Televízor s dobrým obrazom zase nemusí stáť niekoľko mesačných výplat. Ceny 65-palcových televízorov, ktoré sa dajú dobre používať sa pritom dostali hlboko pod 1000 eur. To je aj prípad testovaného televízora Philips 65PUS8505.

Naozaj Performance

Ide o televízor z kategórie Performance, čo je v zásade stredná trieda televízorov ale pritom top z oblasti LCD displeja. Jeho veľkou výhodou je firemná technológia Ambilight, ktorá efektne dotvára atmosféru pri sledovaní televízora. Dizajn televízora aj podstavca je v striebornej farbe. Tento model je k dispozícii vo vo veľkosti uhlopriečky 43, 50 a 58 so stredovým otočným stojanom, a 70 a 75 palcov s nožičkami po stranách na zaistenie väčšej stability.

Podstavec pre Philips 8505

Podstavec pre Philips 8505

4K displej a super procesor

Niet sa čo čudovať, že je to televízor so 4K rozlíšením a LCD panel je s podsvietením Direct LED so svietivosťou 400 nitov a obnovovacou frekvenciou 50 Hz. Znamená to, že podsvietenie vychádza z hrán displeja. Základom spracovania obrazu je štvorjadrový procesor Philips P5, na ktorý je firma právom hrá, označuje ho prívlastkom Perfect Picture Engine. Faktom je, že tento procesor dokáže efektívne vyhladiť šum, prepočítať obsah v nižšom rozlíšení do vyššieho a to pre každú snímku samostatne. Robí to poriadne rýchlo, voči predchádzajúcej generácii je to zreteľný nárast výkonu. Pritom sa stará o päť pilierov kvality obrazu: ostrosť, kontrast, farebné podanie, plynulosť pohybu a kvalitu zdrojového obrazu. Všetko sa robí na jednom čipe, pracuje so 17-bitovým spracovaním a výsledkom je efektný obraz bez naozaj viditeľného šumu alebo prvkov, ktoré by vás vo výsledku rušili. S technológiou Micro Dimming PRO sa optimalizuje kontrast obrazu podľa okolitého osvetlenia.

Ambilight a efektný obraz si na Philips PUS 8505 všimnete hneď

Ambilight a efektný obraz si na Philips PUS 8505 všimnete hneď

Na procesor nadväzuje operačný systém, čo je v tomto prípade Android TV vo verzii 9. to pre vás znamená, že tu nájdete obľúbené aplikácie ako je Netflix, YouTube, Skylink TV a pod. Málokto si dovolí neposkytnúť aplikáciu pre tento operačný systém a to vrátane lokálnych aplikácií. Vyhľadávať filmy alebo aplikácie môžete aj hlasovo, pokojne v slovenčine. Poviete filmy s Louis de Funes a hneď máte výsledok z YouTube, Netflix a Google Filmy. Takto sa dajú hľadať aj aplikácie, my sme to vyskúšali na Skylink.

Podpora všetkým noriem

Philips 65PUS8505 podporuje všetky dôležité formáty ako je HDR10, HDR10+, HLG ale aj DolbyVision, čo sú formáty používané pri moderných hollywoodskych filmoch a nájdete ich napr. na Netflixe. Z hľadiska zvuku je tu podpora priestorového zvuku DolbyAtmos.

Rodinné striebro Ambilight

Zadné podsvietenie Ambilight je na televízoroch značky Philips unikátny prvok a evidentne je dobre chránený patentami. Myšlienka je pomerne jednoduchá – v zadnej časti televízora sa nachádzajú pozdĺžne svietiacie diódy, ktoré osvetľujú stenu za televízorom. Takto sa už aj tak veľká, 65-palcová uhlopriečka roztiahne a vizuálne narastie.

Takto svieti Ambilight na Philips PUS8505

Takto svieti Ambilight na Philips PUS8505

Zároveň tu nie je ostrá deliaca hrana medzi svietiacim displejom a tmavou zadnou stranou. V prípade modelu 65PUS8505 sú svietiace LED diódy na troch stranách televízora a máte možnosť si Ambilight detailne prispôsobiť. Svietiace pásy sú tu zhora a oboch stranách, prispôsobujete si najprv farbu steny a neskôr aj to ako sa má Ambilight meniť.

Zadné podsvietenie Ambilight u Philips PUS 8505

Zadné podsvietenie Ambilight u Philips PUS 8505

Nám sa osvedčilo meniť Ambilight podľa videa, pri koncertoch a hudobných filmoch to môže byť podľa hudby, ale sú tu aj pekné špeciality ako je napr. podsvietenie typu horúca láva alebo trikolóra slovenskej zástavy. Rovnako sa dá meniť sýtosť a intenzita farieb a jednoducho sa s tým dá pekne vyhrať. Výhodou je, že vás to neomrzí, Ambilight si nastavíte a ďalej funguje autonómne a prináša úľavu očiam pri sledovaní televízora za šera a počas noci.

Diaľkové ovládanie

Diaľkové ovládanie je pomerne veľké a dosť zložité, ale hlavné prvky vidíte na prvý pohľad, tak to nevadí. Okrem Netflixu je tu priame tlačidlo aj na zbierku Philips, ale aj Rakutet TV, čo zatiaľ u nás nevyužijete.

AndroidTV ako operačný systém

Dlaždicový systém umiestnenia aplikácií na hlavnej stránke si môžete prispôsobiť podľa seba. Android ZTV znamená, že cez televízor môžete ovládať aj prvky inteligentnej domácnosti ako sú svetlá alebo žalúzie. Podpora je pre Google Assistant a Amazon Alexa.

Diaľkové ovládanie a podstavec pre Philips PUS8505

Diaľkové ovládanie a podstavec pre Philips PUS8505

Multiroom zvuk s DTS Play-Fi

Vďaka zabudovanej podpore platformy DTS Play-Fi môžete k televízoru bezdrôtovo pripojiť ďalšie audiovýrobky od firmy Philip. Výsledkom je jednoducho ovládateľný audio systém zložený z viacerých reproduktorov, ktoré môžu byť umiestnené aj v inej izbe. O systéme Play-Fi podrobne píšeme v decembrovom vydaní TOUCHIT.

Kvalita obrazu

Obraz je veľmi slušný, ak chcete zistiť nejakú nehomogenitu obrazu musíte sa veľmi detailne pozerať na obraz vytvorený zo súvislej plochy rovnakej farby. Obraz má vysokú ostrosť a v poriadku je aj podanie farieb. Ideálne, ak ho použijete pri kvalitnom satelitnom televíznom vysielaní ale pri spojení s Netflixom. V podstate nezistíte rozdiel medzi kvalitným FullHD vstupom a obrazom v 4K rozlíšení, procesor P5 si svoju prácu zastane naozaj dobre.

Kvalita obrazu na Philips PUS8505

Kvalita obrazu na Philips PUS8505

Hráči  konzolových hier môžu počítať s oneskorením 20 ms, čo umožňuje dobre hrať väčšinu hier s využitím veľkej zobrazovacej plochy televízora.

Kvalita zvuku

Kvalita zvukového výstupu realizovaná dvojicou širokopásmových reproduktorov s výkonom 20 W je na strednej úrovni. Osobne by sme použili subwoofer. Zvuk je totiž veľmi významnou zložkou pri sledovaní filmov a keďže tento televízor podporuje priestorový formát Dolby Atmos, oplatí sa to. Na bežné sledovanie televízora zabudovaný zvukový výstup postačuje.

V celkovom hodnotení je to pomerne veľa muziky na menej peňazí a to sa nám páči. Veľmi oceňujeme Ambilight ale spokojní sme boli aj s kvalitou obrazu.

Porovnajte si cenu v e-shopoch:

Cena: 899 eur

Zapožičal: Philips

Pozrite si aj ďalší televízor od firmy Philips

Televízor s obrazom blízkym k realite – Philips OLED805

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.