Mimoriadne kompaktné prevedenie, nízka hmotnosť a odolná konštrukcia, to je nová kamera Panasonic HX-A1 – model pre dobrodruhov

Spoločnosť Panasonic predstavila novú outdoorovú kameru HX-A1, ktorú možno pripevniť na helmu, oblečenie, či iné časti výbavy. Aj v extrémnych podmienkach tak môžete natáčať čokoľvek chcete,  a mať pritom obe ruky voľné.

Kamera je bez akéhokoľvek puzdra  vodotesná do hĺbky 1,5 m, vydrží pád z 1,5 m, je mrazuvzdorná do -10 ° C a odolnosť proti prachu zodpovedá štandardu IP6X. Nová kamera značky Panasonic sa teda výborne hodí aj na rafting na divokej vode, lyžovanie alebo extrémne preteky.

Okrem odolného vyhotovenia zaujme model HX-A1 aj obrazovou kvalitou – vďaka záznamovej frekvencii 60 obr./s a v rozlíšení 1280 × 720 bodov neunikne žiadny detail. Kamera zvládne aj 120 obr./s v rozlíšení 848 × 480 bodov, čo umožňuje premietať natočený záznam spomalene.

A1_Slant2_nowat

Kamera, ktorá vidí do tmy

Ultrakompaktná kamera HX-A1 váži iba 45 g, takže ju na masívnejšej čelovke ani nezaregistrujete. Je vybavená samostatným infračerveným svetlom a nočným režimom Glasscover, preto sa výborne hodí aj na natáčanie v tme. Využijete ju tak pri skúmaní jaskýň, do ktorých nesvieti prirodzené svetlo, alebo pri sledovaní zveri v nočnom lese.

Záber zo všetkých uhlov

Vďaka vstavanému Wi-Fi portu možno kameru bezdrôtovo pripojiť k smartfónu či tabletu a na jeho displeji sledovať prostredníctvom aplikácie Panasonic Image scénu. Ľahko tak zistíte, či je kamera pripevnená v správnom uhle. Záznam je možné okamžite zdieľať na sociálnych sieťach YouTube, Facebook, Twitter či Flicker, takže vaši najbližší a priatelia môžu ihneď obdivovať vaše výkony.


A1_Top_nowat

Okrem toho možno kameru HX-A1 cez Wi-Fi prepojiť s niektorými inými kamerami Panasonic modelovej rady 2015 a natáčať záznam simultánne z dvoch rôznych uhlov. Obraz z modelu HX-A1 sa potom zobrazí na displeji druhej kamery v samostatnom okne a oba záznamy možno spojiť do jedného. Môžete napríklad zároveň natáčať jazdca na snowboarde a svah pred ním jeho vlastnými očami. Alebo pretekára v aute a zároveň dráhu z pohľadu vodiča.

Pri pripojení cez USB možno prístroj použiť aj ako webkameru. V kombinácii s náhlavným nástavcom VW-HMA1 môže používateľ zdieľať na internete scénu okolo seba presne tak, ako ju vidí vlastnými očami.

Viac ako desať kusov príslušenstva znamená bohatšie možnosti pri nakrúcaní. V základnom balení kamery Panasonic HX-A1 sa nachádza multifunkčný nadstavec (VW-MKA1) a nástavec na statív (VW-CTA1). Vďaka nim možno kameru bezpečne pripevniť napríklad na okuliare, batoh, helmu a pod. Okrem toho je k dispozícii celý rad voliteľných doplnkov za príplatok:

  • Dvojitý nástavec (VW-TMA1): Možno ho pripevniť tak ku kamere HX-A1, ako aj k infračervenému svetlu, čo uľahčuje natáčanie v tme. Prípadne sa vďaka nástavcom dajú spojiť dve kamery s objektívmi namierenými opačným smerom.
  • Nástavec na popruh (VW-SAA1): Umožňuje pripevniť kameru na popruh, remeň či karabínu.
  • Náhlavný nástavec (VW-HMA1): Umožňuje pripevniť kameru na hlavu (na ľavú či pravú stranu).
  • Svorka (VW-CLA100): Umožňuje pripevniť kameru na šilt čiapky a pod.
  • Prísavka (VW-SCA100): Umožňuje pripevniť kameru na plochý povrch, napríklad na surfovaciu dosku alebo palubu lode.
  • Nástavec na riadidlá (RP-CMC10): Umožňuje pripevniť kameru na riadidlá bicykla alebo motorky.
  • Tlmič vetra (VW-WJA100): Eliminuje šum vetra v mikrofónu.
  • Silnejšia batéria (VW-BTA1): Umožňuje súvislé nakrúcanie v dĺžke cca 2 h 45 min. Nízka hmotnosť a vodotesné prevedenie bez nutnosti použiť špeciálne puzdro (štandard IPX8)
  • Multifunkčný opasok (VW-MBA100): Možno ho nosiť cez rameno alebo pripnúť k batohu. Možno použiť v kombinácii s mobilnou dobíjačkou, čo predlžuje dobu natáčania.

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.