ich hodnota a čo si za ne môžete kúpiť. Peniaze tohto typu sú ovládané bankami a vládami.

Zoznam ôsmich najpoužívanejších kryptomien (s najväčším trhovým podielom)

Kryptomena

Kryptomena je digitálna mena, ktorá je decentralizovaná. Za istých okolností je nevystopovateľná a nedá sa ovládať. Najvyšší predstavitelia krajín ani šedé eminencie sa nemôžu stretnúť na luxusnej jachte a spraviť kroky pre umelé navyšovanie alebo znehodnocovanie meny. A už vôbec nie je možné nejaké peniaze umelo vyrobiť. Aj preto vlády namietajú proti použitiu takejto meny.

Pravidlá kryptomeny sú nastavené už od jej vzniku a nedajú sa v priebehu jej platnosti zmeniť. Platenie touto menou sa podobá papierovým peniazom. Je tu do istej miery anonymita. Zaplatíte a nikomu sa nepreukazujete a nezostáva po vás žiadna stopa. Teraz nemáme na mysli kamerové záznamy v predajni. Ak teda použijete kartu, okamžite po vás zostáva digitálna stopa. Zaujímavý na tomto je aj fakt, že nikto nemôže odmietnuť poskytovanie platieb. V minulosti sa totiž stalo, že na žiadosť prezidenta USA odmietli spoločnosti Visa, American Express a Mastercard akceptovať platby pre WikiLeaks. Toto sa pri kryptomene stať nemôže, pretože obchodujete priamo s dohodnutou stranou a nie prostredníctvom niekoho. Aj prostredníctvom digitálnej kryptomeny sa všetky záznamy uchovávajú. Vytvára sa vlastne globálna transakčná história. Aj napriek tomu, že si vieme pozerať všetky platby v transakčnej histórii, nevieme k nim priradiť mená konkrétnych osôb alebo firiem. A to je pre mnohých podstatné.

Vývoj cien meny etherum k FIAT mene euro

Na uschovanie vašich peňazí potrebujete digitálnu peňaženku alebo burzu. Ak ale stratíte už zriadenú digitálnu peňaženku, prídete o peniaze. Nuž áno, kryptomena znie veľmi slobodne a je to zatiaľ najlepší obchodovateľný systém, ktorý tu bol. Možno ním bolo aj zlato alebo vrecko soli, no boli to veľmi nepraktické platidlá. Nosiť ich so sebou nebolo jednoduché a rozmočením soli by ste pred stovkami rokov prišli o svoje „platidlo“. Digitálna peňaženka v prípade kryptomeny znamená aj uchovanie vašej adresy. To je zhluk znakov, písmen a čísel. Na to, aby ste sa dostali k svojim peniazom, nepotrebujete ani počítač, ani mobil a ani práve tú digitálnu peňaženku – súbor, v ktorom sú všetky potrebné informácie. Potrebujete si pamätať jej adresu / názov. Áno, zapamätať si zhluk znakov je dosť problém, no ak si viete zapamätať adresu od 26 do 35 znakov, máte vyhraté.

Peňaženka na kryptomeny môže byť ako aplikácia pre smartfón, počítačový OS alebo ako hardvérová peňaženka

Už dnes existuje spôsob, ako si prenášať svoje peniaze a využívajú ho organizácie na pomoc utečencom. Tí často prídu o peniaze na hraniciach na podplatenie pohraničnej stráže alebo ich okradnú. Takto nemusia mať pri sebe žiadne skutočné peniaze, karty ani lístočky. Len dobrú pamäť, aby potom cez nejaký softvérový nástroj získali prístup k svojej peňaženke. K nej bude treba ešte heslo.

Mining nie je pre každého

Možno ste už počuli o ťažení (tzv. miningu) kryptomeny. Je to vlastne nevyhnutná súčasť na to, aby vznikla kryptomena ale hlavne, aby boli transakcie validované. Ako sme už uviedli, tu nie je centrálna správa, a tak sa na validácii podieľajú všetci, ktorí validujú transakcie. Nedostatok kryptomeny je podmienený algoritmom a zabraňuje sa tomu, aby sa v jednom čase uvoľnilo do obehu nadmerné množstvo danej meny. Ak sa na to pozrieme realisticky, kryptomena zatiaľ nie je výrazne lepšia ako peniaze na udržanie a garanciu hodnoty. Ako ukazuje história, zatiaľ je ideálne zlato a striebro. V súčasnosti sa viac hovorí o obchodovaní striebra, pretože z neho sa dá vyrobiť viac technologicky dôležitých vecí, ako zo zlata.

Ťaženie / verifikácia prebieha na výkonných počítačoch. Dnes už hovoríme o špeciálnych počítačoch, ktoré využívajú výkonné grafické karty od NVIDIA alebo AMD, a to v niekoľkých kusoch. Počítajte s tým, že mať niekoľko grafických kariet nebude energeticky lacný špás. Preto vznikajú rôzne „mining pools“, kde sa združuje viac používateľov ťažiacich kryptomeny. V každom prípade, nemyslíme si, že ťaženie kryptomien, alebo minimálne tých najznámejších je cesta, ako ich získať. V súčasnosti sa vám už napríklad neoplatí ťažiť bitcoin. Rozhodne nie ako jednotlivcovi doma. Zabudnite aj na ťažobné aplikácie pre smartfóny. Tie považujeme skôr za akýsi žart. So smiešnym výkonom jednoducho nemáte šancu validovať transakcie cez smartfón.

Nákup a predaj

Ťažba sa nemusí vždy oplatiť, a preto sa dostávame k ďalšej pointe tohto článku. Ňou je nákup kryptomeny a potenciálny predaj v budúcnosti. Upozorňujeme, že kryptomena je mena, teda nástroj na platenie. Nie je to investičný fond. Na to, aby ste si nejakú menu kúpili, môžete využiť kryptomenovú burzu alebo napríklad bankomat, konkrétne bitcoinový bankomat.

Cenový vývoj meny monero (XMR) v priebehu piatich dní

Jeden je aj v Bratislave a ďalšie aj v iných mestách na Slovensku. To sa ale prevažne bavíme o bitcoinoch. V prípade, že si chcete kúpiť etherum, monero či peecoin, je treba použiť špeciálnu burzu hoci v bankomatoch na kryptomeny viete kúpiť cez BTC aj iné „altcoiny“. Čo sa týka burzy, je to skrátka burza a budeme úprimní – nemáte garanciu, že tu bude aj zajtra. Preto vyberajte opatrne, ideálne také, ku ktorým dáva kryptokomunita dobré hodnotenia a referencie. Zarobiť (a prerobiť) môžete zo dňa na deň.

Na dotáciu burzového účtu FIAT menou potrebujete vyšší stupeň verfikácie poslaním klasických dokladov

Kto chce investovať do kryptomeny, potrebuje zvyčajne overenie cez identifikačný doklad. Môžete kupovať aj bez toho, ale to v prípade nejakej inej meny pri kúpe za bitcoiny. V prípade prevodu z bežného účtu, napríklad pri nákupe za eurá, je treba spomínaný doklad. Odfotíte s mobilom z oboch strán a nahráte cez váš profil na danej burze. O pár hodín alebo aj dní dostanete potvrdenie a môžete si na burzový účet poslať peniaze, cez SEPA platbu bez nejakých poplatkov a prieťahov. Nakupovať sa dá podľa aktuálnej tržnej hodnoty, alebo zadáte vašu požiadavku a uvidíte, či ju niekto akceptuje. Nakupovať a predávať môžete neustále, kúpite ráno, o hodinu alebo v noci predáte. Môžete to však brať ako dlhodobú investíciu a mať takto uloženú menu aj mesiace či roky. Je to na vás. Počítajte aj s poplatkami. O nich sa v diskusiách dočítate, ale viac v negatívnom smere.

Takto vyzerá obchodovanie na burze www.kraken.com

Z nášho pohľadu sú zanedbateľné. Tvoria nejaké desatinné až stotinové percento z nákupu a predaja mien. Nám pripadajú férové za využívanie nejakej služby burzy alebo obchodovania celkovo. Ak chcete počítať „každý cent“, investovanie cez burzy do kryptomien nebude pre vás. Odporúčame potom bankové produkty, napríklad aj starodávnu vkladnú knižku…

 

Čo nie je kryptomena?

Definitívne to nie sú napríklad tieto projekty Coinspace s menou S-Coin, Swisscoin, Capricoin, Octacoin prípadne OneCoin. Nazývame ich projektmi, pretože mena to rozhodne nie je. Je to pyramídová schéma. Počuli sme o nich aj na Slovensku a sú postavené na tom, že vyberať môžete len ak bude dostatok tých, ktorí si danú menu kúpia a bude dostatok takých, ktorí do niečoho podobného budú liať svoje peniaze.

Pozor na falošné kryptomeny. Ide o pyramídový systém a s kryptomenami okrem „high-tec“ názvu nemajú nič spoločné

Klasická Ponziho schéma je ale nielen v našej republike trestný čin. Dávajte si teda pozor na to, kam vkladáte svoje peniaze. Ako poznať podvod? Presne tak ako v minulosti, napríklad sľubovaním závratných ziskov. Okrem toho, sme si hneď v úvode povedali o jednom z princípov kryptomien. Sú totiž decentralizované a nemôže ich spravovať jedna osoba alebo inštitúcia. To v prípade pyramídových kryptomien neplatí, pretože ide o centrálnu iniciatívu nejakej spoločnosti. Je to klasický podvod.

Verdikt

Súčasné peniaze nie tak celkom znamenajú bohatstvo. Áno mať ich veľa uľahčí množstvo vecí a život s nimi je pohodlnejší. Kryptomeny sú tu už roky a ešte sa prejavia. Vlády ani banky z nich nadšené nebudú, ale o kryptomenách bude počuť čoraz viac. Nedajú sa zastaviť ani ovládať. Kým bude existovať čo i len jediný počítač s blockchainom transakcií, bude mena existovať. A takýchto počítačov sú milióny.

Brať kryptomeny ako investíciu je dobrá vec. Môže sa to ale podobať akciovým trhom. Nesnažte sa zbohatnúť z večera do rána, najmä ak ste doteraz slovo kryptomena ani nepočuli. Nejaké financie môžete použiť. Také, ktoré vám nebudú chýbať alebo viete pre tento účel a možnosť budúceho zisku na pár mesiacov či rokov oželieť.

Zároveň upozorňujeme na to, že mať veľa bitcoinov, momera či litecoinov tiež ešte automaticky neznamená veľké bohatstvo.

Tento článok vyšiel aj v tlačenom vydaní TOUCHIT č. 10/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.