Digitalizácia na Slovensku napreduje. Prvé ovocie z lepších služieb pocítime už od septembra, Wi-Fi pre obce zadarmo bude tiež jednou z priorít.

Na Úrade podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu (ÚPVII) sa konal brífing, kde vicepremiér Richard Raši a predseda vlády SR Peter Pellegrini informovali o aktuálnom dianí procesu digitalizácie na Slovensku.

Podľa oboch predstaviteľov urobilo Slovensko v oblasti digitalizácie kus práce. Podarilo sa navýšiť čerpanie z eurofondov, práve je na úrovni 13,6 %. Do budúcna sa počíta s ešte väčšou alokáciou. Aktuálne prebieha kontrola plnenia 38 opatrení, ktoré boli zavedené na zjednodušenie a väčšej transparentnosti pri ich čerpaní.

Peter Pellegrini: „V oblasti digitalizácie a najmä pokrytí vysokorýchlostným internetom predbehneme iné krajiny.“

Tento rok je tu ďalšia otázka. Ako a či sa budú presúvať finančné zdroje z jedného operačného programu do iného. Znamenalo by to lepšie využitie zdrojov z eurofondov, ak by niektoré OP vedeli peniaze využiť lepšie. Napríklad v prípadne operačného programu pre dopravu.

Podľa premiéra vzostup informatizácie na Slovensku pokračuje a Slovensko chce byť lídrom v tejto oblasti. Napríklad pri téme pokrytia 99 % obyvateľstva vysokorýchlostným internetom. Naša krajina by mala mať dokonca lepšie pokrytie s ním spojené služby, ako v prípade iných štátov. Ktoré by to boli, nechcel z diplomatických dôvodov uviesť. Spomínaného pokrytia rýchlym internetom by sme sa mali dočkať do roku 2020.

Aplikácia nahradí občiansky preukaz

Hlavnou víziou na lepšie služby štátu pre občanov je vylepšenie eID. Už nebudete potrebovať občiansky preukaz s čipom. Aplikácia by mala byť bezpečnejšia. Jednak je nepohodlné nosiť čítačku so sebou a navyše sa nestane, aby ste použili iný než vlastný počítač. Ak sa totiž budete nutne prihlásiť do svojej schránky, nezoberiete ako núdzové riešenie napríklad hotelový počítač s pripojením na internet pre hostí.

V súvislosti s dostupnosťou sa hovorí o platformách Android, iOS, prípadne ďalších systémoch. Tie na tlačovej konferencii neboli nijako ďalej špecifikované. Aplikácia by mala byť dostupná v dohľadnej dobe, hovorí sa o mesiacoch.

Richard Raši: „Naším cieľom je prevencia. Je to vždy lacnejšie, ako následné korekcie a problémy pri správnom čerpaní eurofondov.“

Wi-Fi pre teba bude do mesiaca publikovaná výzva. ÚPVII vyčlenil 10 mil. EUR a je tu šanca pre 600 obcí, ktoré sa môžu uchádzať o dotácie až do výšky 15 000 EUR na vybudovanie takéhoto internetu pre svojich obyvateľov. To je projekt, do ktorého sú zapojení aj telekomunikační operátori.

Prečítajte si aj:

P. Pellegrini: Každá obec na Slovensku by do konca 2020 mala mať rýchly internet

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.