Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Najnovšie technologické trendy napredujú a neustále sa vynárajú nové rebríčky top buzzwords, ktoré stojí za to sledovať.

Už niekoľko mesiacov z každej strany počujeme o umelej inteligencii a strojovom učení. Nie je však všetko AI, čo sa blyští. Inovácie sa objavujú v širokej škále technológií v oblasti financií, zdravia, e-commerce, streamingu, cloud computingu či vo virtuálnej realite a metaverze. Prostriedky, ktoré prúdia do inovatívnych startupov, podnecujú aj vznik moderných fondov rizikového kapitálu. Jedným z nich je aj stredoeurópsky VC fond Zero One Hundred, ktorého zakladajúci partner Dušan Duffek stojí aj za festivalom Reflect na Cypre. Na tomto dvojdňovom podujatí sa predstavia najzaujímavejšie startupy a inovácie z oblasti strednej, východnej Európy a Blízkeho východu.

Jeden z najväčších technologických festivalov súčasnosti v uliciach jeho dejiska v Limassole predstaví 20. a 21. septembra najnovšie technologické novinky, ktoré stojí za to sledovať, a vystúpia na ňom tiež desiatky rečníkov startupového ekosystému, ktorí ako zakladatelia a partneri stoja za týmito inováciami. Tu je päť najhorúcejších trendov a osobností, ktoré nemôžete tento ročník prehliadnuť.

Náskok umelej inteligencie

Ošiaľ okolo AI stále neupadá a naďalej bude trendom najbližších rokov. Aj preto dnes stovky spoločností na celom svete investujú prostriedky na výskum a vývoj nástrojov umelej inteligencie. Vývoj strojového učenia je pritom len začiatok, reálne aplikovaná umelá inteligencia nie je len generatívny nástroj, ale dokáže sa sama rozhodovať. Práve táto technológia je ambíciou spoločnosti GoodAI Slováka Mareka Rosu, ktorý stojí za softvérovým domom a vývojovým štúdiom Keen Software House. V spoločnosti GoodAI prepája vývoj AGI (obecná umelá inteligencia) s AI gamingom či vesmírnym inžinierstvom. GoodAI navyše pracuje aj na autonómnych sebariadených agentoch, ktorí dokážu riešiť všetky úlohy, podobne ako človek.

Vychytávky v metaverze

Ďalším fenoménom, ktorý sa neustále rozvíja a je opradený aj istou kontroverziou, sú inovácie vo virtuálnej realite a metaverze. Nielen Mark Zuckerberg vidí budúcnosť Facebooku vo virtuálnej a rozšírenej realite, preto spoločnosť premenoval na Meta. V súčasnosti mnoho renomovaných technologických firiem ako napríklad Microsoft, Google, Shopify či Epic Games investuje do technológie virtuálneho a interaktívneho 3D priestoru. Globálny trh metaverza má do roku 2025 dosiahnuť hodnotu 1,35 miliardy dolárov. Na Reflecte sa rovnako predstavia osobnosti a startupy, ktoré prepájajú virtuálny a fyzický svet, ako je Woonsuk Lee, zástupca spoločnosti Cocone Corp. so sídlom v Japonsku a Južnej Kórei, ktorá sa zameriava na vývoj virtuálnych krajín avatarov, kde používatelia môžu vytvárať paralelnú realitu spolu s ľuďmi z celého sveta. Prienik do metaverza neminul ani módny priemysel. Dôkazom je Inštitút digitálnej módy (Institute of Digital Fashion), ktorý založila Leanne Elliott Young a jej cieľom je riadiť prechod k digitálnym módnym inováciám prostredníctvom technológií smerom k demokratickejšej a udržateľnejšej budúcnosti.

Prepojenia na webe 3.0

Boli sme svedkami vývoja troch fáz internetu, prvej, keď je používateľ iba konzumentom, druhej, kde sa stáva tvorcom a tretej, kde prepája svoju identitu s digitálnym svetom.  Web 3.0 tak v nadväznosti na web 2.0  predstavuje technologicky pokročilú architektúru aplikácií. Jedným z jeho hlavných cieľov je vytvoriť bezpečné a slobodné miesto vo virtuálnom priestore prostredníctvom decentralizovaných systémov či blockchainu. Jedným z veľkých propagátorov tejto myšlienky je aj Tony Jacobs, zakladateľ spoločnosti Magnet, modernej zoznamovacej aplikácie na princípe avatarov. Práve transformačný potenciál webu 3.0 podnecuje myšlienku, že nielen kryptomeny, ale aj decentralizované vzťahy môžu zmeniť budúcnosť vzájomnej spolupráce v digitálnom priestore a preniesť tieto princípy aj do reálneho sveta.

Femtech alebo technológie pre ženy

Technológie, ktoré hlbšie prenikajú do potrieb žien a prispôsobujú sa ich životnému štýlu v oblasti zdravia, plodnosti či produktivity, v roku 2016 pomenovala zakladateľka Clue Ida Tin termínom femtech (female technology). Odvtedy sa tento termín rozšíril ako technológie, ktoré reflektujú špecifické ženské potreby a wellbeing. Mnoho femtech startupov vo svete ako Clue, DOT či My Calendar to inšpirovalo vyvíjať špecifické aplikácie na čisto ženské témy, ako je napríklad sledovanie menštruácie, ovulácie a PMS. Femtech však smeruje ešte ďalej. Ida Teen v súčasnosti pracuje na novej knihe o Femtech technológiách a systémových zmenách v širšom feministickom kontexte. Tie zahŕňajú aj podporu žien v inovačnom biznise na vedúcich pozíciách a ako startupových zakladateliek, ktoré razia vlastnú cestu za úspechom.

Budúcnosť venture kapitálu

Vo sfére súkromného kapitálu tak zároveň ruka v ruke s rozrastajúcimi sa inováciami vzniká nová generácia fondov rizikového kapitálu. Ich misiou je nájsť medzi začínajúcimi startupmi tie s najväčším rastovým potenciálom, ktoré dokážu nielen priniesť na trh revolučné technologické novinky, ale rozvíjať ich v meniacom sa svete. Festival Reflect ponúkne príležitosti pre pozvaných partnerov z fondov Vibe Capital, Henkel dx Ventures, Mangrove Capital Partners, SeedBlink a zvučné investorské mená, ako sú Marc Tom, Andrej Dudoiu či Ankur Nagpal. Transformácia vo sfére investícií je hnacou silou globálneho pokroku.

Značky: