Spoločnosť Panasonic dnes predstavila nový systémový kompakt LUMIX GX800, ktorý ocenia predovšetkým milovníci populárnych autoportrétnych momentiek čiže selfies, osvedčí a však aj pri fotografovaní krajiny alebo neopakovateľných okamihov z každodenného života.

Medzi podstatné vylepšenia patrí okrem iného výklopný displej na zadnej strane a veľa zaujímavých funkcií, medzi ktorými je napríklad možnosť natáčania videozáznamov v rozlíšení 4K s funkciou 4K PHOTO. To všetko je zabalené v elegantnom a štíhlom tele.

Displej na zadnej strane má uhlopriečku 7,6 cm a rozlíšenie 1 040 000 bodov, je dotykový a vyklápa sa smerom hore o cca 180 stupňov. Pri úplnom vyklopení sa fotoaparát automaticky prepne do režimu Self Shot, v ktorom je k dispozícii celý rad najrôznejších funkcií pre fotografovanie populárnych selfies. Medzi ne patrí napríklad nový režim 4K Selfie. Najmä dámy ocenia najrôznejšie možnosti úpravy portrétov – zjemnenie pleti, rozostrenie určitých partií záberu alebo zoštíhlenie. Hotové snímky možno priamo vo fotoaparáte upravovať a rôzne retušovať, slúži na to funkcia Beauty Retouch. V režime Background Control si zase používatelia môžu zvoliť, či má byť pozadie normálne alebo rozostrené. V režime Self Shot možno vytvárať aj panoramatické zábery.

Snímač Digital Live MOS s rozlíšením 16 megapixelov nemá antialiasingový filter, čo v kombinácii s novým obrazovým procesorom Venus Engine znamená ostrý obraz, mimoriadne kvalitné vykresľovanie detailov, výrazný kontrast aj živé a sýte farby, to všetko pri citlivosti až ISO 25 600.

S fotoaparátom LUMIX GX800 možno tiež natáčať obrazovo čisté a kvalitné videozáznamy s rozlíšením 4K / QFHD (3840 x 2160 bodov) pri frekvencii 30p alebo 24p vo formáte MP4. S rozlíšením 4K je spojený aj obľúbený systém 4K PHOTO a celý rad ďalších funkcií, napr. Focus Stacking (automatické skladanie rôzne zaostrených fotografií do jednej), Post Focus (ostrenie až pri hotových fotografiách) alebo Light Composition (špeciálna úprava nočných fotografii).

Kreatívneho jedinca poteší celý rad obrazových štýlov vrátane panoramatického režimu a špeciálneho čiernobieleho módu L.Monochrome. Režim inteligentnej automatiky (iA) a špeciálny asistenčný režim Scene Guide príde vhod hlavne ľuďom, ktorí s digitálnymi systémovými kompaktmi nemajú doteraz žiadne skúsenosti. Okrem toho je fotoaparát vybavený Wi-Fi®, vďaka ktorému ho možno cez mobilný telefón ľahko ovládať a veľmi jednoducho zdieľať fotografie na internete.

Panasonic LUMIX GX800 je k dispozícii v striebornej, čiernej, oranžovej a svetlo hnedej farbe, na prvý pohľad zaujme tradičným dizajnom ale aj štíhlym a štýlovým prevedením.

Selfies stokrát inak – nové možnosti, napr. 4K a panoráma

Ako už bolo povedané, nový LUMIX GX800 poteší okrem iného milovníkov selfies. Najnovšie možno pri ich fotografovaní využiť funkcie spojené s rozlíšením 4K, vďaka ktorým nikdy nezmeškáte optimálny okamih ku stlačeniu spúšte. Na skupinové selfie tak možno pohodlne vybrať okamih, keď sa zrovna všetci smejú a nikto nežmurká, prípadne kedy sa v pozadí deje niečo zaujímavé.
Okrem toho ponúka LUMIX GX800 veľa „kozmetických“ funkcií pre vylepšenie portrétov. Medzi ne patrí napríklad nástroj Soft Skin, ktorý vyhladí pleť, Defocusing (umelé rozostrenie vybraných miest) či Slimming čiže zoštíhľovanie tváre. Hotové snímky možno zasa upravovať pomocou funkcie Beauty Retouch (make-up a pod.). Funkcia Background Control zase umožňuje nastaviť rôznu úroveň rozostrenie pozadia. Selfies možno tiež fotografovať ako panorámy, čo sa hodí najmä pre skupinové zábery, prípadne pre fotografie zhotovené v atraktívnej krajine.

Keď úplne vyklopíme displej na zadnej strane, automaticky sa aktivuje režim Self Shot práve pre fotografovanie selfies. Bežne je pri fotografovaní selfies nutné držať prístroj v natiahnutých rukách, takže snímky vyzeraju všetky podobne. Tu však môžete využiť funkcie Face Shutter a Buddy Shutter, pri ktorych k expozíciám dochádza automaticky, takže fotoaparát vôbec držať nemusíme. V prvom prípade LUMIX GX800 exponuje, ked cez tvár mávneme rukou, v druhom, ked sa v zábere objavia dve tváre blízko seba.

Už nikdy nezmeškáte vhodný okamih k stisku spúšte – postarajú sa o to funkcie súvisiace s rozlíšením 4K

Panasonic LUMIX GX800 umožňuje natáčať mimoriadne kvalitné videozáznamy v ultravysokom rozlíšení 4K. Napriek týmto schopnostiam však fotoaparát vyniká špičkovou energetickou úspornosťou a tiež malými rozmermi.

Okrem natáčania možno rozlíšenie 4K využiť aj vo fotografii – funkcia 4K PHOTO umožňuje pracovať s jednotlivými okienkami videozáznamu natáčaného rýchlosťou 30 obr / s ako so samostatnými fotkami, takže nikdy nezmeškáte vhodný okamih ku stisku spúšte. Podľa situácie je možné voliť tri varianty funkcie 4K PHOTO: 4K Burst, 4K Burst (Start / Stop) a 4K Pre-burst. Vo všetkých prípadoch sa fotografie ukladajú v rozlíšení 8 megapixelov, čo bohato stačí aj pre tlač do formátu A3. Jednotlivé snímky možno ukladať aj hromadne ako sekvencie (maximálne možno týmto spôsobom zaobstarať 150 fotografií, čo znamená súvislý päťsekundový záber).

Medzi ďalšie funkcie fotoaparátu LUMIX GX800 patrí Post Focus, umožňujúci ostriť až pri hotových fotografiách. To sa hodí napríklad v makrofotografii, kde záleží na dokonale presnom zaostrení. Dodatočné ostrenie je možné vďaka kombinácii špičkovej technológie DFD (Depth From Defocus) a rozlíšenia 4K s možnosťou ukladať jednotlivé okienka ako samostatné fotografie.

Špičková kvalita obrazu s vynikajúcim zobrazením detailov a skvelým farebným podaním

Panasonic LUMIX GX800 produkuje ostré a mimoriadne kvalitné fotografie s vynikajúcim vykreslovaním detailov, výrazným kontrastom a živým podaním farieb. Vykresľovanie detailov sa znateľne vylepšilo po odstránení antialiasingového filtra. Obrazový procesor Venus Engine dokáže okrem iného oddeliť informácie týkajúce sa odtieňa, sýtosti a jasu a spracovať ich samostatne, čo znamená veľmi kvalitné farebné podanie aj u veľmi náročných motívov (napr. pri fotografovaní jasnej modrej oblohy s jemnými, takmer nepostrehnuteľným tonálnymi prechodmi). Vďaka kombinácii snímača Digital Live MOS a obrazového procesora Venus Engine sa potenciálni záujemci môžu tešiť na čisté fotografie s minimom šumu aj vo veľmi slabom svetle.

Ostriaci systém založený na metóde porovnávania kontrastu a technológii DFD (Depth From Defocus) je ešte rýchlejší a presnejší než predtým, prenos digitálneho signálu prebieha rýchlosťou až 240 obr / s. Výsledkom je mimoriadne rýchle automatické zaostrovanie – trvá približne len 0,07 s.

Ďalšie užitočné funkcie

 • Režim iA + (inteligentná automatika) pri fotografovaní aj natáčaní

Ocenia ho predovšetkým začiatočníci a menej skúsení užívatelia. Funguje pri ňom napríklad kontinuálne automatické zaostrovanie, inteligentný výber scény, systém rozpoznávania tváre, inteligentné automatické ovládanie citlivosti a pod.

 • Scene Guide (asistenčný režim)
  Asistenčný režim Sprievodca čiže Scene Guide ponúka 21 fotografií urobených profesionálnymi tvorcami. Užívatelia môžu vybrať jednu z nich, ktorá najlepšie zodpovedá aktuálnym podmienkam a zámeru, a fotoaparát podľa vybranej snímky automaticky nastaví všetky potrebné parametre.
 • Kreatívne programy a filtre
  LUMIX GX800 ponúka širokú škálu moderných nástrojov, ktoré digitálne fotografovanie oživujú a spríjemňujú. V ponuke obľúbených kreatívnych programov nájdeme hneď 22 filtrov.
 • Časozberné fotografie
  Akonáhle nastavíme počiatočný čas, interval fotografovania a požadovaný celkový počet fotografii, začne prístroj fotografovať v časozbernej sekvencii.
 • Krátke klipy
  Užívatelia môžu natáčať krátke videozáznamy (v dĺžke 2, 4, 6 alebo 8 sekúnd), pripomínajúce „pohyblivé fotografie“. V tomto režime sú k dispozícii aj roztmievacie alebo zatmievacie efekty (nielen do tmy, ale aj do svetla, prípadne do farby).

Značky: