Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Zhorený veniec a následne obhorený náhrobný kameň, zlomený kríž, ukradnutá mramorová váza, ale aj kus náhrobnej tabule, odlomenej pri kosení trávy.

Aj takéto nepríjemné udalosti môžu narušiť dôstojné uctenie si pamiatky našich zosnulých. Vedeli ste, že aj proti takýmto škodám sa dá poistiť? Štatistiky Allianz – SP navyše potvrdzujú, že takéto poistenie vôbec nemusí byť zbytočné.

Najčastejšími škodcami pomníkov sú vandali. „Klient nám nahlásil krádež vázy z talianskeho mramoru. Inému klientovi páchateľ rozbil ozdobný svietnik na pomníku jeho zosnulého blízkeho. Riešili sme aj krádež mramorovej holubice, poškodenie ozdobného rámika s fotografiou zosnulého, ale aj poškodenie náhrobného kameňa voskom,“ vymenúva konkrétne škody na pomníkoch hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová. Popri škodách spôsobených vandalmi a prírodnými živlami spôsobujú škody na pomníkoch paradoxne aj správcovia cintorína. „Viackrát sme sa stretli s prípadom, keď bol pomník poškodený nepozornosťou či nedbalosťou pri správe cintorína. Naposledy sme riešili prípad, keď správca pri kosení trávy kosačkou odlomil časť náhrobnej tabule. V tomto prípade bola správcom cintorína obec a odškodnenie sme riešili z poistenia zodpovednosti za škodu, ktorú mala daná obec poistenú,“ spomína na jeden z mnohých prípadov L. Muthová.

Poistenie náhrobného pomníka si v Allianz – SP môžete dojednať spolu s poistením nehnuteľnosti alebo domácnosti. „Poistenie sa vzťahuje na náhrobný pomník, ako aj na všetky jeho stavebné súčasti, to znamená že chráni celý náhrobný pomník a náhrobný kameň, ale aj sochy, kríže, či svietniky, ktoré sú pevne spojené s pomníkom. Poistením ochránite pomník pred požiarom, úderom blesku, nárazom vozidla, záplavou či zosuvom pôdy, krupobitím, lavínou, víchricou, ale aj pádom lietadla a iných predmetov a tiež proti vandalizmu či krádeži“, upresňuje riaditeľka odboru manažmentu produktov Allianz -SP Andrea Leskovská.

Značky: