Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V priestoroch Tatranskej galérie odštartoval prvým workshopom svoju činnosť popradský inkubátor, ktorý má v regióne veľké ambície. Začal tak sériu odborných IT seminárov, workshopov a stretnutí, ktoré pod Tatrami dlho chýbali. Podľa slov spoluzakladateľa inkubátora Jána Michlíka čaká Poprad nová éra spájania sa ambicióznych ľudí v regióne, ktorí chcú pomocou moderných technológií zmeniť náš svet k lepšiemu miestu pre život.

IT4TA3 – Práve tento akronym (f)ITcubator využíva na posolstvo, že každý môže pre Podtatranský región – „Aj Ty pre Tatry“ – urobiť niečo výnimočné a pomôcť tak trvalej a ekologickej udržateľnosti rozvoja Popradu a jeho okolia. Prvé, plne vypredané, stretnutie sa nieslo v duchu chytrého resp. inteligentného bývania, čo výstižne popisoval jeho názov „Od ideálneho Smart Home k Smart Building“. V ňom sa odprezentovali technologický lídri SMART HOME riešení v strednej Európe, medzi ktorými nechýbalo riešenie popredného dodávateľa energetických služieb SPP alebo najhodnotnejšieho slovenského Startupu minulého roka – Domotron.

„Týmto chcem všetkým ktorí prišli poďakovať za veľký záujem pomôcť rozprúdiť krv v rýchlo rozrastajúcej sa komunite. Naša veľká vďaka patrí hlavnému podporovateľovi projektu spoločnosti SPP, ale i lokálnym podnikateľom v IT biznise ktorí chcú pomôcť nášmu regiónu. Málokto vie, že aj za najúspešnejším slovenským projektom svojho druhu – DOMOTRON stojí práve šikovný Popradčan, poznamenal Ján Michlík. (Pozn.: spoluzakladateľ je Ján Zuštiak, ktorý je hlavný architekt riešenia softvérového jadra DOMOTRONu.)

Smart City, Virtual Reality, IOT, Industry 4.0, IT security či Blockchain

Tém ktoré chce (f)ITcubator priblížiť laickej i odbornej verejnosti je síce oveľa viac, no hlavným cieľom je vytvorenie chýbajúceho tvorivého prepojenia študentov, mladých ambicióznych ľudí a úspešných podnikateľov v Podtatranskom regióne. „Rád by som verejne vyzval všetkých skúsených podnikateľov a manažérov z nášho regiónu, ktorí by radi odovzdali svoje životné skúsenosti ďalej, aby prišli medzi nás a pomohli tak podporiť ambície a sny mladých ľudí, či  dokonca napomôcť im tak začať podnikať. Cielenou otvorenou diskusiou o výzvach a problémoch ktoré riešia veľké podniky v našom regióne, tak môžeme spolu priniesť inovatívne riešenia ktoré vzniknú u nás doma, no budú uplatniteľné všade vo svete, dodal Ján Michlík.

Spolupráca a otvorenosť

(f)ITcubator pred viac ako rokom vo verejnej súťaži získal od mesta Poprad do prenájmu na 10 rokov priestory v historickej budove reduty, ktoré chce začiatkom roka prestavať na moderné coworkingové centrum 21. storočia. Aj preto sa neziskovka otvorene priznáva, že riešenie problémov mesta je ich prioritou. Ako prvý krok po iniciatíve podpisu memoranda o spolupráci so svetovým lídrom v SMART CITIES – fínskym mestom Oulu (kedysi domovom svetoznámej NOKIE, pozn. redakcie), neziskovka pripravila v spolupráci so svetovými odborníkmi, zahraničnými aj domácimi študentmi a oddelením stratégie mesta SMART CITY štúdiu, ktorú by rada odprezentovala všetkým, ktorí o to prejavia záujem. Na základe pripomienok odborníkov, ale i laickej verejnosti chce pokračovať s jej ďalším vylepšovaním čo by mohlo výrazne napomôcť pri jej pretavení do reálneho života ľudí v našom meste. „Otvorenosť, zdieľanie know-how a vzájomná spolupráca často na prvý pohľad konkurenčných spoločností je niečo, čo z Fínska za posledné desiatky rokov vytvorilo modernú krajinu a lídra v oblasti patentov mnohých najprogresívnejších technológií. Preto musíme zmeniť prístup k nášmu okoliu a ukázať, že aj my vieme urobiť niečo pre dobro celej spoločnosti, nielen v prospech seba, dodala riaditeľka neziskovky Marta Kurpašová. (f)ITcubator už rozbehol spoluprácu s viacerými progresívnymi strednými školami v Poprade a okolí, ktorým chce pomôcť v kvalitnom vzdelaní mladých IT odborníkov.

Odmena pre najaktívnejších

Približne každý rok v máji sa koná v Poprade dnes už celotýždňový medzinárodný kongres Metro ON Line, kde sa stretávajú odborníci už spomínaných tém z celej Európy. (tento rok sa zúčastnilo cez 1000 účastníkov, pozn. redakcie). Prepojenie aktivít (f)ITcubatora so zameraním konferencie je veľmi úzke, preto využitie priestoru na prezentáciu unikátnych popradských nápadov a startupov sa realizovalo už niekoľko krát. K témam ako industry 4.0, Facility Management, IT Security či Blockchain majú z celosvetového významu čo hodnotné pridať aj naši popradskí odborníci.

„Keďže budúci rok konferencie sa bude konať počas MS v hokeji, téma využitia IT technológií v športe (špeciálne hokeji) bude kľúčová. Navyše, naším cieľom bude vzájomne prepojiť komunity IT ľudí a športovcov tak, aby športovci čoraz viac dbali na duálny spôsob ich vysokoškolského štúdia a ITčkári na omnoho aktívnejší spôsob trávenia svojho voľného času. Pre najaktívnejších a najprínosnejších členov novovznikajúcej komunity (f)ITcubatora sme si dokonca pripravili odmenu – celotýždňový vstup na všetky VIP podujatia počas konferencie v Poprade a sledovanie hokejového zápasu Slovenska priamo z VIP Skyboxu v Košiciach, uviedol na záver Ján Michlík.

 

 

Značky: