Pár rokov dozadu sme sa mohli začať stretávať s tvrdením, že modré svetlo je nielen škodlivé, ale aj znižuje kvalitu spánku.

Ako protiopatrenie sa začali používať filtre modrého svetla, ktoré sa dostali do takmer každého smartfónu. Nová štúdia však tvrdí, že ani tieto filtre nie sú príliš užitočné. Dokonca by sme ich mali prestať používať. Univerzita v Manchestri zverejnila štúdiu, v ktorej sa zistilo, že filtre modrého svetlá nie sú až tak prospešné a môžu skutočne naše mozgy prinútiť, aby si mysleli, že je deň. Je to presný opak toho, na čo boli navrhnuté.

Tieto filtre modrého svetla, boli navrhnuté tak, aby redukovali proteín v oku nazývaný melanopsín. Tento proteín reaguje na intenzitu svetla, najmä ak má toto svetlo kratšiu vlnovú dĺžku, t.j. modré svetlo. Ak je obrazovka žltá, modrá zložka farebného spektra sa značne zníži.

zdroj: 9to5Google

Štúdia zistila, že teplé žlté svetlo podnecuje mozog, aby si myslel, že je deň. Teplejšie farby naznačujú východ alebo západ slnka, čo v oboch prípadoch hovorí telu, že ešte nie je čas ísť spať. Štúdia poukazuje na to, že modré svetlo nemá negatívny vplyv na spánok. V skutočnosti majú modré farby slabší účinok ako biele alebo žlté svetlo s rovnakým jasom.

Zmeny farby môžu pôsobiť proti akýmkoľvek výhodám získanými znížením jasu detegovaných melanopsínom. Zistenia naznačujú, že použitie slabých, chladnejších svetiel vo večerných hodinách a jasných teplejších svetiel cez deň môže byť výhodnejšie.

Na konci dňa je preto lepšie prestať používať telefón úplne, namiesto trikov, ako je tento. Budete lepšie spať.

Zdroj: 9to5Google

Titulný obrázok: irontreecustoms.com

Prečítajte si aj:

Tipy na vianočné darčeky pre celú rodinu: Inšpirácie zo sveta technológií, časť 5.

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.