Počas desiatich dní sviatočnej roamingovej prevádzky (od 23.12.2018 do 1.1.2019) sa menili roamingove rebríčky využívania služieb. Rakúsko získalo ešte väčší náskok, Česko ostalo stabilnou dvojkou, no do rebríčkov vstúpila aj Veľká Británia. Mierny nárast zaznamenali aj niektoré zahraničné destinácie v nečakanom poradí.

Mimo Európy prevádzka najmä v USA, SAE a Thajsku

Exotické či mimoeurópske krajiny sa málokedy dostanú do TOP20 rebríčka (jedine pri SMS) vďaka výhodným podmienkam v EÚ, ale na prevádzke sa podieľajú nezanedbateľným podielom minút, dát či SMS.

Pri volaniach sú USA na 24. mieste, SAE (Spojené Arabské Emiráty) na 27. mieste a Thajsko na 29. Istá hlasová prevádzka bola zaznamenaná aj z Izraela, Južnej Kórey, Ománu, Martiniku či Dominikánskej republiky.

Pri dátach popri USA (22.), SAE (27.) a Thajsku (33. miesto) nečakane zabralo Japonsko, Čína a Brazília.

Pri SMS je hlavná trojica dokonca v TOP20: USA (13.), SAE (16.) a Thajsko (17.). Krásne Vianoce a Šťastný Nový rok sa hojne želali aj z Egypta, Kuby, Kanady, Maurícia, Vietnamu, Filipín a nechýbali ani Maledivy a Seychelly.

Vo volaniach úplne dominuje Rakúsko

Rakúsko je tradičný líder v hlasovej prevádzke, no počas sledovaných 10 dní vytvorilo nečakane silný podiel – až 49% prevádzky v roamingu išlo z tejto krajiny. Európska únia je tradične bohatá medzi hovormi a TOP 5 poradie je:

 1. Rakúsko
 2. Česko
 3. Nemecko
 4. Maďarsko
 5. Veľká Británia

Viac ako polovica dát z Rakúska a Česka

Rakúsko dominuje aj pri dátach (30%), no v závese ostáva Česko (24%). Viac ako polovica dátovej prevádzky ide z tejto dvojice, tretie je Maďarsko a veľa sa surfovalo aj v Taliansku:

 1. Rakúsko
 2. Česko
 3. Maďarsko
 4. Nemecko
 5. Taliansko

Tri okolité krajiny silné pri SMS

Rakúsko zvíťazilo aj pri SMS, nasleduje Česko a Maďarsko. Tieto tri krajiny generujú dve tretiny celej SMS prevádzky. Do TOP5 sa dostalo aj Poľsko:

 1. Rakúsko
 2. Česko
 3. Maďarsko
 4. Nemecko
 5. Poľsko

Značky: