Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Plzeňský Prazdroj Slovensko predstavuje ďalší dôležitý míľnik na ceste k udržateľnosti. Značka Pilsner Urquell, patriaca do portfólia spoločnosti, inovovala svoje plechovky a zvýšila podiel recyklátu v ich tele na 75 %, čo je aktuálne najvyššia certifikovaná úroveň dostupná na trhu. Vďaka väčšiemu pomeru recyklovaného hliníka majú tieto plechovky až o 30 % nižšiu uhlíkovú stopu a ušetria 280 ton nového hliníka ročne.

Plzeňský Prazdroj Slovensko pristúpil k ďalšiemu významnému kroku smerujúcemu k plnej cirkularite obalov. Spoločnosť inovovala plechovky Pilsner Urquell a zvýšila podiel recyklovaného hliníka v ich tele až na úroveň 75 %. Ide v súčasnosti o najvyšší dostupný a certifikovaný podiel recyklátu v plechovkách na trhu. „Vnímame, že záujem o nápoje v plechovkách zo strany spotrebiteľov je vysoký a z pohľadu baleného piva si u Slovákov držia pozíciu najobľúbenejšieho obalu. Aktuálne tvoria približne 60 % našich objemov v segmente baleného piva,“ hovorí Martina Vajskebrová, manažérka výrobných materiálov a obalov Plzeňského Prazdroja.„Aby boli plechovky menšou záťažou pre životné prostredie, dlhodobo znižujeme ich hrúbku, a tým i množstvo použitého hliníka, a navyšujeme v nich podiel recyklátu. V súčasnosti všetky naše plechovky obsahujú v priemere 40 až 50 % recyklovaného hliníka. Ambicióznejšie sme k tomuto trendu pristúpili so značkou Pilsner Urquell, u ktorej sme podiel recyklátu v tele plechovky zvýšili na certifikovanú úroveň 75 %. Navyšovaniu podielu recyklovaného hliníka v plechovkách sa Prazdroj chce v budúcnosti intenzívne venovať aj pri ostatných značkách,“ dodáva Martina Vajskebrová.

Výhoda hliníka tkvie práve v tom, že sa dá recyklovať prakticky do nekonečna, a to bez dopadov na jeho kvalitu. Pre pivo predstavuje stále rovnakú ochranu. Naviac, plechovka z recyklátu má výrazne nižšiu uhlíkovú stopu a podľa jeho podielu je na jej výrobu potrebných až o 95 % menej energie než u plechovky vytvorenej z panenského materiálu. Hliník je totiž výbornou zásobárňou energie, pričom jej najväčší podiel spotrebuje výroba z primárnej suroviny. Tú si v sebe uchová aj do budúcnosti, a tak je na roztavenie hotového hliníka a výrobu nového produktu potrebný už iba zlomok energie.

Prazdroj k plnej cirkularite obalov čiastočne vykročil odchodom od pivných PET fliaš, ktorý zavŕšil minulý rok a v tomto smere podniká aj ďalšie kroky. „Plná cirkularita obalov sa javí ako najefektívnejší zo všetkých spôsobov zaobchádzania s použitými obalmi. Naším cieľom je, aby všetky obaly našich výrobkov boli do roku 2030 znovu použiteľné či recyklovateľné a vyrobené v maximálnej možnej miere z recyklátu,“ vysvetľuje Martin Grygařík, obchodný riaditeľ Plzeňského Prazdroja Slovensko.

S nápojovými plechovkami úzko súvisí aj spustenie nového systému zálohovania jednorazových obalov, do ktorého budovania je Plzeňský Prazdroj Slovensko aktívne zapojený od samotného začiatku prostredníctvom Slovenského združenia výrobcov piva a sladu. „Sme si istí, že Slováci vítajú možnosť vrátiť plechovky do predajní a dopomôžu tak k prakticky nekonečnej recyklácii hliníka bez dopadu na jeho kvalitu. Kruh sa uzatvoril a z plechovky sa tak opäť bude môcť stať nová plechovka,“ uzatvára Martin Grygařík.

Nová plechovka Pilsner Urquell – pozitívna zmena pre životné prostredie

  • Každý kus novej plechovky Pilsner Urquell obsahuje v jej tele minimálne 75 % recyklovaného hliníka.
  • V súčasnosti ide o najvyšší dostupný certifikovaný podiel recyklátu v plechovkách v Európe.
  • Inovovaná plechovka Pilsner Urquell sa vizuálne ani na dotyk nijak nelíši od jej predchodcu. Rovnako tak jej obsah zostáva rovnaký.
  • Nová plechovka Pilsner Urquell váži rovnako ako jej predošlá verzia, 15 gramov.
  • Z pohľadu ochrany piva má plechovka úplne rovnaké vlastnosti a vyššie percento recyklátu nijak neovplyvňuje ani samotnú chuť piva.
  • Z pohľadu životného prostredia má nová plechovka Pilsner Urquell o 30 % nižšiu uhlíkovú stopu.
  • Využitím recyklátu v plechovkách Pilsner Urquell na Slovensku sa ročne usporí až 280 ton nového hliníka.

Značky: