Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Čitatelia AV Forums zvolili Philips za víťaza štvoritého súboja OLED setov, ktoré doplnili spoločnosti Sony, Panasonic a LG.

Presne tri roky od posledného súboja – a víťazstva pre Philips OLED – odborní čitatelia z poprednej stránky AV Forums zvolili Philips OLED+936 za víťaza špeciálneho porovnania štyroch výrobcov televízorov, v ktorom boli predstavené najlepšie OLED sety od všetkých hlavných značiek. 

Súboj sa konal v ikonickom štúdiu 2 v legendárnych štúdiách Abbey Road a hlasovania sa zúčastnilo 27 členov AV Forums, ktorí priamo porovnávali technológie spracovania obrazu štyroch hlavných výrobcov TV.

Všetky štyri 65″ televízory využívajú najnovší, špičkový panel OLED 2021 a šlo sa o OLED+936, Sony AF90J, Panasonic HZ2000 a LG G1.

Všetky štyri TV sety boli zakúpené v maloobchode a boli starostlivo zamaskované, takže nikto z 27 čitateľov AV Forums nevedel, za ktorý model hlasuje, tak aby sa dosiahol spravodlivý a neutrálny výsledok bez akejkoľvek zaujatosti voči značkám. 

Aby sa ďalej zabezpečili rovnaké podmienky, testy sa začali tým, že všetky štyri TV sety boli nezávisle kalibrované na rovnakú úroveň odborným redakčným tímom AV Forums – to účinne minimalizovalo možnosti spracovania a umožnilo zvýrazniť technologické rozdiely medzi značkami na základných nastaveniach. 

Okrem toho sa čitateľom ukázal súbor 11 klipov v kalibrovanom a potom vo Vivid/Dynamic režime, pričom každý súbor klipov sa ukázal dvakrát a čitatelia boli vyzvaní, aby zmenili svoju pozíciu sedenia s cieľom minimalizovať vplyv rôznych pozorovacích uhlov.

Vo výsledkoch kalibrovanej časti väčšina čitateľov (28 %) uviedla, že nemá žiadne preferencie, pričom všetky štyri TV sety dosiahli podobné skóre.

Zdroj: Philips

Následne boli zostavy prepnuté do režimu „Vivid“ alebo „Dynamic“ čo sú režimy,  ktoré každý výrobca používa na demonštráciu najlepšieho výkonu vlastného procesora pre obrazovú kvalitu, a ktorý umožňuje priame porovnanie technológií obrazovej kvality u každého výrobcu.

Výsledky v režime Vivid/Dynamic boli výraznejšie, keď 53 % nadšencov hlasovalo za Philips OLED+ 936 a 22 % za Panasonic na druhom mieste.

Celkovým výsledkom bolo víťazstvo spoločnosti Philips s 36 % hlasov a druhé miesto pre spoločnosť Panasonic s 23 % hlasov.

Výsledky testu okomentoval Danny Tack, Philips TV Director Product Strategy & Planning: „Tento súboj bol mimoriadne náročný, pretože všetky štyri televízory sú vynikajúce a predstavujú to najlepšie na trhu, čo robí víťazstvo spoločnosti Philips ešte vzrušujúcejším a skutočným hlasom dôvery od veľmi znalého publika. V súčasnosti sme už piatykrát vyhrali slepý test OLED televízorov, a to vo Veľkej Británii, ako aj Nemecku a Holandsku. Sme veľmi hrdí na to, že každé publikum mohlo jasne vidieť nadradenosť nášho procesora P5“.

V mene AV Forums sa vyjadril redaktor Phil Hinton: „Sme veľmi radi, že si spoločnosť Philips opäť vybrala členov AV Fóra ako publikum pre svoj tretí britský OLED súboj a všetci účastníci si toto podujatie veľmi užili. Sme nadšení, že výrobca je ochotný verejne uskutočniť takýto spravodlivý test, a to naslepo a so setmi, ktoré sme nezávisle kalibrovali. Všetky štyri sety sú vynikajúce, ale výsledky tohto večera ukázali, že 65OLED+936 je najpôsobivejší OLED televízor“.

Odporúčaná maloobchodná cena televízora Philips OLED+936 na Slovensku je 2 999 € s DPH. Je dostupný v elektrodomoch NAY. Bližšie detaily z testovania môžete nájsť tu.