Smartfóny a tablety sa stávajú čoraz obľúbenejšími obrazovkami, na ktorých používatelia sledujú TV vysielanie.

To môžete sledovať pomocou externej antény, alebo vďaka špecializovaným aplikáciám internetovej televízie. Druhá možnosť je čoraz obľúbenejšia a na Slovensku máme nadštandardne bohatú ponuku služieb. Porovnali sme ich.

Takmer každý veľký operátor dnes ponúka svoju mobilnú TV. Tú môžete sledovať na zariadeniach so systémom iOS a Android. V niektorých prípadoch je dostupná aj webová verzia služby. Mobilné aplikácie jednotlivých operátorov sa odlišujú najmä ponukou TV kanálov a dostupnosťou služby pre všetkých / existujúcich zákazníkov. Koncept a prevedenie však ostáva viac-menej rovnaké. Služby sme zoradili v abecednom poradí.

AntikTV GO

Služba operátora Antik je dostupná pre všetkých používateľov. Môžu si ju teda objednať aj tí, ktorí od Antiku žiadnu inú službu nevyužívajú. Aplikácia je dostupná pre zariadenia so systémom iOS, Android a dokonca aj pre platformu Windows 8.1 a Windows 10. Toto je unikát, pretože ak konkurencia podporuje počítače, tak väčšinou len vo forme webového rozhrania.

Spracovanie aplikácie je veľmi základné a najmä iOS verzia pôsobí zastaraným dojmom kvôli neoptimalizovanému používateľskému rozhraniu. V praxi vám to až tak prekážať nebude, pretože väčšinu času budete sledovať video.

K dispozícii sú 3 nastavenia kvality streamu – nízka, stredná a vysoká a možnosť sledovať živé TV vysielanie alebo pristupovať k odvysielaným TV reláciám v archíve. Oceňujeme prehľadný TV program s možnosťou vytvorenia pripomienky.

AntikTV GO ponúka viac ako 50 TV kanálov a viac ako 50 rozhlasových staníc. TV archív je dostupný pre vybrané TV kanály, môžete sledovať relácie a filmy, ktoré boli odvysielané až pred 10 dňami. Páči sa nám spracovanie archívu. Ten je delený podľa kategórií – všetky, film, seriál, detský, dokument, zábava, hudba, šport, spravodajstvo, ostatné, čo uľahčuje výber relácie, ak neviete, čo chcete sledovať. Z hľadiska používateľského zážitku by sme však ocenili možnosť meniť dátum v rámci sekcie TV programu. Vždy sa zobrazuje iba aktuálny deň.

Výhodou služby je jej cena. AntikTV GO môžete získať už od 1,99 € mesačne a za službu nezaplatíte viac ako 2,50 € mesačne. Testovacia verzia je dostupná bezplatne, stačí si stiahnuť mobilnú aplikáciu. Bez registrácie môžete sledovať TV vysielanie po dobu 15 minút.

Do pozornosti dávame aj aplikáciu AntikTV, ktorá je určená pre zariadenia Apple TV, Android TV a pre set-top boxy s Androidom. Jej koncept je rovnaký, rozhranie je však prispôsobené televíznym obrazovkám a ovládaniu pomocou diaľkového ovládača. Túto verziu aplikácie môžete zatiaľ sledovať bezplatne, keďže ju operátor verejne testuje.

Hodnotenie

+ cena, bohatá ponuka TV kanálov a rozhlasových staníc, formát TV archívu, pre každého, Windows aplikácia pre PC a tablety
– používateľské rozhranie pre iOS je zastarané

Google Play
App Store

+ AntikTV GO pre Windows 10 a 8

DIGI GO

DIGI GO poteší každého chlapa, ktorý rád sleduje živé prenosy futbalových zápasov a iných športov. Táto služba umožňuje sledovať TV kanály DIGI Sport 1, 2, 3, 4 a Sport 1, 2 na tablete alebo smartfóne so systémami iOS a Android. Súbežne môžete využívať dve zariadenia. Webová verzia služby nie je dostupná, takže na počítači ju nevyužijete.

DIGI GO je v podstate zjednodušená verzia aplikácie Magio GO, o ktorej píšeme nižšie. Obe služby majú rovnaké technické spracovanie aplikácie, DIGI GO však ponúka iba spomenuté športové TV kanály. Niektorým používateľom to bude vyhovovať, ak by zvažovali aktiváciu Magio GO iba kvôli sledovaniu športu. DIGI Sport exkluzívne vysiela anglickú Premier League a Ligu Majstrov. V ponuke nájdete aj španielsku La Ligu. Sport 1 a 2 vysiela okrem iného zápasy KHL a Formulu 1.

Výhodou služby je aj pomerne atraktívna cena. V závislosti od viazanosti zaplatíte za DIGI GO od 2,50 do 3,33 € mesačne.

Hodnotenie

+ exkluzívne športové kanály, cena, pre každého
– chýba verzia služby pre počítače

Google Play
App Store

Horizon Go

 

Horizon Go je služba operátora UPC, ktorá je dostupná iba pre používateľov digitálnej televízie UPC. Pre nich je aplikácia dostupná zadarmo, takže ak máte na Horizon Go nárok, určite odporúčame službu vyskúšať.

Na Horizon Go oceňujeme elegantný a prehľadný dizajn rozhrania, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani zahraničné služby typu Netflix. Úvodná obrazovka obsahuje aktuálne najsledovanejšie relácie zo zoznamu dostupných TV kanálov a sekciu filmy a seriály v službe MyPrime. Ide o doplnkovú videotéku, ktorá je pre používateľov služby UPC Digital Exclusive dostupná zadarmo. Ostatní za ňu zaplatia 4 €, ak ju budú chcieť používať.

Horizon Go obsahuje až 83 TV kanálov, z toho 31 v HD rozlíšení. UPC je takmer jediným poskytovateľom mobilnej televízie, ktorý ponúka aj HD rozlíšenie. Pomocou aplikácie však môžete sledovať iba tie TV kanály, ktoré máte predplatené v rámci vašej digitálnej televízie. Chválime aj TV program – TV sprievodcu s rýchlym a pohodlným prístupom k aktuálnemu programu, resp. k programu na nasledujúcich a predchádzajúcich 7 dní. K dispozícii je 7-dňový TV archív pre 40 TV kanálov, ktorý je do konca roka 2016 dostupný zadarmo.

Horizon Go môžete sledovať až na 4 zariadeniach. K dispozícii je aplikácia pre Android, iOS, Windows 10 a Windows 10 Mobile. Nechýba webová stránka horizon.tv na sledovanie na počítači bez ohľadu na verziu operačného systému. V tomto smere UPC chválime, žiadna iná služba nemá tak dobre pokryté všetky platformy. Veľmi dobre funguje aj prepojenie so set-top boxom, môžete napr. dopozerať rozpozerané relácie. Škoda, že je služba dostupná iba pre zákazníkov UPC, ide o výborne spracovaný produkt – minimálne v prípade iOS a webovej verzie.

Hodnotenie

+ celkové spracovanie, TV kanály v HD, zadarmo pre UPC zákazníkov, pre všetky platformy
– iba pre UPC zákazníkov

Google Play
App Store

+ Horizon Go pre Windows 10 a Windows 10 Mobile

Magio GO

 

Magio GO od Telekomu môžu využívať všetci používatelia. Ak máte Magio televíziu, Magio GO získate zadarmo, pričom môžete sledovať tie TV kanály, ktoré máte predplatené a sú súčasťou Magio GO. Zvyšní používatelia si môžu objednať Magio GO ako samostatnú službu za 3,99 € mesačne v prípade základnej verzie, resp. za 5,99 € mesačne vo verzii Premium so všetkými dostupnými TV kanálmi. Tých je dnes takmer 70, vrátane exkluzívnych TV kanálov DIGI Sport 1, 2, 3, 4 a ŤUKI.

Programová skladba služby je výborne vyvážená a v ponuke nájdete prakticky všetko – filmy, seriály, dokumenty, šport aj obľúbené slovenské a české televízie. V tomto smere si Magio GO zaslúži pochvalu.

Službu môžete používať maximálne na 3 zariadeniach súbežne. K dispozícii je aplikácia pre iOS a Android a takisto aj webové rozhranie pre počítače. Zatiaľ čo aplikácie sú spracované moderne, webová verzia služby by si zaslúžila vylepšiť. Aktuálne totiž funguje iba cez prehliadač Firefox a nie vždy spoľahlivo. Magio GO ako jedna z mála služieb umožňuje nastaviť kvalitu prehrávania na všetkých platformách, čo oceníte, ak používate mobilné dáta a chcete ich menej spotrebovať.

Čo sa aplikácie týka, oceňujeme prehľadné a intuitívne používateľské rozhranie. K dispozícii je TV program na aktuálny deň a nadchádzajúcich 11 dní, resp. predchádzajúcich 7 dní. Oceňujeme, že si môžete k jednotlivým reláciám nastaviť pripomienku alebo vytvoriť nahrávku. Služba ponúka až 10 hodín priestoru pre nahrávky a pre vybrané TV kanály je k dispozícii 7-dňový TV archív.

Telekom aktuálne testuje verziu aplikácie pre televízne obrazovky, ktorá bude dostupná so zariadením Magio GO TV Box. Jej rozhranie pripomína klasické set-top boxy.

Hodnotenie

+ variabilita TV kanálov, zadarmo pre Magio zákazníkov, exkluzívne športové kanály, pre každého
– zastaraná verzia služby pre počítače

Google Play
App Store

O2 TV

Aj slovenské O2 spustilo na našom trhu digitálnu a mobilnú televíziu. Služba O2 TV so set-top boxom je dostupná v testovacej prevádzke a vyžaduje službu O2 Internet na doma. Stojí 7,50 € mesačne. K dispozícii je aj mobilná verzia O2 TV v mobile za 5 € mesačne. Službu je možné aktivovať iba vo vybraných O2 predajniach.

O2 TV v mobile umožňuje sledovať TV vysielanie na 4 zariadeniach. K dispozícii je aplikácia pre iOS a Android a takisto webová verzia, ktorá vyžaduje k svojmu fungovaniu prehliadač Chrome. V oboch prípadoch je spracovanie služby moderné a nemáme k nemu pripomienky. Televízne vysielanie si pozriete aj pomocou prehliadača Edge, avšak video trhá v režime celej obrazovky, takže odporúčame použiť Chrome. Ten funguje bez problémov.

O2 TV (obe verzie služby) aktuálne obsahuje 25 TV kanálov, z toho 2 sú v HD rozlíšení (ČT1 a ČT2). Pre všetky TV kanály je dostupný archív, avšak iba na 50 hodín. Tento nedostatok kompenzuje priestor na 100 hodín nahrávok.

K dispozícii je prehľadný kalendár s výberom TV programu, sekcia živé vysielanie a nahrávky, resp. pripomienky. Relácie si môžete označiť ako obľúbené a pokračovať v nedávno sledovaných. Používanie služby je pohodlné, v prípade mobilnej aplikácie sme nemali problémy.

Hodnotenie

+ 100 hodín nahrávok, prehľadná aplikácia a webové rozhranie
– iba 50-hodinový archív

Google Play
App Store

Orange TV

Orange vylepšil svoju platformu pre mobilnú televíziu a výsledkom je rovnaké riešenie, aké ponúka aj O2 TV. V praxi to znamená, že máte k dispozícii aplikácie pre Android a iOS a webovú verziu cez prehliadač Chrome. Treba uznať, že v prípade Orangeu ide o zlepšenie správnym smerom. Stará aplikácia už potrebovala zmeniť dizajn. Nové riešenie pôsobí prehľadnejšie a moderne.

Aplikácia Orange TV (služba sa nazýva Mobilná TV) obsahuje 19 TV kanálov s prístupom k 31-dňovému archívu. Súčasťou služby je aj zabudovaná videopožičovňa. Ponuka TV kanálov je základná, obsahuje však všetky potrebné slovenské televízie. Vysielanie môžete sledovať v SD rozlíšení.

Služba je spoplatnená poplatkom vo výške 3,99 € mesačne. Je však dostupná iba pre zákazníkov Orangeu s hlasovým paušálom alebo mobilným internetom. Používatelia služby FiberTV si ju môžu aktivovať vo forme doplnkovej služby za 1,99 € mesačne, pričom prvé tri mesiace využívajú službu zadarmo.

Aplikácia Orange TV ako celok nevyčnieva, ale ani nezaostáva za konkurenciou. Chválime vynovený dizajn, škoda slabšej ponuky TV kanálov.

Hodnotenie

+ mobilná aplikácia aj webové rozhranie, 31-dňový archív
– spoplatnená služba aj pre zákazníkov FiberTV, slabšia ponuka TV kanálov

Google Play
App Store

SWAN GO

SWAN vynovil svoju mobilnú televíziu a ponúka ju pod názvom SWAN GO. Služba je aktuálne dostupná pre iOS a Android. Podpora platformy Windows aktuálneho chýba, a to aj napriek tomu, že predchádzajúca verzia služby ponúkala aj aplikáciu pre Windows Phone. Medzičasom pribudla aj aplikácia pre Windows Phone. Webové rozhranie zatiaľ nie je dostupné, ale SWAN na tejto funkcii pracuje.

Aplikáciu SWAN GO možno najlepšie definovať slovami funkčná a minimalistická. Aplikácia obsahuje prakticky iba dve obrazovky – zoznam uložených rozpozeraných relácií a obrazovku Televízia, kde nájdete zoznam TV kanálov. Ten je pomerne pestrý, nakoľko obsahuje z každého rožka troška. Slovenské a české kanály dopĺňajú filmové, detské, hudobné aj športové. Chýbajú len tie dokumentárne.

Všetkých 33 dostupných TV kanálov ponúka aj TV archív, ktorý je do 30. 6. 2017 dostupný zadarmo. Následne zaň zaplatíte 1,99 € mesačne nad rámec mesačného predplatného za SWAN GO. Aplikácia obsahuje aj prehľadného programového sprievodcu s peknými miniatúrami, ktoré uľahčujú a urýchľujú prehľad v zozname relácií. Škoda však, že sa k predchádzajúcim dňom v TV programe dostanete iba scrollovaním smerom hore. Rýchly výber dňa chýba.

Takisto nám chýba samostatná obrazovka s TV archívom. Digitálna TV SWAN MULTIMEDIA má v rámci set-top boxu výborne spracovaný TV archív, ktorý je rozdelený podľa kategórií. Niečo takéto by sme ocenili aj v prípade SWAN GO. AntikTV GO ukazuje, že sa to dá, pretože takýto archív ponúka aj v mobilnej aplikácii.

SWAN GO môžete využívať na 3 zariadeniach súbežne. Služba je spoplatnená mesačným poplatkom 3,99 € v prípade 24-mesačnej viazanosti. Bez viazanosti stojí 4,99 € mesačne, a to pre nových aj existujúcich zákazníkov SWAN-u. SWAN GO nevyžaduje Digitálnu TV od SWAN-u.

Hodnotenie

+ prehľadné rozhranie, variabilita TV kanálov, nastavenie kvality v prípade Android verzie, aplikácia pre Windows telefóny
– chýba obrazovka s TV archívom a kategóriami, pomerne vysoká cena pre zákazníkov Digitálnej TV SWAN MULTIMEDIA

Google Play
App Store

+ SWAN GO pre Windows 10 Mobile a Windows Phone 8

touch TV

touch TV je mobilná TV od operátora Satro. Aplikácia je dostupná pre iOS aj Android, avšak v prípade Androidu ju nehľadajte v obchode Google Play, ale iba na webových stránkach operátora.

Aplikácia má veľmi jednoduchý dizajn, niekto by mohol povedať, že pôsobí nedokončeným dojmom. Z hľadiska funkcionality je však všetko v poriadku. touch TV obsahuje 20 TV kanálov, prístup k živému vysielaniu a 7-dňovému archívu.

Programový sprievodca pribudol v poslednej verzii, k dispozícii je niekoľko ďalších položiek – živé vysielanie a prístup k archívu podľa dní. Kvalita videa sa mení automaticky, na základe rýchlosti dostupného pripojenia do internetu.

Cena služby je od 2,90 € do 3,50 € mesačne podľa toho, či si službu aktivujete na zmluvu alebo ako predplatné na určité obdobie. Operátor však na existenciu tejto služby výraznejšie na svojom webe neupozorňuje, takže treba do vyhľadávača na jeho stránkach zadať kľúčové slovo touch tv, resp. použiť zákaznícku zónu.

Google Play

Verdikt

Na slovenskom trhu je aktuálne minimálne 8 aplikácií, ktoré umožňujú legálne sledovanie televízneho vysielania pomocou mobilných zariadení a v niektorých prípadoch aj pomocou počítača. Ponuka služieb je pomerne bohatá, hoci ich koncept je vo všetkých prípadoch totožný. Služby sa odlišujú najmä dizajnom používateľského rozhrania, dostupnosťou TV kanálov a takisto cenou, resp. tým, či ide o bezplatnú alebo platenú (voliteľnú) súčasť služby digitálnej TV.

V článku sme to pri každej aplikácii samostatne nespomínali, ale k sledovaniu TV potrebujete pripojenie do internetu. Dátový tok sa v prípade väčšiny služieb automaticky prispôsobuje aktuálnej rýchlosti pripojenia do internetu. To v prípade rýchleho mobilného internetu môže spôsobiť nežiadanú situáciu, nakoľko malé dátové balíčky miniete pri sledovaní mobilnej TV pomerne rýchlo. Ako príklad uveďme spotrebu Magio GO, ktorá pri najnižšom nastavení kvality spotrebujete cca 150 MB za hodinu, pri najvyššom je to okolo 500 MB. Magio GO je však jedna z menšiny služieb, ktoré umožňujú pevne zadefinovať kvalitu prehrávania.

Takisto platí, že takmer všetky služby fungujú iba na území SR. V zahraničí vám pravdepodobne fungovať nebudú, výnimkou je služba od Antiku. Všimli sme si však, že služby fungovali v zahraničí, ak sme využívali mobilné dáta v roamingu. Z praktického hľadiska to však nemá zmysel, pretože sa sledovanie TV brutálne predraží. Hoci, Orange zvykne k mobilnej TV nejaké extra dáta pribaliť.

Ak by sme mali zhrnúť aktuálnu ponuku, pokiaľ váš poskytovateľ televízie ponúka mobilnú aplikáciu ako bezplatnú službu, určite ju využite a minimálne vyskúšajte. V prípade Magio GOHorizon Go sa to určite oplatí. Horizon Go je aktuálne najlepšie spracovaná služba, ak berieme do úvahy kvalitu mobilnej aplikácie aj webového rozhrania.

Pokiaľ digitálnu TV, resp. bezplatnú mobilnú TV nemáte a zvažujete výber samostatnej služby, do pozornosti dávame AntikTV GOMagio GO. Služba od Antiku je suverénne najlacnejšia a hoci by si aplikácia zaslúžila vynoviť, prehrávanie a sledovanie videa funguje bez problémov. Magio GO si získalo našu pozornosť kvôli výbornej ponuke TV kanálov, ktoré obsahujú aj exkluzívne športové kanály. Považujeme ju za najatraktívnejšiu zo služieb, ktoré si môžu objednať všetci používatelia. Ako celok sa nám páčila najviac. A pokiaľ vám ide iba o šport, v takom prípade sa oplatí služba DIGI GO.

Ostatné aplikácie ako SWAN GO, O2 TV SK alebo Orange TV za konkurenciou svojim spracovaním nezaostávajú a v niektorých prípadoch ponúkajú aj lepšiu kvalitu – napr. webové rozhranie v prípade Orangeu a O2 alebo rýchlosť aplikácie v prípade SWAN GO. Bohužiaľ cena nepredstavuje v porovnaní s konkurenciou výhodu a nezotrie manko v podobe slabšej ponuky TV kanálov. Aj keď, SWAN GO s dvojročnou viazanosťou stojí za zváženie. Škoda, že TV archív nie je priamou súčasťou tejto služby.

Ponuka mobilných TV sa medzičasom rozšírila aj o službu Skylink Live TV.

Porovnanie služieb na sledovanie mobilnej TV:

Názov službyPočet TV kanálovTV archívPlatformyDá sa služba objednať samostatne?Cena
Antik TV GOviac ako 50 TV + viac ako 50 rozhlasových stanícÁno, 10 dníiOS, Android, WindowsÁno1,99 – 2,50 € mesačne
DIGI GO6NieiOS, AndroidÁno2,50 – 3,33 € mesačne
Horizon Go83, 31 v HD rozlíšeníÁno, 7 dníiOS, Android, Windows 10, Windows 10 smartfóny, webNie, iba pre UPC Digital zákazníkovZadarmo
Magio GO12 / 69 (Premium)Áno, 7 dníiOS, Android, webÁno3,99 / 5,99 € (Premium) mesačne alebo zadarmo
O2 TV25, 2 v HD rozlíšeníÁno, 50 hodíniOS, Android, webÁno5 €
Orange TV19Áno, 31 dníiOS, Android, webNie, iba pre Orange zákazníkov1,99 – 3,99 € mesačne
SWAN33Áno, 7 dníiOS, Android, Windows smartfónyÁno3,99 €  + 1,99 € za TV archív
touch TV20Áno, 7 dníiOS, AndroidÁno2,90 až 3,50 €

Tento článok vyšiel aj v tlačenom decembrovom vydaní TOUCHIT č. 10/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Prečítajte si aj:

Skylink Live TV: Sledujte TV vysielanie na mobile, tablete a počítači

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit