Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Panasonic predstavila model LUMIX FZ82, nový prírastok do obľúbenej rady FZ s ultrazoomovým objektívom a prepracovaným ovládaním, vďaka ktorému je možné pri fotografovaní aj natáčaní videozáznamov nastavovať väčšinu parametrov ručne.

Základom výbavy nového fotoaparátu je dokonale univerzálny objektív LUMIX DC VARIO s 60x optickým zoomom – v prepočte na plnoformátový fotoaparát je jeho rozsah 20-1200 mm. Siaha teda od ultraširokého ohniska až po masívny teleobjektív. Vďaka tomu sa skvele hodí tak k rozsiahlym krajinárskym záberom, ako aj k fotografiám vzdialených detailov alebo vtákov a zvierat v prírode.

Srdcom prístroja je nový snímač MOS s rozlíšením 18,1 megapixelov a vyspelý obrazový procesor Venus Engine. Ich kombinácia zaisťuje rýchle reakcie a mimoriadne kvalitné fotografie dokonca aj pri vysokej citlivosti.

Medzi ďalšie podstatné výhody patrí rýchle a presné automatické zaostrovanie s technológiou DFD (Depth From Defocus), ktorá dobu potrebnú na zaostrenie citeľne skracuje. Rýchlosť prenosu signálu pri ostrení dosahuje 240 obr / s, systém funguje na princípe porovnávania kontrastu. Výsledkom je mimoriadne rýchle zaostrenie – cca 0,09 s. S rastúcou ohniskovou vzdialenosťou sa výhoda tohto riešenia len prehlbuje.

LUMIX FZ82 okrem toho ponúka sekvenčné snímanie rýchlosťou 10 obr / s pri jednorazovom ostrení dopredu, prípadne 6 obr / s pri kontinuálnom ostrení, ktoré sa používa pri fotografovaní objektov v rýchlom pohybe. Vďaka dotykovému displeju je možné na zvolený objekt zaostriť naozaj bleskurýchlo, na displeji je možné dokonca aj stlačiť spúšť.

Tiež videozáznamy v rozlíšení 4K / QFHD (3840 x 2160 bodov) rozhodne stoja za pozornosť. Obrí šesťdesiatnásobný optický zoom umožňuje v podstate akýkoľvek typ záberu, výkonný stabilizátor POWER O.I.S. potláča rozostrenie spôsobené chvením fotoaparátu dokonca aj pri natáčaní. S rozlíšením 4K je spojený aj obľúbený systém 4K PHOTO a celý rad ďalších funkcií, napr. Focus Stacking (automatické skladanie rôzne zaostrených fotografií do jednej), Post Focus (ostrenie až pri hotových fotografiách) alebo Light Composition (špeciálna úprava nočných fotografii). Kreatívneho jedinca poteší celý rad obrazových štýlov vrátane panoramatického režimu.

Prístroj je vybavený dotykovým displejom s rozlíšením 1 040 000 bodov a elektronickým hľadáčikom veľkosti 0,2 palca s rozlíšením 1 170 000 bodov. Okrem toho je súčasťou fotoaparátu Wi-Fi®, vďaka čomu možno nový LUMIX ľahko ovládať a veľmi jednoducho zdieľať fotografie na internete. Medzi ďalšie prednosti patrí pätica pre externý blesk alebo ďalšie príslušenstvo. Panasonic LUMIX FZ82 skrátka rozhodne nie je obyčajný ultrazoomový kompakt – ponúka oveľa lepšie fotografie a vynikajúce natáčanie v rozlíšení 4K.

So šesťdesiatnásobným zoomom nehrá fyzická vzdialenosť žiadnu úlohu

Panasonic LUMIX FZ82 je vybavený objektívom LUMIX DC VARIO s 60x optickým zoomom. V prepočte na plnoformátový fotoaparát je jeho rozsah 20-1200 mm. Siaha teda od ultraširokého ohniska až po masívny teleobjektív, čím sa výborne hodí ako k širokouhlým krajinárskym záberom, tak aj k fotografiám vzdialených detailov alebo vtákov a zvierat v prírode. A to platí ako pre fotografovanie, tak aj pre natáčanie videozáznamov. Na najširšom ohnisku zaberie objektív o cca 140% väčší uhol než na ohnisku 24 mm, kde väčšina ultrazoomových modelov začína. O ostrosť sa vďaka výkonnému stabilizátoru POWER O.I.S. nemusíme báť ani pri fotografovaní ani pri natáčaní.

A ak by náhodou šesťdesiatnásobný zoom niekomu nestačil, možno ho digitálnou cestou zdvojnásobiť – v tomto prípade prichádza k slovu tzv. Inteligentný zoom, pri ktorom sa uplatňujú pokročilé algoritmy a výsledok je rozhodne lepší ako pri použití štandardného „digitálneho zoomu“ pri bežných fotoaparátoch. Ohniskovú vzdialenosť možno predĺžiť aj optickou cestou pomocou telekonvertora DMW-LT55E, ktorý sa predáva zvlášť. Pri kombinácii oboch možností možno bez problémov fotografovať krátery na povrchu Mesiaca.

Už nikdy nepremeškáte vhodný okamih ku stisku spúšte – postarajú sa o to funkcie súvisiace s rozlíšením 4K

Srdcom nového modelu Panasonic LUMIX FZ82 je snímač High Sensitivity MOS s rozlíšením 18,1 megapixelov. V kombinácii s výkonným obrazovým procesorom LSI Venus Engine to jednoznačne znamená posun obrazovej kvality, rýchlosti aj citlivosti v kategórii kompaktných ultrazoomov na vyššiu úroveň. S mechanickou uzávierkou zvláda fotoaparát sekvenčné snímanie rýchlosťou 10 obr / s pri jednorazovom ostrení dopredu, prípadne 6 obr / s pri kontinuálnom ostrení, ktoré sa používa pri fotografovaní objektov v rýchlom pohybe (všetko v plnom rozlíšení).

O natáčaní v rozlíšení 4K už bola reč, Panasonic LUMIX FZ82 však tento štandard dokáže využiť aj vo fotografii – funkcia 4K PHOTO umožňuje pracovať s jednotlivými okienkami videozáznamu natáčaného rýchlosťou 30 obr / s ako so samostatnými fotografiami, takže nikdy nepremeškáte vhodný okamih ku stisku spúšte. Jednotlivé snímky možno ukladať aj hromadne ako sekvencie (maximálne možné týmto spôsobom zaobstarať 150 fotografií, čo znamená súvislý päťsekundový záber).

Medzi ďalšie funkcie LUMIX FZ82 patrí Post Focus, umožňujúci ostriť až pri hotových fotografiách. To sa hodí napríklad v makrofotografii, kde nesmierne záleží na dokonale presnom zaostrení. Dodatočné ostrenie je možné vďaka kombinácii špičkovej technológie DFD (Depth From Defocus) a rozlíšenia 4K s možnosťou ukladať jednotlivé okienka ako samostatné fotografie. Funkcia Post Focus spolu s funkciou Focus Stacking (viacnásobná expozícia rôzne zaostrených záberov, vďaka ktorej je možné dosiahnuť väčšej hĺbky ostrosti) je dostupná pomocou samostatného tlačidla na hornej strane prístroja.

Okrem už spomínaných videozáznamov v 4K natáča LUMIX FZ82 aj v rozlíšení Full-HD (1920×1080), všetko vo formátoch AVCHD Progressive alebo MP4 (MPEG-4 / H.264) s priebežným automatickým ostrením.

Pokiaľ pri natáčaní používate panning alebo zoomujete, stabilizuje sa obraz pomocou funkcie 4K Live Cropping. Tá funguje digitálne, takže je obraz dokonale plynulý a optické súčiastky v objektíve sa vôbec nepohybujú.

K dispozícii je celý rad videorežimov – High Speed ​​Video (natáčanie rýchleho pohybu), Time Lapse (časozberné video) alebo Stop Motion Animation.

Skvelé fotografie aj videozáznamy dokonca aj v priamom slnku

Dotykový displej má uhlopriečku 7,6 cm a rozlíšenie 1 040 000 bodov, scénu pokrýva v plnom rozsahu 100%. Dotykom je možné nielen ostriť, ale tiež tlačiť spúšť.

Okrem toho je LUMIX FZ82 vybavený elektronickým hľadáčikom o veľkosti 0,2 palca s pomerom zobrazenia cca 2,59x / 0,46x (v prepočte na plnoformátový alebo 35 mm fotoaparát s pomerom strán 4: 3). Rozlíšenie hľadáčika činí 1 170 000 bodov, pokrytie tiež 100%. Vysoká obnovovacia frekvencia 60 obr / s skracuje na minimum aj oneskorenie spúšte pri fotografovaní rýchlych objektov. Obraz v hľadáčiku je jasný a ostrý aj v priamom poludňajšom slnečnom svetle.

Pokročilým používateľom príde vhod možnosť plne manuálneho ovládania. Zmien sa v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi dočkal aj úchop pre pravú ruku – teraz umožňuje stabilnejšie držanie aj pri dlhšej práci.

Ďalšie funkcie

 • Možnosti rozšírenia pomocou voliteľného príslušenstva

Pokročilým fotografom nepochybne príde vhod možnosť rozšíriť základné parametre Panasonic LUMIX FZ82 pomocou bohatej príplatkovej výbavy. K dispozícii je napríklad nasledujúce príslušenstvo:

 • Telekonvertor (1.7x): DMW-LT55E
 • Makropredsádka: DMW-LC55E
 • Redukcia: DMW-LA8
 • Číry filter: DMW-LMCH55
 • ND Filter: DMW-LNDH55
 • Polarizačný filter: DMW-LPL55
 • Externý blesk: DMW-FL200L (GN20) / DMW-FL360L (GN36) / DMW-L580L (GN58)
 • Akumulátor: DMW-BMB9
 • Puzdro / taška: DMW-BAG2, DMW-CG2, DMW-CZ18
 • Jednoduché bezdrôtové pripojenie k šikovným telefónom a tabletom cez Wi-Fi

Panasonic LUMIX FZ82 je vybavený Wi-Fi® (IEEE 802.11 b / g / n), čo rozširuje možnosti ovládania pri fotografovaní, ale aj okamžité zdieľanie fotografií na internete. Stačí pripojiť fotoaparát k telefónu alebo tabletu s nainštalovanou aplikáciou Panasonic Image App (pre iOS a Android) a používatelia môžu na diaľku fotografovať, prezerať snímky a posielať ich na sociálne siete a ďalšie webové stránky.

 • Dobíjanie zo siete aj z USB

Batériu možno dobíjať bežným sieťovým káblom, ale aj z USB portu.

Značky: