Pozor, na akých nezmyselných japonských vynálezoch sa dnes smejete, zajtra môžu byť celosvetovým  hitom a pozajtra vám už budú trčať z dovolenkového batoha. Tušíte o čom je reč, však?

Selfie sticks alebo tyče či palice na selfie sa pred dvadsiatimi rokmi objavili v publikácii o 101 bizarných japonských vynálezoch s otáznym využitím. Na rozdiel od iných položiek v rebríčku, tieto sa v prepadlisku dejín nestratili a pomaly, ale isto sa drali z okraja až na vrchol spotrebiteľského záujmu. Dnes sú jedným z najvyhľadávanejších dovolenkových artiklov, a všimli si ich aj Slováci.

„Záujem o tento produkt za posledné roky narastá aj u nás,“ potvrdila obsahová manažérka nákupného portálu Heureka.sk Alexandra Čermáková. „Dopyt, ktorý sme zaznamenali, je dokonca taký vysoký, že viedol k vytvoreniu samostatnej kategórie. Obľuba selfie tyčí rastie rádovo až v desiatkach percent a ceny sa pohybujú v hladine už od 7 do 70 eur, čo z nich robí produkt, dostupný pre každý rozpočet.“

Hoci cynici tvrdia, že tyče na selfie sú ideálnou pomôckou pre narcistických nadšencov, ktorí neodolajú pripínať vždy nové a nové autoportréty na svoje virtuálne nástenky, ich využitie je oveľa širšie. Štatistiky predajnosti hovoria jasne – produkt zľudovel a ľudí baví čoraz viac.

Skladný a praktický doplnok pre foťák, tablet či smartfón umožňuje zbierať fotky do rodinných albumov z dobrodružných výletov po celom svete bez potreby oslovovať cudzích ľudí, aby vás odfotili. Zaujímavé pritom je, že nejde o žiadnu novinku. Prvá teleskopická tyč, ktorú bolo možné upevniť na kompaktný fotoaparát, bola patentovaná ešte v roku 1983. Niektoré zdroje uvádzajú ešte bohatšiu históriu – tú naznačuje objav čiernobielej fotografie z roku 1925, na ktorej pózuje zaľúbený britský párik. V zábere je viditeľná tyč, uchopená mužovou rukou v rovnakom uhle, ako dnes držia turisti svoje tyče na selfies.

Značky: