Platforma HoppyGo oslavuje 1. rok pôsobenia na slovenskom trhu a pomohla majiteľom áut získať až 33 000 eur. Najúspešnejší majiteľ auta zdieľaním svojho vozidla získal takmer 3 000 eur a najúspešnejšie auto zarobilo vyše 2 000 eur.

Najpopulárnejšími autami, o ktoré mali Slováci v rámci zdieľania záujem, boli Ford C max, Škoda Octavia a Honda Civic. Najväčší záujem o carsharing je v Bratislave a blízkom okolí.

Ako funguje HoppyGo?

Väčšina áut stojí na ulici nevyužitá väčšiu časť svojho života. Ak máte takéto autom, môžete ho poskytnúť na zdieľanie. Takto si zarobíte a z druhej strany si pomôžete vyriešiť svoj problém s dopravou.

„Pred rokom pri spúšťaní HoppyGo, platformy na zdieľanie áut od ľudí pre ľudí, sme pochopili, že pre Slovákov je vlastníctvo auta dôležitým spoločenským statusom. Z prieskumov vyplynulo, že až 91 % slovenských domácností disponuje aspoň jedným osobným vozidlom, ktoré využívajú najmä na individuálne účely. Pre Slovákov je osobná mobilita a nezávislosť veľmi dôležitá,“ povedal na novinárskych raňajkách Juraj Andrejka, country manažér platformy HoppyGo na Slovensku.

Cieľom HoppyGo je ukázať, že okrem svojho vlastného auta môžu mať prístup k stovkám ďalších áut v momente, keď to naozaj potrebujú. Vďaka HoppyGo majú „garáž“ v jednej aplikácii v smartfóne, a tak môžu mať pre rôzne životné situácie k dispozícii rôzne automobily. Napríklad dodávku na sťahovanie či minivan na dovolenku alebo luxusnejšie auto na rande. Variabilita, ktorú HoppyGo ponúka prenajímateľom áut, je atraktívnejšia a výhodnejšia ako vlastníctvo jedného auta. Majiteľom áut platforma umožňuje pohodlne nechať svoje auto zarábať, ak ho nevyužívajú každý deň.

Rok zdieľania áut v číslach

Rok zdieľania áut ukázal, že záujem Slovákov podeliť sa o svoje vozidlo kontinuálne rastie. Na platforme sa zaregistrovalo 170 vozidiel a za rok pôsobenia si ľudia prenajali 350 áut. Majitelia áut za prvý rok zdieľania áut získali 33 000 eur. Najúspešnejší zarobil 2 700 eur za rok a najúspešnejšie auto svojmu majiteľovi prinieslo 2 200 eur za rok.

Variabilitu, ktorú prenajímatelia získali, ukazuje pestrá ponuka vozidiel na prenájom v rozmanitých cenových hladinách, ako aj rôznorodá dĺžka prenájmu. Napríklad najdrahším autom, ktoré bolo k dispozícii na prenájom, bol Range Rover Sport za 663 eur na deň a najlacnejším zase Smart ForTwo za 15 eur na deň. Najdlhší prenájom jedného auta trval 61 dní, naopak, najkratší prenájom bol na šesť hodín.

Najviac sa zdieľali autá z kategórie hatchbag – až 37 % z celkového počtu prenájmov, najviac zastúpené z pohľadu paliva boli dieselové vozidlá – 58 %.

Štatistiky za rok pôsobenia p2p carsharingovej platformy HoppyGo na Slovensku:

  • 7 500 registrovaných používateľov
  • 5 590 stiahnutí aplikácie
  • 4,5 dňa priemerná dĺžka prenájmu auta
  • 686 kilometrov najazdených priemerne počas jedného prenájmu auta
  • Ford a Škoda boli najpožičiavanejšie značky auta
  • Škoda Enyaq iV bol najpožičiavanejší elektromobil
  • Najdrahšie zdieľané auto – Mercedes GLE Coupe v hodnote 95 500 eur

Odmena k narodeninám

Pri príležitosti 1. roku pôsobenia HoppyGo na Slovensku pripravila platforma pre vás odmenu ako narodeninový darček. HoppyGo počas celého mája 2022 zvyšuje odmenu za pozvanie nového používateľa alebo auta do HoppyGo na 50 eur, resp. 100 eur. Každý používateľ má vo svojom profile v aplikácii unikátny pozývací kód, ktorý môže s niekým zdieľať. Obaja získajú vďaka tomu kredit 50 eur na požičanie si auta. Kto pozve do HoppyGo auto, získa až 100 eur.

Zdroj: HoppyGo

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.