Spoločnosť Panasonic predstavila priehľadný OLED panel. Predstavenie sa konalo na milánskom veľtrhu Salone del Mobile, najväčšej svetovej akcii zameranej na nábytok a životný štýl. Originálny koncept bol súčasťou inštalácie švajčiarskej nábytkárskej značky Vitra.

Priehľadný OLED panel vyzerá ako číra sklenená tabuľa zasadená do dreveného rámu, takže celá inštalácia na pohľad pripomína presklenú skrinku. Vďaka tomu koncept prirodzene zapadne do ľubovoľného moderného interiéru. Stačí ale stlačiť tlačidlo a domnelá sklenená tabuľa sa zmení na kvalitný displej typu OLED. Z pasívneho objektu sa tak stane živý, dynamický prvok modernej domácnosti.

Priehľadný panel je spoločným dielom spoločností Panasonic a Vitra, vznikol v rámci výskumného projektu oboch firiem. Švajčiarska spoločnosť do projektu priniesla svoje dlhoročné skúsenosti s výrobou nábytku a priestorovým riešením, Panasonic zúročil svoje výsostné postavenie vo svete moderných technológií. Výsledkom projektu bol celý rad nápadov, ako urobiť z najmodernejších audiovizuálnych zariadení nenápadnú súčasť bežného obytného priestoru. Priehľadný OLED je prvým z týchto nápadov, ktorý sa dočkal realizácie.

Na vývoji sa podieľal škandinávsky dizajnér Daniel Rybakken a oddelenie dizajnu Panasonic v japonskom Kjóte. Skrinka s OLED panelom je vyrobená z ušľachtilých materiálov – dreva, kovu a skla. Všetky technické komponenty sa ukrývajú vo vnútri dreveného rámu, ktorý funguje zároveň ako stojan. V ráme sa diskrétne a nenápadne skrýva tiež svetelný zdroj, ktorý vylepšuje divácky zážitok a dokáže aj nasvietiť okolie.

Spoločnosť Panasonic zatiaľ neoznámila, či priehľadný OLED panel plánuje sériovo vyrábať pre predaj na bežnom trhu. Aktívne však hodnotí spätnú väzbu používateľov i návštevníkov a skúma prípadný dopyt.

Ako naozaj vyzerá priehľadný televízor od Panasonicu si môžete pozrieť aj v našom videu z Panasonic Convention 2019. Sledujte naše v redakčnom video v čase 08:40.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.