Server Konšpirátori.sk vám ukáže weby, ktoré sú zavádzajúce a obsahujú nepodložené alebo pokrútené fakty.

Na Slovensku má za prvý rok fungovania 90 000 návštev za rok. Počet zobrazení stránky bolo 300 000 s tým, že vedie stránka so zoznamom webov. Zaujímavosťou je, že viac ako 2000-krát bol súbor stiahnutý manuálne. Podľa logovacích záznamov tento server chráni 1900 inzerentov v rámci Slovenska. To znamená, že 17 000 kampaní bolo ošetrených a nezobrazovali sa na konšpiračných weboch.

Najväčší inzerenti sa začali objavovať pri obsahu, ktorý im mohol ublížiť. Začalo dochádzať k spájaniu značiek a obsahu, ktorý bol za čiarou. Inzerenti však boli vždy rukojemníci a nevedeli s tým nič urobiť.

Je možné spraviť filter sa povedať si, na ktorých webových sa nechcete zobrazovať. Ale toto je treba vedieť ešte pred zadaním kampane.

Konšpirátori.sk majú automatizovaný systém, ktorý bude pravidelne aktualizovať zoznam konšpiračných webov.

Čomu veria ľudia? Najmä vyhľadávačom. To čo zobrazí Google, tomu veríme. Takisto dnes veríme názorom svojich kamarátov na Facebooku.

Problematické sú sociálne siete z pohľadu informácií, ktoré nevieme overiť. Konšpiračné médiá majú vplyv na voličov, našich priateľov a známych a v konečnom dôsledku aj na nás.

Je to dôležitá súčasť slovenského internetu, pretože nevhodné umiestňovanie inzerátov nerobí dobré meno zadávateľovi. V minulosti stačilo zavolať do inzertného oddelenia daného média a zjednali nápravu. Teda, aby sa inzerát nezobrazoval pri nevhodnom alebo spornom obsahu. Dnes je celkom bežné, že sa inzerát propagujúci dodávateľa plynu zobrazí pri článkoch o holokauste. A najviac rizikové je práve zobrazovanie na konšpiračných weboch. Tým je to pravdepodobne jedno, pretože 60% z objemu reklamy ide priamo danému médiu a tým financuje jeho chod. Pre zadávateľa to však nemusí byť akceptovateľné.

Aby sme sa nepohybovali v jednostrannej rovine, sú zadávatelia reklamy, ktorým nezáleží, kde všade sa reklama zobrazí.

Server Konšpirátori.sk má pozitívne odozvy zo zahraničia, kde tieto projekty chýbajú alebo nie sú v takejto forme. Na to je však potreba mať odborníkov, ktorí by hodnotili obsah.

Niektoré weby sa odvolali voči rozhodnutiu komisie. Neboli to najväčšie weby a bolo to najmä v začiatkoch spusteniach servera.

Takisto aj operátor O2 Slovensko spolupracuje so serverom Konspiratori.sk. Igor Tóth z O2 Slovensko hovorí o tom, že inzerujú v objeme státisícov EUR. Chcú sa teda chrániť a chrániť aj svoje dobre meno. Preto je pre nich zoznam konšpiračných webov dôležitý. Meno operátora a umiestnenie reklamy nechcú spájať s pochybným obsahom na internete.

Ako spoznať konšpiračný web?

Môžete si overiť prítomnosť webu v zozname tejto iniciatívy. Ešte jednoduchšie je využiť Bullshit Detector. Ide o doplnok pre Chome, ktorý vás upozorní na to, že ste na stránke s pochybným obsahom. Je vytvorený WebSupportom, ktorý iniciatívu serveru Konšpirátori.sk podporuje. Táto spolupráca im vyhovuje, pretože ako poskytovateľ nechce vytvárať cenzúru na internete, no zároveň môže svojim doplnkom pomôcť v upozorňovaní na konšpiračné weby. Doplnok nezbiera žiadne dáta, len upozorňuje na weby. Jeho zdrojový kód je na GitHube a každý môže použiť. To je aj dôvod, prečo zatiaľ nie je rozšírený pre iné prehliadače. Kto chce, môže doplnok upraviť pre iné prehliadače.

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.